Udostępnij
Skomentuj

Deszczownica do wanny - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Deszczownica jest ciekawym rozwiązaniem, które wprowadza do naszych łazienek nutę nowoczesności i luksusu. Technicznie nie różnią się od zwykłych słuchawek prysznicowych, z tą różnicą, że są nawet jeszcze mniej funkcjonalne – nie mają możliwości zmiany strumienia, a deszczownica podtynkowa jest całkowicie nieruchoma. Mimo to, popularność tego rodzaju armatury sanitarnej rośnie. Jaka będzie najlepsza deszczownica do wanny?

Deszczownica – co to jest?

Deszczownica jest niczym innym niż słuchawką prysznicową, montowaną często na stałe przy samym suficie. Posiada bardzo małe i gęsto rozmieszczone otwory, dzięki czemu woda z niej kapiąca przypomina właśnie deszcz. Istnieją dwa główne rodzaje deszczownic: podtynkowe i natynkowe. Pierwszy rodzaj to armatura nowocześniejsza, choć nieco mniej funkcjonalna – przytwierdzana jest na stałe, a dopływ wody znajduje się pod tynkiem. Jedynie sama słuchawka znajduje się powyżej poziomu ściany. To oznacza, że jakakolwiek awaria skutkuje koniecznością rozbierania całej zabudowy, a czasem nawet generalnym remontem. Z drugiej strony zajmują o wiele mniej miejsca i są praktyczniejsze w korzystaniu. Do wanien lepiej jest wybrać deszczownice natynkowe – prysznicowe, czyli takie, które zastępują zwykłą słuchawkę prysznicową.

Deszczownica a typ wanny

Rodzaj wybranej deszczownicy powinien w dużej mierze zależeć od samego rodzaju wanny. Pamiętajmy, że jeśli w naszej łazience mamy do dyspozycji model niezabudowany, to nic nie chroni podłogi pomieszczenia przed zachlapaniem, co może być nie tylko niekomfortowe, ale nawet niebezpieczne. Jeśli mamy wannę wolnostojącą bez parawanu, która znajduje się na środku pomieszczenia, najlepiej w ogóle zrezygnować z deszczownicy. Wanny znajdujące się przy ścianie możemy wyposażyć w deszczownice prysznicowe o niewielkich rozmiarach. Pamiętajmy, im większa słuchawka i im wyżej położona, tym większe prawdopodobieństwo, że większość wody znajdzie się na podłodze. Większy wybór mamy, jeśli wanna zabezpieczona jest parawanem. Wtedy możemy skusić się nawet na większe modele podtynkowe, z tym że ich umiejscowienie powinno być dokładnie dobrane. Najlepiej, by z jednej strony pomieszczenie chroniła ściana, a z drugiej przegroda kabinowa.

Deszczownica do wanny – jaka wysokość i jaka wielkość?

W przypadku wanien – im mniejsza wielkość deszczownicy tym lepiej. To, jaka średnica będzie najlepsza, zależy także od samego kształtu i wielkości naszego wyposażenia łazienki. Dostępne są jednak deszczownice o bardzo małych rozmiarach, przypominających bardziej słuchawki prysznicowe – mają jedynie 16 cm średnicy. Podobnie jest z wysokością – te montowane zaraz pod sufitem sprawią, że woda będzie rozlewać się po całej łazience. Deszczownica natynkowa do wanny montowana przy drążku pozwoli regulować nie tylko wysokość, ale także kąt nachylenia strumienia. Jaka firma proponuje tego rodzaju modele? Bardzo wiele – z pewnością jednak można polecić producentów: Hansgrohe i Grohe. Cena samej słuchawki to koszt około 400 złotych. Cały zestaw wraz z uchwytem i drążkiem zależy od materiału wykonania. Lepszej jakości produkty chromowane mogą kosztować nawet dwa tysiące złotych. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także deszczownica podtynkowa, ale także montowana przy drążku. Taką funkcjonalność posiada Grohe Freehander – podwójny natrysk ma możliwość zmiany kąta nachylenia, dzięki czemu podłoga w okolicach wanny będzie suchsza po kąpieli. Zwróćmy także uwagę na to, by wybrać deszczownicę z termostatem. To bardzo przydatna cecha przy tym rodzaju armatury sanitarnej.

Jaka deszczownica jest najlepsza do danej aranżacji wnętrza?

Deszczownica, szczególnie w wersji sufitowej, jest wyposażeniem nowoczesnym, dlatego zawsze sprawdzi się do tego typu wnętrz. Wybierając chromowany model, otrzymujemy piękne odcienie srebra, które nie rdzewieją i nie szarzeją z czasem. Bardziej problematyczny wybór może dotyczyć łazienek w stylu klasycznym. Deszczownica do wanny retro nie zawsze musi do niej pasować. Zwróćmy uwagę na kolorystykę dominującą we wnętrzu i starajmy się dobrać element, który pasuje barwą lub wręcz przeciwnie – stanowi ciekawy kontrapunkt do wystroju wnętrza. Deszczownica czarna może w takiej aranżacji wyglądać naprawdę dobrze. Wystrój z pewnością utrudnia fakt, że do wanny ciężko jest dobrać deszczownicę sufitową, którą można ukryć i nie jest zbytnio widoczna. Wersja biała lub złota będzie pasować do łazienek klasycznych czy glamour. Zwróćmy też uwagę na sposób montażu – same uchwyty także mogą być stylizowane na stare, dzięki czemu otrzymamy dodatkowy element nawiązujący do wybranego przez nas stylu.

Deszczownice coraz bardziej zyskują na popularności. Potrafią być funkcjonalnym i ciekawym dodatkiem, jednak jeśli chcemy się na nią zdecydować przy wannie, musimy wybrać model, który nie tylko zapewni nam miłą kąpiel, ale także nie zaleje nam łazienki. To już może nie być takie proste.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)