Udostępnij
Skomentuj

Czym ciąć płytki, gres i cegłę?

Wszelkiego rodzaju prace budowlane i remontowe nie mogą obejść się bez odpowiedniego sprzętu.

Zwłaszcza jeśli pracujemy z tworzywami takimi jak płytki, gres, cegła czy też glazura, które stanowią grupę podstawowych materiałów wykończeniowych. Aby dopasować je do dostępnej powierzchni, niejednokrotnie należy je odpowiednio przyciąć. Jaki sprzęt sprawdzi się w tym względzie najlepiej?

Narzędzia ręczne

Cieszą się dużym uznaniem i popularnością, zwłaszcza wśród domowych majsterkowiczów, którzy lubią wykonywać różnego rodzaju prace budowlane, remontowe i wykończeniowe bez angażowania profesjonalnej ekipy naprawczej. Ich głównym atutem jest przede wszystkim cena – są to przyrządy niedrogie, które doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy do wykonania mamy kilka drobnych prac. Dla profesjonalistów mogą okazać się przydatne, jednak mało efektywne i niewydajne, dlatego ich zakupu najczęściej dokonują amatorzy glazurnictwa, którzy samodzielnie chcą przeprowadzić remont w domu lub mieszkaniu.

Nie oznacza to jednak, że profesjonalne warsztaty remontowe mogą się bez nich obejść. Czasami istnieje bowiem potrzeba przycięcia jednej płytki ceramicznej czy też kamiennej i angażowanie w to sprzętu elektrycznego jest nieopłacalne, mało efektywne oraz czasochłonne, przez co i fachowcy mają w swojej skrzynce narzędziowej przyrządy do ręcznej obróbki materiałów glazurniczych.

Wśród podstawowego sprzętu ręcznego, służącego do cięcia różnego rodzaju płytek ceramicznych wymienia się:

  • nóż szklarski – wyposażony jest w specjalne kółeczko wykonane z wolframu, za pomocą którego zarysowuje się powierzchnię płytki wzdłuż określonej linii, a następnie energicznym ruchem przełamuje się ją w taki sposób, aby powstały dwa kawałki. Przyrządem tym można wykonywać nie tylko nacięcia po linii prostej, ale także kreski krzywoliniowe czy też po łuku. Identycznym działaniem charakteryzuje się rysik do glazury.

W sytuacji, gdy po zastosowaniu noża szklarskiego lub rysika do glazury płytka została przełamana nierówno, jej krawędź jest poszarpana bądź fragment nacięcia jest widoczny, należy zastosować pilnik wolframowy. Za jego pomocą usunąć można wszelkiego rodzaju nierówności i skazy powstałe w miejscu przecięcia płytki oraz wyrównać jej brzegi. Jest przeznaczony zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego.

Przyrządy tego typu nadają się do obróbki materiałów stosunkowo miękkich. Próba cięcia nimi cegły, kamienia czy też betonu może nie tylko zakończyć się nie powodzeniem, ale będzie skutkować zniszczeniem sprzętu, który z obróbką płytek ceramicznych, najczęściej układanych w naszych domach lub mieszkaniach, radzi sobie bardzo dobrze.

  • szczypce glazurnicze – ich podstawowym przeznaczeniem jest odłamywanie kawałków płytki wzdłuż zarysowanej na szkliwie linii nacięcia. Ich specjalna konstrukcja umożliwia obróbkę materiału po łuku oraz wycięcie w nim okręgu o dużej średnicy, co jest istotne, gdy chcemy w płytkach zrobić otwory na gniazdka elektryczne. Za ich pomocą można również usunąć nierówności tworzące się na linii przecięcia płytki.

W przypadku szczypiec glazurniczych, najlepiej wybierać modele z hartowanej stali, które nadają się do cięcia nawet bardzo twardych płytek. Zazwyczaj są one droższe w porównaniu z klasycznymi szczypcami, za to bardziej uniwersalne. Podczas dokonywania zakupu warto także sprawdzić, czy interesujący nas przyrząd został wyposażony w ergonomiczny uchwyt, który sprawia, że narzędzie dobrze leży w dłoni.

  • ręczna przecinarka do płytek ceramicznych – zwana inaczej gilotyną, to najpopularniejszy sprzęt powszechnie używany do cięcia glazury, gresu oraz innych materiałów wykończeniowych. Składa się ona ze specjalnie skonstruowanego koła tnącego, które umożliwia wykonywanie prostych i płytki nacięć wzdłuż linii wyznaczonej na szkliwie. Następnie płytka zostaje przełamana na dwie części poprzez odpowiednie dociśnięcie stopki gilotyny do powierzchni materiału.

Gilotyną najlepiej ciąć płytki o małej i średniej wielkości. Przed zakupem warto pamiętać, że jej wymiary determinują to, jak duże powierzchnie można będzie poddawać obróbce. Ważnym parametrem jest również szerokość płytki – w przypadku tych cieńszych niż 5 mm zdarza się, że ulegają zniszczeniu podczas przełamywania.

Przecinarka ręczna generuje niewielką ilość pyłu, dlatego zachowanie czystości na stanowisku pracy jest możliwe, co dla niektórych użytkowników stanowi bardzo ważną cechę sprzętu tego typu. Nie muszą bowiem zakładać masek i okularów ochronnych. Problem stanowić może niekontrolowane przesuwanie się płytki po powierzchni gilotyny. Z tego względu warto wybierać modele wyposażone w powłokę gumową, która zabezpiecza przed ruszaniem się materiału.

Gilotyna umożliwia wykonywanie szybkich i dokładnych cięć, jednak tylko wzdłuż linii prostej. Jest wygodna i nadaje się do obróbki także twardych materiałów. Warto pamiętać o tym, że cięcie płytek za pomocą ręcznej przecinarki wymaga użycia siły, dlatego należy wybierać sprzęt wyposażony w łożysko, które ułatwia przeprowadzenie prac.

Ręczne narzędzia do obróbki gresu, glazury, terakoty czy też klinkieru są niezwykle poręczne, lekkie oraz mogą być stosowane w trudno dostępnych miejscach. Ich prawidłowe działanie nie wymaga dostępu do energii elektrycznej. Podczas ich zakupu, należy zwrócić szczególną uwagę, czy wyposażone zostały w ergonomiczne uchwyty, które zwiększają komfort pracy.

Przyrządy ręczne nie zawsze poradzą sobie z bardzo twardymi materiałami, a jeśli z uwagi na kształt powierzchni musimy przyciąć wiele płytek, praca za ich pomocą może okazać się czasochłonna i wymagać będzie wiele wysiłku, przez co jej efektywność spadnie. Do profesjonalnych zadań zatem warto wybierać sprzęt zasilany prądem.

Narzędzia elektryczne

Ręczna gilotyna ze względu na swoją funkcjonalność dorobiła się swojego elektrycznego odpowiednika. Zazwyczaj wyposażony jest on w diamentową tarczę, która umożliwia precyzyjną obróbkę materiałów o różnym stopniu twardości, a przy tym jest niezwykle wytrzymała. Biorąc pod uwagę usytuowanie tarczy w stosunku do ciętej płytki wyróżnić można dwa modele tego sprzętu:

  • elektryczna przecinarka z tarczą ruchomą – w tym wypadku płytka w trakcie cięcia pozostaje nieruchoma, a użytkownik steruje krawędzią tnącą,
  • elektryczna przecinarka z tarczą stałą – tutaj mechanizm jest odwrotny: tarcza jest nieruchoma, a użytkownik przesuwa płytkę wzdłuż tarczy.

Z uwagi na to, iż tarcza dosyć szybko nagrzewa się, przecinarki elektryczne zostały wyposażone w specjalne zbiorniki, w których znajduje się woda. W trakcie pracy urządzenia ochładza ona tarczę. Obróbka materiału „na mokro” ogranicza również pył tworzący w trakcie cięcia płytek. Większość dostępnych na rynku produktów tego typu umożliwia pracę także pod kątem 45 stopni.

Niektóre elektryczne przecinarki do płytek w swej konstrukcji przypominają piłę stołową przeznaczoną do cięcia drewna. Wyposażone są w blaty oraz prowadnice, ułatwiające wykonywanie precyzyjnych cięć. W przypadku zakupu takiego modelu, warto sprawdzić, czy na krawędzi blatu została umieszczona podziałka, która ułatwia właściwe ustawienie tarczy oraz prowadnicy.

Polecane przycinarki

Z uwagi na mnogość materiałów wykończeniowych, które można obrabiać za pomocą sprzętu tego typu, powstały modele specjalistyczne, w tym między innymi:

  • przecinarka do glazury – z powodzeniem nadaje się do cięcia wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych, zwłaszcza tych o dużych rozmiarach. Znajduje zastosowanie podczas różnego rodzaju prac remontowych przeprowadzanych na dużą skalę.
  • przecinarka do betonu – ułatwia wszelkiego rodzaju działania na budowie. Ze względu na dużą moc silnika nadaje się również do przecinania, cegły, rur żeliwnych, materiałów mineralnych, krawężników czy też dźwigarów stalowych.
  • przecinarka do kostki brukowej – posłużyć może również do cięcia granitu oraz betonu. Doskonale sprawdza się nie tylko podczas układania kostki na chodnikach i posesjach, ale również na placu budowy. Przy jej użyciu możliwe jest także cięcie cegły.
  • przecinarka do kamienia – tnie różnego rodzaju materiały mineralne oraz cegłę. Aby praca za jej pomocą odbywała się w komfortowych warunkach, musi zostać wyposażona w system odpylania.

Wybierając elektryczną przecinarkę warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które przesądzają o jej funkcjonalności.

MOC SILNIKA. Jest szczególnie istotna podczas długotrwałych i intensywnych prac. Im jest ona większa, tym łatwiej tnie się grubsze materiały. 

GŁEBOKOŚĆ CIĘCIA. Determinuje to, jak grube materiały można będzie ciąć.

TARCZA. Rodzaj tarczy należy dostosować do materiału, jaki zamierzamy ciąć. Zazwyczaj producenci oferują tarcze diamentowe. Warto jednak pamiętać o tym, iż różnią się one między sobą właściwościami ściernymi.

Przed przystąpieniem do zakupu należy również ocenić stabilność konstrukcji oraz sprawdzić, czy odpowiada nam rodzaj blatu. Funkcjonalność przecinarki elektrycznej przejawia się również w możliwości łatwego demontażu przynajmniej niektórych jej elementów, co ułatwia transport sprzętu.

Inny sprzęt elektryczny

Oprócz gilotyn elektrycznych na rynku dostępnych jest wiele innych sprzętów zasilanych prądem, które doskonale radzą sobie z cięciem terakoty, gresu oraz innych materiałów wykończeniowych. Wśród tej grupy produktów znajduje się:

  • wyrzynarka – jest sprzętem niezbędnym w skrzynce narzędziowej każdego amatora wszelkich prac remontowych i wykończeniowych. Pozwala nadać płytkom ceramicznym określony kształt i rozmiar – nie wykonuje bowiem jedynie cięć prostych, ale także wzdłuż linii krzywej czy też po łuku. W przypadku tego sprzętu niezwykle ważną kwestię stanowi dobór brzeszczotów do cięcia. Duże ostrza są przeznaczone głównie do twardszych materiałów.
  • pilarka tarczowa – wykonuje cięcia po linii prostej, nadaje się głównie do obróbki materiałów stosunkowo miękkich oraz płytek ceramicznych. Wytwarza przy tym sporo pyłu, dlatego należy zadbać o to, aby wyposażona była w specjalny adapter umożliwiający podłączenie urządzenia do odkurzacza pochłaniającego zanieczyszczenia.

Wybierając pilarkę tarczową z przeznaczeniem do cięcia płytek ceramicznych warto zdecydować się na model, który będzie posiadał regulację głębokości cięcia. Dzięki temu będziemy mogli pracować nad płytkami nieco grubszymi.

  • ukośnica – odpowiedni rodzaj noża umożliwi precyzyjne cięcie terakoty, gresu, klinkieru oraz innych rodzajów płytek ceramicznych.
  • szlifierka kątowa – zazwyczaj służy do dokładnego wygładzenia krawędzi glazury, wynikających z niedokładnego jej przecięcia. Może być jednak stosowana także do bezpośredniego cięcia miękkich materiałów. Jej używanie w tym celu posiada pewną wadę – szlifierka kątowa wytwarza podczas obróbki materiałów duże ilości pyłu. Z tego względu praca z nią wymaga maski i okularów ochronnych.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.