Udostępnij
Skomentuj

Garnek do mleka – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Garnek do gotowania mleka może przydać się niemal w każdej kuchni. Jak wybrać garnek do mleka? Na co zwrócić uwagę?

Garnek do gotowania mleka – jak działa? Jak wygląda?

Ideą garnków do gotowania mleka jest możliwość gotowania mleka bez przypalania i bez ryzyka, że mleko wykipi. Naczynia tego typu, na ogół, posiadają specyficzną konstrukcję – jeden uchwyt, grubsze dno, a czasami także dzióbek.

Garnek do gotowania mleka może mieć różnorodną pojemność – na ogół naczynia te nie są bardzo duże. Gotowanie mleka w garnku tego typu jest wygodne, ponieważ odpowiednia konstrukcja naczynia zapobiega przypalaniu się mleka.

Rodzaje garnków do gotowania mleka

Oferta garnków do gotowania mleka jest dość mocno zróżnicowana. To naczynia różnej wielkości, które mogą oferować zupełnie inne rozwiązania praktyczne, które sprawdzają się podczas gotowania mleka. Do najpopularniejszych rodzajów garnków do gotowania mleka należą:

  • Garnek do gotowania mleka z podwójnym dnem – grubsze dno powoduje, że mleko nie przypala się tak, jak działoby się to, gdyby gotować je w klasycznym garnku.
  • Garnek do mleka z dzióbkiem – naczynie jest wyprofilowane tak, by łatwiej można było wylewać z niego mleko, co zdecydowanie ułatwia korzystanie z niego i ogranicza bałagan w kuchni, jak również ryzyko poparzenia się gorącym mlekiem.
  • Garnek do mleka z gwizdkiem – rozwiązanie podobne, jak w przypadku czajnika z gwizdkiem. Garnek tego typu zasygnalizuje użytkownikowi, że mleko zaczyna się gotować. Gwizdek jest usytuowany znacznie poniżej krawędzi, dlatego zacznie hałasować jeszcze zanim mleko zacznie kipieć.
  • Garnek do mleka z płaszczem wodnym – kolejne wygodne i bardzo pomysłowe rozwiązanie. Garnek tego typu posiada oddzielną przestrzeń, do której wlewa się wodę. Woda oddziela naczynie z mlekiem od bezpośredniego oddziaływania palnika, dlatego zapobiega przypalaniu się. Większość garnków z gwizdkiem to właśnie garnki z płaszczem wodnym (gwizdek wieńczy przestrzeń na wodę i po jego zdjęciu lub odchyleniu można nalać wodę do naczynia).

Jak kupić garnek do mleka? Na co zwrócić uwagę?

Asortyment garnków do gotowania mleka jest szeroki. Poszczególne naczynia mogą różnić się pomiędzy sobą nie tylko pod względem konstrukcji, ale też pod względem wielu innych parametrów. By dobrać odpowiedni model, który spełni oczekiwania nabywcy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  • Pojemność – jeśli mamy w zwyczaju podgrzewać niewielkie porcje mleka (na przykład do kawy), to nie ma sensu kupowanie dwulitrowego garnka z gwizdkiem. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie mały garnuszek z dzióbkiem.
  • Materiały wykonania – garnek do gotowania mleka najczęściej bywa wykonany ze stali nierdzewnej lub aluminium. Czasami można spotkać również garnki do mleka ceramiczne, ale nie są one tak często spotykane.
  • Rodzaj kuchenki, na której mogą być używane – zanim nastały czasy kuchenek indukcyjnych, nie trzeba było zwracać uwagi na tę kwestię, bo naczynia były raczej dość uniwersalne. Dziś możemy spotkać naczynia na indukcję oraz naczynia na pozostałe kuchenki. Tak samo jest w przypadku garnków do gotowania mleka. Jeśli posiadamy płytę indukcyjną, to najlepszym wyborem będzie garnek do mleka na indukcję.
  • Design – estetyka naczyń to kwestia, która dla wielu osób może mieć duże znaczenie. Warto sięgać po garnki i naczynia, które pasują do pozostałych elementów wystroju. Jeśli chodzi o garnki do gotowania mleka, to bez problemu kupimy srebrne garnki tego typu, ale też garnek do mleka biały lub garnek do mleka czarny. Naczynia te mogą mieć zróżnicowane kształty i wykończenie.
  • Cena – garnki do gotowania mleka mogą kosztować więcej niż zwyczajne naczynia do gotowania. Na cenę wpływa konstrukcja, zastosowane materiały oraz inne kwestie. Warto sprawdzić stosunek ceny do jakości i nie przepłacać.
  • Marka – to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Dobrze jest sięgać po rozwiązania od znanych i cenionych producentów. Popularnym wyborem jest, na przykład, garnek do mleka Ambition.

Garnek do mleka – jak używać? Czy warto go kupić?

Jeśli tylko zdarza nam się, choćby od czasu do czasu, gotować mleko do kawy, na budyń lub do innych potraw, to zdecydowanie warto posiadać garnek dedykowany do tej czynności. Jeśli stosujemy w kuchni bardzo dużo mleka i gotujemy zarówno małe, jak i większe porcje, to warto rozważyć nawet zakup dwóch garnków do mleka (małego i dużego).

Stosowanie garnka do gotowania mleka jest bardzo łatwe. Jeśli to model z płaszczem wodnym, to należy uzupełnić wodę do wskazanego poziomu i nalać mleko do naczynia (w pozostałym przypadkach pomijamy kwestię wody), po czym nastawić do gotowania na wolnym ogniu. Dla pewności, warto mieć je pod kontrolą, bo nawet najlepszy garnek, gdy pozostawimy go poza zasięgiem, nie uchroni mleka przed przypaleniem lub wykipieniem.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)