Udostępnij
Skomentuj

Garnek emaliowany - co to jest? Czy jest bezpieczny?

Garnek to niezbędny element wyposażania naszej kuchni. Bez niego nie da się przecież ugotować żadnej potrawy! Na rynku dostępnych jest wiele garnków: małe, duże, stalowe, emaliowane. Czy garnek emaliowany z pokrywką dobrze sprawdzi się w naszej kuchni?

Na rynku dostępne są garnki zróżnicowane pod względem materiałów, z którego wykonano naczynia, wielkości czy zastosowania. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań możemy zdecydować się na tradycyjne garnki z pokrywką lub takie z sitkiem. Zwróćmy także uwagę na materiał, z jakiego nasz garnek został wykonany. Najbardziej popularne są garnki stalowe: są tanie i łatwo dostępne, pamiętajmy jednak, że stal może wchodzić w reakcję z przygotowywanym jedzeniem, zmieniając jego smak. Coraz popularniejsze są garnki kamienne oraz wracające po latach do łask dobrze znane garnki emaliowane.

Garnek emaliowany – co to znaczy?

Coraz więcej osób zaczyna poszukiwać garnków emaliowanych. Jednym z powodów jest fakt, że garnki emaliowane kojarzą się nam z czasem dzieciństwa – z powodzeniem korzystały z nich nasze mamy i babcie. Czemu jednak ten rodzaj naczyń cieszy się taka popularnością? Sentyment na pewno wpływa na atrakcyjność tego rodzaju naczyń, ale wspomnienia to nie wszystko.

Garnki emaliowane, jak sama nazwa wskazuje, pokryte są specjalną warstwą emalii o unikalnych właściwościach. Powłoka emalii jest szczelna, skutecznie separuje przygotowywane jedzenie od bakterii i drobnoustrojów. Taki rodzaj garnka zapewni nam zdrowe posiłki. Niestety, emalia ma również swoje wady. Jest mało odporna na uderzenia, dlatego podczas prac w kuchni powinniśmy uważać, by nie upuścić garnka. Emalia łatwo odpryskuje, nawet najmniejsze uszkodzenie źle wpłynie na właściwości powłoki.

Nowoczesne garnki emaliowane występują w wielu kolorach. Żaden z nich nie przypomina staromodnych, spotykanych w kuchniach naszych babć garnuszków malowanych w owoce. Garnek emaliowany biały będzie najbardziej uniwersalny, będzie pasować do pozostałego wyposażenia kuchni. Na rynku dostępne da także garnki różowe, niebieskie lub wersje wielokolorowe. Emalia w przeciwieństwie do innych materiałów pozwala na uzyskanie wielu opcji kolorystycznych.

Garnek emaliowany – czy zdrowy?

Emalia charakteryzuje się pewnymi cechami, których nie zagwarantują nam inne naczynia. Emaliowana powłoka nie wchodzi w reakcje z żywością, co często się zdarza w trakcie gotowania w wysokich temperaturach w przypadku garnków stalowych lub aluminiowych. W tym rodzaju garnków bez problemów możemy również przechowywać przygotowane wcześniej posiłków.

Emalia świetnie sprawdzi się także w przypadku alergików. Szczelna powłoka doskonale izoluje jedzenie od bakterii i czynników zewnętrznych, dlatego garnki tego typu świetnie się sprawdzą w przypadku alergików.

Garnki emaliowane pozwalają na przygotowywanie zdrowych potraw. Emalia zapobiega powstawaniu i namnażaniu drobnoustrojów. Taki rodzaj powłoki jest obojętny chemicznie, dzięki czemu smak naszych potraw nie zostanie zmieniony. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na zakup garnków wysokich lub niskich. Garnek emaliowany niski świetnie sprawdzi się podczas codziennych czynności kuchennych, wysoki będzie dobry do gotowania zupy czy gulaszu.

Garnki emaliowane: gdzie kupić?

Garnki emaliowane cieszą się coraz większą popularnością, dlatego bez trudu kupimy je w niemalże każdym sklepie. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tego rodzaju naczyń, możemy na początku zdecydować się na zakup garnka emaliowanego małego. Mniejszy garnek na pewno przyda nam się w kuchni, choćby do gotowania jajek. Możemy też od razu zdecydować się na cały zestaw garnków – na rynku dostępnych jest wiele zestawów zróżnicowanych pod względem wielkości. Nowoczesne garnki nadają się do gotowania na płytach indukcyjnych. Wybierając garnki emaliowane indukcja pamiętajmy o specjalnym oznaczeniu producenta. Będziemy mieć wówczas pewność, że garnek spełni swoją funkcję.

Garnki emaliowane znów są popularne. Dzieje się tak nie bez powodu – emalia jest materiałem hipoalergicznym i antybakteryjnym, co pozwoli nam na przygotowanie zdrowych posiłków. Nowoczesne garnki emaliowane są ładne i niezwykle funkcjonalne – z powodzeniem możemy korzystać z nich na kuchenkach gazowych czy płytach indukcyjnych. Na pewno sprawdzą się świetnie w każdej kuchni.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)