Udostępnij
Skomentuj

Deszczownica podtynkowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Deszczownica podtynkowa jest ciekawym wyposażeniem łazienki, która wprowadza do codziennego rytuału kąpieli czy prysznica relaks i komfort. Co to jest tak naprawdę? To nic innego niż słuchawka prysznicowa, tylko wykonana w nietypowej formie – większa, ale z mniejszymi otworami, które dają złudzenie padającego deszczu. W wersji podtynkowej na ścianie znajduje się tylko sam natrysk, a cała reszta armatury schowana jest pod tynkiem. Ma to swoje wady i zalety, które warto omówić przed wyborem konkretnego modelu.

Deszczownica podtynkowa – montaż

Z racji tego, że większość elementów instalacji deszczownicy znajduje się pod tynkiem, jej montaż należy zaplanować jeszcze zanim zostanie on położony. W przeciwnym wypadku konieczne będzie kucie ścian. Sam natrysk może zostać zamontowany na suficie lub na ścianie za pomocą specjalnego uchwytu. Decydując się na deszczownicę, musimy ustalić, jak wysoko ma się ona znajdować. Co do zasady powinna mieścić się około 25 cm nad głową najwyższego domownika. Wysokość jest więc parametrem dobieranym indywidualnie, ale warto mieć na uwadze, że element nie będzie wymieniany przynajmniej do następnego remontu łazienki. Jeśli więc w domu mamy dorastających chłopców, trzeba to uwzględnić przy planach położenia natrysku. Deszczownica podtynkowa sufitowa może okazać się najlepszym wyborem. Nie musimy zastanawiać się nad jej lokalizacją, a często jest także uważana za najbardziej komfortową w stosowaniu.

Deszczownica – jaka wielkość natrysku?

Na rynku dostępne są zasadniczo dwa rodzaje kształtu natrysków: okrągłe i prostokątne. Choć te pierwsze są praktyczniejsze i dostępne w większej ilości wzorców, to te drugie są popularniejsze wśród kupujących. Przy zamkniętych komorach prysznicowych mamy dowolność, jeśli chodzi o wielkość natrysku. Najczęściej spotyka się deszczownice o średnicy 300 mm. Pamiętajmy jednak, że im większy natrysk, tym więcej mamy otworów przy tym samym ciśnieniu wody – strumień będzie więc delikatniejszy.

Jaka deszczownica podtynkowa będzie najlepsza?

Poza cechami takimi jak wielkość deszczownicy czy jej sposób montażu warto zwrócić uwagę na szereg innych funkcjonalności, które z pewnością ułatwią korzystanie z tego wyposażenia na co dzień. Bardzo przydatny jest system odkamieniania, dzięki czemu nie trzeba będzie ręcznie czyścić natrysku – co w przypadku deszczownicy sufitowej jest dosyć trudne. Jeśli zaś cierpimy w łazience na ciągłe zmiany ciśnienia i temperatury wody, wybierz deszczownicę z termostatem. Wystarczy ustawić żądaną ciepłotę na pokrętle, by cieszyć się idealnym prysznicem. Nie bez znaczenia jest też materiał wykonania. Możemy spotkać się z natryskami wykonanymi z:

  • stali,
  • tworzywa sztucznego,
  • mosiądzu.

Te ostatnie z pewnością są najtrwalsze. Unikajmy marnej jakości tworzyw sztucznych. Jeśli ulegną zniszczeniu, wymiana wadliwego elementu może spowodować konieczność kucia ścian.

Deszczownica idealna do aranżacji

Deszczownice podtynkowe mają jedną, dość istotną zaletę – zajmują mało miejsca i są bardzo minimalistyczne. Na rynku dostępne są modele, które na pierwszy rzut oka są całkowicie niewidoczne. Natrysk znajduje się dokładnie na tej samej płaszczyźnie, co sufit. Jeśli jednak wolimy wersje montowane na ścianach, zwróćmy uwagę na to, by pasowały do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Deszczownica podtynkowa czarna będzie idealna do łazienek nowoczesnych, w których chcemy uzyskać nietypowy charakter. Taki natrysk będzie rzucał się w oczy i stanowił ciekawy kontrapunkt dla bieli czy srebra. Z kolei deszczownica biała może być użyta nawet w aranżacjach klasycznych – scali się z pozostałymi elementami ceramiki sanitarnej (o ile wybierzemy standardowe, jasne odcienie umywalek i toalet).

Deszczownica podtynkowa – jaka firma?

Wielu producentów oferuje obecnie deszczownice. Ma to związek z ich rosnącą popularnością. Nie wszystkie produkty jednak spełnią nasze oczekiwania i zapewnią wieloletnią trwałość. Z tańszych deszczownic podtynkowych można polecić Deante – mają bogatą ofertę, a cały komplet natrysku zakupimy w cenie poniżej tysiąca złotych, jeśli poszukamy atrakcyjnego sklepu. Półkę wyżej stoją tacy producenci jak:

  • Kludi,
  • Tres,
  • Omnires.

Tutaj należy szykować się na wydatek około półtora tysiąca złotych za całą armaturę. Deszczownice podtynkowe, które mają najlepsze opinie, należą do marek: Hansgrohe i Grohe. Oferują bardzo dobrą jakość produktów i wieloletnią niezawodność, ale trzeba się także szykować na nieco wyższe koszty. Natrysk z górnej półki może kosztować nawet trzy tysiące złotych.

Deszczownica podtynkowa to ciekawe wyposażenie łazienki, które pozwoli nam wziąć prysznic w strugach ciepłego i przyjemnego deszczu. Ciężko wyobrazić sobie taką przyjemność bez jej spróbowania. Przed zakupem jednak weźmy pod uwagę wszystkie wady i zalety danego modelu. Na deszczownicach schowanych pod tynkiem nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że wystarczy jedna awaria, by musieć przeprowadzać generalny remont w całej łazience.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)