Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/glebogryzarka-ogrodowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/11395/ 2018-09-21 11:45:15.000000

Glebogryzarka ogrodowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Spulchnianie gleby pod siew kwiatów czy też uprawę warzyw to zadanie niełatwe. Jeżeli jednak mamy odpowiedni sprzęt, optymalne przygotowanie ziemi jest możliwe. Jak wybrać glebogryzarkę ogrodową, aby spełniła nasze oczekiwania?

Glebogryzarka ogrodowa – co to jest?

Glebogryzarka ogrodowa chociaż cieszy się mniejszą popularnością niż kosiarka, wertykulator czy też aerator, należy do tych sprzętów, których nie może zabraknąć w naszym garażu, jeżeli zależy nam na pięknie wyglądającym ogrodzie lub sadzie, zwłaszcza jeżeli uprawa gleby wymaga od nas sporego wysiłku. Służy ona bowiem do spulchniania, wyrównywania i napowietrzania gleby.

Glebogryzarka ogrodowa – jak działa?

Każda glebogryzarka, niezależnie od modelu, wyposażona jest w ostrza, które wprawione w ruch (siłą naszych mięśni lub silnikiem elektrycznym bądź spalinowym) spulchniają glebę. Dzięki temu nie tylko pozbywamy się chwastów, ale również sprawiamy, że do gleby dostaje się więcej tlenu, wody i składników odżywczych, co sprzyja rozwojowi roślin.

Glebogryzarka ogrodowa jest zatem sprzętem, który wydaje się być niezastąpionym podczas przygotowywania ziemi pod uprawę roślin. Sprawdzi się także w sytuacji, gdy zakładamy trawnik. Część glebogryzarek to zaawansowany technicznie sprzęt, który ułatwi rozprowadzenie kompostu, a odpowiednio zmodyfikowany będzie nawet w stanie odśnieżyć posesję.

Jaka glebogryzarka ogrodowa? Przegląd rodzajów

Oferta rynkowa glebogryzarek ogrodowych jest duża i zróżnicowana. Wybór właściwego modelu to kwestia indywidualna. Zanim jednak przejdziemy do omówienia najważniejszych parametrów sprzętu, warto zastanowić się, który rodzaj glebogryzarek dostępnych na rynku najbardziej nam odpowiada. Oto trzy podstawowe typy:

 • glebogryzarka ogrodowa ręczna – jest napędzana siłą naszych mięśni, sprawdzi się podczas okazjonalnych prac na niewielkim areale. Zwykle ma niewielką szerokość i głębokość roboczą.

Zalety i wady glebogryzarek ogrodowych ręcznych

ZALETY

 • prosta i lekka konstrukcja, która zapewnia niską awaryjność oraz pełną mobilność
 • łatwy transport i przechowywanie
 • można ją stosować na wąskich rabatach i grządkach
 • jest przyjazna środowisku, dlatego można ją stosować w uprawach ekologicznych

WADY

 • ograniczona efektywność
 • jej prawidłowe działanie wymaga pracy ludzkich mięśni
 • nie sprawdzi się w przypadku większych ogrodów
 • glebogryzarka ogrodowa elektryczna – może być stosowana w ogrodach o niedużej i średniej powierzchni. W porównaniu z wariantem ręcznym jest bardziej uniwersalna, a spulchnianie nią gleby jest mniej praco- i czasochłonne. Będzie odpowiednia w przypadku ogrodów, w których podłoże jest lekkie i niezbite

Zalety i wady glebogryzarek ogrodowych elektrycznych

ZALETY

 • wygodna i prosta obsługa
 • wysoka efektywność
 • możliwość regulacji szerokości i głębokości roboczej
 • przyjazna środowisku (bardziej niż wariant spalinowy)
 • jest stosunkowo lekka

WADY

 • warunkiem jej prawidłowego działania jest stały dostęp do źródła prądu
 • emituje hałas, chociaż jego natężenie jest mniejsze niż w przypadku modelu spalinowego
 • jej koszty eksploatacyjne są stosunkowo duże (konserwacja + rachunki za zużytą energię)
 • glebogryzarka ogrodowa spalinowa – okaże się niezastąpiona w przypadku ogrodów o dużej powierzchni. Sprawdza się nawet, gdy gleba jest twarda i zbita.

Zalety i wady glebogryzarek ogrodowych spalinowych

ZALETY

 • wysoka wytrzymałość i duża moc, co wpływa na zwiększoną efektywność pracy
 • bardzo dobre przystosowanie do pracy w trudnych i zróżnicowanych warunkach terenowych
 • niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu z wariantem elektrycznym
 • brak kabla zwiększa wygodę użytkowania

WADY

 • wydziela spaliny
 • emituje sporo hałasu
 • jej cena jest wyższa w porównaniu z wariantem elektrycznym
 • jest ciężka
 • trudniej się nią manewruje, chyba że jest to glebogryzarka ogrodowa z napędem, co ułatwia wykonywanie nawet najtrudniejszych prac

To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od wielkości naszego ogrodu, a także rodzaju obrabianej gleby. Najbardziej wydajne są bez wątpienia warianty spalinowe, jednak w przypadku niewielkich ogrodów nie sprawdzą się. Wówczas warto sięgnąć po glebogryzarki ręczne lub spalinowe.

Jaka glebogryzarka ogrodowa będzie odpowiednia?

Wybierając glebogryzarkę ogrodową, na uwadze należy mieć jej parametry techniczne. Oto najważniejsze:

 

image
 • moc – to najważniejszy czynnik, który bierzemy pod uwagę przy wyborze glebogryzarki. Im jest ona wyższa, tym wydajniej pracuje sprzęt. Lepiej również radzi sobie on z trudnymi zróżnicowanymi warunkami glebowymi. Największą mocą (nawet do 6,5 KM) mogą pochwalić się warianty spalinowe. Będą one odpowiednie do spulchniania silnie zbitych, ciężkich i gliniastych gleb lub przy dużej głębokości/szerokości pracy. Modele elektryczne zwykle osiągają moc w granicach 500-2000 W. To duża rozpiętość. Zasada wyboru jest jednak prosta. Im cięższą pracę będzie wykonywał sprzęt, tym wyższą moc powinien mieć,
 • ustawienie urządzenia roboczego (ostrzy) – biorąc pod uwagę ten aspekt, wyróżnić możemy dwa typy glebogryzarek: z urządzeniem roboczym zamontowanym z przodu i z urządzeniem roboczym zamontowanym z tyłu. Pierwszy wariant będzie odpowiedni, jeżeli zamierzamy wykonywać wszechstronne prace w przydomowym ogrodzie. Do bardziej profesjonalnego, częstszego i intensywniejszego użytku lepiej sprawdzi się drugi wariant.
 • szerokość robocza – informuje nas o tym, jak dużą powierzchnię będzie w stanie obrobić glebogryzarka podczas jednego przejazdu. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od naszych potrzeb. W małych i wąskich ogrodach szczególnie dobrze sprawdzą się urządzenia charakteryzujące się niewielką szerokością roboczą – od 25 do 33 centymetrów. Mogą to być warianty ręczne i elektryczne. W przypadku średnich ogrodów dobrze sprawdzają się modele z napędem elektrycznym i spalinowym charakteryzujące się szerokością w przedziale 35-45 centymetrów. Na rynku dostępne są również glebogryzarki spalinowe o szerokości powyżej 50 centymetrów. Są one odpowiednie do dużych ogrodów. Jeżeli szukamy wszechstronnego urządzenia, które sprawdzi się w zróżnicowanych warunkach, warto wybrać sprzęt o regulowanej szerokości pracy. W ten sposób z łatwością dostosujemy ją do potrzeb terenu.
 • głębokość robocza – to kolejny istotny aspekt, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze glebogryzarki ogrodowej. Warianty ręczne i nieduże elektryczne osiągają maksymalną głębokość na poziomie 13-15 centymetrów. Sprawdza się ona na niewielkich powierzchniach i przy drobnych pracach, takich jak zakładanie rabat i grządek. Mocniejsze glebogryzarki elektryczne i spalinowe pozwalają na pracę nawet na głębokości 33-35 centymetrów. Podobnie jak w przypadku głębokości roboczej, na rynku dostępne są urządzenia umożliwiające regulację głębokości pracy. Opcja ta sprawia, że glebogryzarka staje się wszechstronniejsza.
 • waga – najmniej ważą glebogryzarki ręczne oraz nieduże glebogryzarki spalinowe. Ich ciężar zwykle nie przekracza 10 kilogramów. Są lekkie i poręczne, a z uwagi na kompaktowe rozmiary nie będziemy mieć żadnych problemów z ich transportem lub przechowywaniem. Średnie modele elektryczne zwykle ważą w granicach 15-25 kilogramów, przez co ich przewóz jest już bardziej utrudniony. Największe, a zarazem najcięższe są modele spalinowe. Ich waga może przekraczać nawet 50 kilogramów. Sprzęt ten zwykle jednak wyposażony jest w napęd na koła oraz inne udogodnienia, które ułatwiają manewrowanie nim,
 • obecność biegu wstecznego – to opcja niezwykle przydatna, jeśli mamy do czynienia z glebogryzarką o dużej wadze. Bieg wsteczny ułatwia sterowanie sprzętem, gdyż umożliwia niekłopotliwe zawracanie,
 • dodatkowe funkcje – jeżeli używamy sprzętu sporadycznie, nie są one tak ważne. Gdy zaś wiemy, że glebogryzarka będzie często używana, warto sprawdzić, czy dany model został w nie wyposażony. Zwiększają one bowiem nie tylko funkcjonalność sprzętu, ale także sprawiają, że jest on łatwiejszy w obsłudze. Niezwykle przydatną opcją może okazać się zmiana prędkości obrotowej ostrzy. Dzięki temu jesteśmy w stanie optymalnie dostosować sposób pracy sprzętu do rodzaju gleby. Kolejną istotną funkcją jest regulacja uchwytu rączek. Pozwala to na komfortową obsługę glebogryzarki.

Glebogryzarka ogrodowa – cena

Dużą rolę w wyborze sprzętu odgrywa również zasobność portfela. Najdroższe są bez wątpienia glebogryzarki spalinowe. Oferują one jednak największą wydajność. Ich cena waha się od około 500 do nawet 5000 złotych. Wiele zależy od mocy urządzenia i innych parametrów technicznych, a także jakości wykonania sprzętu. Na cenę wpływ ma również renoma marki.

Nieco tańsze są glebogryzarki elektryczne. Ich ceny rozpoczynają się od 300 złotych i również mogą sięgnąć kilku tysięcy złotych. Najtańsze są glebogryzarki ręczne napędzane siłą naszych mięśni. Zwykle nie przekraczają one 200 złotych.

Podsumowując, jeżeli zastanawiamy się, jaka glebogryzarka ogrodowa będzie najlepszym rozwiązaniem, musimy w pierwszej kolejności określić nasze potrzeby. Dopasowanie do nich sprzętu nie będzie problemem, gdyż na rynku dostępnych jest tak wiele urządzeń różniących się między sobą parametrami technicznymi i ceną, że na pewno znajdziemy satysfakcjonujący nas sprzęt.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni