Udostępnij
Skomentuj

Gwintownik akumulatorowy – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Swą budową i kształtem przypominają dobrze znane śruby, służą jednak do nacinania gwintów wewnętrznych. Gwintowniki, bo o nich mowa, to sprzęt, którego nie może zabraknąć w żadnej narzędziowni. Jak zatem wybrać wariant akumulatorowy i czym on w ogóle jest?

Rodzaje gwintowników do urządzeń akumulatorowych

Opisywany w tym poradniku gwintownik akumulatorowy to w zasadzie akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z gwintownikiem. Pozwala ona w szybki sposób wywiercić i wyczyścić gwinty, a wszystko za sprawą funkcji automatycznego przełączania kierunków obrotu. Dodatkowo sprzęt został wyposażony w szybkomocujący uchwyt wiertarski, który jest przystosowany do mocowania gwintowników maszynowych.

Gwintowniki te posiadają pełen zarys gwintu i są przeznaczone do tworzenia gwintów w jednym przejściu – w odróżnieniu od gwintowników ręcznych, w przypadku których gwintowanie odbywa się dwu- lub trzystopniowo. Gwintowniki maszynowe do urządzeń akumulatorowych wykonuje się w różnych typach, jednak można je podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:

 • gwintowniki z chwytem przelotowym – jak sama nazwa wskazuje, służą do tworzenia gwintów przelotowych. Niemniej można je stosować także do tworzenia otworów nieprzelotowych. Ich zaletą jest zatem szersze spektrum zastosowania. Ustępują jednak gwintownikom z chwytem nieprzelotowym wzmocnionym pod względem wytrzymałości,
 • gwintowniki z chwytem nieprzelotowym wzmocnionym – za ich pomocą tworzy się jedynie otwory nieprzelotowe. Ich atutem jest za to wysoka wytrzymałość.

Wybierając gwintownik maszynowy do urządzeń akumulatorowych, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na długość nakroju. Im jest ona większa, tym z mniejszymi oporami mamy do czynienia podczas skrawania. Wiąże się to jednak z większą odległością, w przypadku której gwintownik nie ma pełnego nakroju. Parametr ten wyrażany jest w liczbie zwojów gwintu.

Im dłuższy nakrój, tym mniejsze obciążenie krawędzi skrawających, co ma znaczenie podczas obróbki bardziej wymagających materiałów. Co więcej, im dłuższy nakrój, tym z większym momentem obrotowym mamy do czynienia. Jest to istotne, gdy chcemy podkręcić parametry obróbki.

Z długością nakroju łączy się jeszcze jeden aspekt budowy gwintowników maszynowych, a mianowicie rodzaj rowków wiórowych. Elementy te, jak sama nazwa wskazuje, służą do odprowadzania wiórów powstających w trakcie obróbki materiałów. Na rynku dostępne są gwintowniki maszynowe wyposażone w rowki:

 • proste – służą do tworzenia krótkich otworów przelotowych i otworów nieprzelotowych,
 • proste ze skośną powierzchnią natarcia – wykorzystuje się je do otworów przelotowych w materiałach, które dają wióry średnie i długie. Skośna powierzchnia powoduje bowiem wypychanie wiórów w głąb otworu,
 • śrubowe – przeznaczone są do wykonywania otworów nieprzelotowych. Skrętne rowki pozwalają wyprowadzić wióry w górę otworu, co w działaniu przypomina wiercenie. Na rynku dostępne są gwintowniki śrubowe lewe i prawe.

Na rynku dostępne są także tak zwane gwintowygniataki (gniotowniki). Jak sama nazwa wskazuje, tworzą one gwint nie poprzez skrawanie, a wygniatanie. Skraca to proces ich powstawania, a także nie generuje wiórów. Metoda ta przeznaczona jest jednak jedynie do materiałów o odpowiedniej ciągliwości. Konieczne są również precyzja i bardzo dobre smarowanie.

Gwintowniki maszynowe znajdujące zastosowanie w urządzeniach akumulatorowych możemy podzielić także w odmienny sposób, co przedstawia poniższa tabela.

Do najpopularniejszych gwintowników zaliczyć można gwintowniki metryczne grubozwojne (według normy ISO). To szeroka grupa produktów, które różnią się między sobą średnicą gwintu (M), skokiem, a także wielkością wiertła pod gwint. Do najchętniej wybieranych modeli zaliczyć można:

 • gwintownik M6 – skok: 1 mm, wiertło pod gwint: 5 mm,
 • gwintownik M8 – skok: 1,25 mm, wiertło pod gwint: 6,8 mm,
 • gwintownik M10 – skok: 1,5 mm, wiertło pod gwint: 8,5 mm,
 • gwintownik M12 – skok: 1,75 mm, wiertło pod gwint: 10,2 mm,
 • gwintownik M16 – skok: 2 mm, wiertło pod gwint: 14 mm.

Jaka stal na gwintowniki?

Wybierając gwintownik maszynowy do urządzenia akumulatorowego, należy także zwrócić uwagę na rodzaj tworzywa użytego do jego produkcji. Gwintowniki są najczęściej wykonywane z następujących materiałów:

gwintownik
 • stal szybkotnąca (HSS) – pozwala zachować dłuższą żywotność gwintowników. Dzięki niej są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i przeciążenia wynikające z długotrwałej i intensywnej eksploatacji. Cechują się również wysoką wytrzymałością, nawet podczas wyjątkowo ciężkich warunków skrawania,
 • stal szybkoschnąca ze zwiększoną zawartością kobaltu – zapewnia większą trwałość gwintownikom przy wysokich temperaturach. Gwarantuje wysoką wydajność, efektywność i żywotność narzędzia – nawet podczas długotrwałej obróbki,
 • stal szybkoschnąca ze zwiększoną zawartością wanadu (HSS-E) – sprawia, że gwintownik wykazuje wysoką stabilność procesu skrawania, co jest niezwykle ważne, gdy zależy nam na precyzji i delikatności obróbki, na przykład podczas rozkręcania,
 • stal proszkowa (PM) – będzie odpowiednim wyborem w przypadku średnio twardych i twardych materiałów charakteryzujących się dużym stopniem trudności obróbki.

Stal szybkoschnąca wykazuje bardzo dobre właściwości bez specjalnej obróbki powierzchniowej, co nie oznacza jednak, że nie można ich ulepszyć poprzez zastosowanie dodatkowej powłoki, która na przykład zmniejszy podatność narzędzia na powstawanie narostu na ostrzu czy też zwiększy jego trwałość. Ciekawą opcją jest pokrycie TIN. Dzięki niemu ciepło powstające w trakcie obróbki kierowane jest do wiórów, a nie do gwintownika, co pozwala wydłużyć pracę narzędzia i zastosować wyższe parametry skrawania.

Jakimi parametrami powinien odznaczać się gwintownik akumulatorowy?

Jak zostało wspomniane, określenie „gwintownik akumulatorowy” przypisywane jest do akumulatorowej wiertarko-wkrętarki wyposażonej w funkcję gwintownika. Dzięki temu możemy do niej zamocować konkretny gwintownik maszynowy i rozpocząć obróbkę danego materiału. Na co należy zatem zwrócić uwagę przy wyborze gwintownika akumulatorowego?

Przede wszystkim na to, jaki rodzaj gwintowników możemy stosować. Niektóre modele wyposażone są bowiem w szybkomocujący uchwyt wiertarski, który jest przeznaczony do mocowania gwintowników z chwytem czworokątnym, inne zaś z chwytem cylindrycznym. Część zaś sprzętu gwarantuje obie możliwości.

Analizując parametry techniczne sprzętu, nie możemy zapomnieć o elementach takich jak:

 • rodzaj akumulatora – najlepiej sprawdzają się akumulatory litowo-jonowe, gdyż szybko się ładują i wolno tracą ładunek, dzięki czemu w trakcie pracy nie musimy robić przerw, aby naładować akumulator,
 • napięcie akumulatora – wystarczające będzie napięcie o wysokości 18V. Oferuje bowiem dużą moc i wysoki moment obrotowy, co przekłada się na skuteczność urządzenia, jednocześnie jednak sprawia, że jest to ciężki sprzęt o dużych rozmiarach,
 • maksymalny moment obrotowy przy wkręcaniu twardym i miękkim – w przypadku wkręcania twardego powinien sięgać 120Nm, a w przypadku miękkiego 60Nm. Im większy tym lepiej, gdyż oznacza większą skuteczność sprzętu. Unikać powinniśmy przede wszystkim najsłabszych urządzeń, których moment obrotowy nie przekracza 20Nm,
 • prędkość obrotowa – w dobrej jakości urządzeniu parametr ten na biegu jałowym wynosi: 0 – 600 / 0 – 2050/min. Podobnie jak w przypadku momentu obrotowego – im większa moc, tym lepiej. Szybciej bowiem uporamy się z gwintowaniem,
 • poziom wibracji – wpływa na wygodę obsługi urządzenia. Im mniejsze będą wibracje, tym większy komfort użytkowania,
 • poziom generowanego hałasu – to kolejny czynnik wpływający na komfort użytkowania sprzętu. Im jest on niższy, tym lepiej się nam pracuje. W przypadku dobrej jakości urządzenia poziom generowanego hałasu nie przekracza 90 dB,
 • zastosowane technologie – wspomagają one prace urządzenia, czyniąc go efektywniejszym i bardziej komfortowym w obsłudze. Jedną z takich technologii jest „Ultra M”, która zapewnia efektywne ładowanie, optymalne zużycie energii, wysoką moc i długą żywotność sprzętu. Ciekawą opcją jest również system eliminacji drgań, który zwiększa komfort pracy,
 • dodatkowe wyposażenie zestawu – w zestawie z wiertarko-wkrętarką z funkcją gwintownika powinny znaleźć się dodatkowe elementy, w tym przede wszystkim szybkowymienny uchwyt do gwintowników, zapasowy akumulator, ładowarka, a także walizka, która zapewni łatwy transport i przechowywanie sprzętu. Przydatna okazać się może także dodatkowa rękojeść.

Podsumowując, wybierając gwintownik akumulatorowy, zwróćmy uwagę na jego parametry techniczne. Równie ważny jest dobór gwintowników maszynowych pasujących do uchwytu szybkomocującego, w który został wyposażony sprzęt. Tylko wówczas zadbamy o optymalną obróbkę materiału, dostosowaną do naszych potrzeb.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)