Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/gwozdziarka-akumulatorowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/11295/ 2018-09-18 15:07:14.000000

Gwoździarka akumulatorowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Gwoździarka akumulatorowa to profesjonalne narzędzie przeznaczone do pracy w trudno dostępnych miejscach i sprawdzające się wszędzie tam, gdzie trzeba w bezbłędny sposób wbić wiele gwoździ. Niestety nie każdy model jest godny zainteresowania. Jak rozpoznać te, które faktycznie warto kupić?

Parametry dobrej gwoździarki

Choć w ogólnym zarysie wszystkie gwoździarki akumulatorowe są skonstruowane identycznie, to w praktyce niewielkie zmiany sprawiają, że zmieniają się ich cechy użytkowe. Używanie jako kryterium wyboru ceny albo marki nie jest więc całkowicie złym pomysłem, ale z pewnością nie należy ich traktować jako najważniejszych parametrów.

  • Moc. Moc gwoździarek wyraża się w dżulach. Dla ścisłości – jest to miara energii, z jaką wyrzucany jest gwóźdź, a nie mocy, ale właśnie ten parametr pozwala porównać poszczególne urządzenia z dużą dokładnością. Dobre gwoździarki są w stanie strzelać gwoździami z energią powyżej 100 J. Czy to dużo? Wystarczająco, by pracować na przykład z twardymi gatunkami drewna i gwoździami o długości dochodzącej do 9 cm.
  • Pojemność zasobnika i typ gwoździ. To parametry stricte techniczne. Każda gwoździarka może zmieścić w zasobniku określoną ilość gwoździ i im jest ich więcej, tym dłużej można pracować bez przerwy, ale też tym większa jest masa zestawu. Przy okazji należy zwrócić uwagę na sposób podawania gwoździ. Większość profesjonalnych gwoździarek akumulatorowych pracuje na taśmach papierowych z kątem łączenia 34°.
  • Temperatura pracy. Nie zawsze używa się gwoździarek w zacisznych i ciepłych wnętrzach. Niektóre narzędzia są wręcz zaprojektowane w taki sposób, by służyły na przykład do pracy przy dachach lub w ogóle na zewnątrz. Zakres temperatur od -15 do +50°C wydaje się całkiem rozsądny w przypadku uniwersalnych gwoździarek.
  • Pojemność akumulatora. Jest to sprawa kluczowa, jak zresztą w przypadku wszystkich narzędzi zasilanych z baterii. Warto oceniać pojemność na dwa sposoby: po pierwsze porównując nominalną pojemność, a po drugie, oceniając ilość gwoździ, jakie można wbić, zanim dojdzie do rozładowania akumulatora. Litowo-jonowy akumulator o pojemności 4 Ah (mniej więcej tyle, ile ma bateria w mocnym smartfonie) pozwala na 500-700 strzałów w zależności od energii i ciężaru gwoździa, czyli jakieś 10-14 pełnych magazynków.
  • Szybkość i tryby pracy. Jednym z podstawowych powodów używania gwoździarek akumulatorowych jest chęć przyspieszenia pracy. Dlatego rozsądną prędkością są dwa strzały na sekundę. Warto jednak zwrócić uwagę też na tryby pracy: czy gwoździarkę można przełączyć na tryb automatyczny, czy zawsze trzeba wystrzeliwać gwoździe, każdorazowo naciskając spust.
  • Bezpieczeństwo. Gwoździarka jest potencjalnie niebezpiecznym narzędziem, dlatego odpowiednie zabezpieczenia mechanizmu strzelającego są tu oczywistością. Warto jednak rozszerzyć to pojęcie także na konstrukcję całości – sposób przenoszenia (na pasie, w walizce) czy ładowania. Trudno tu o obiektywną ocenę, ale na pewno warto zainteresować się również niektórymi kwestiami nietechnicznymi.

Marki i ceny

Gwoździarka akumulatorowa nie jest tania. Za sprzęt średniej klasy trzeba zapłacić 2-2,5 tysiąca złotych, natomiast najtańsze narzędzia tego typu kosztują około półtora tysiąca. Oczywiście – w supermarketach pojawiają się od czasu do czasu akumulatorowe gwoździarki nawet w cenach poniżej tysiąca złotych, jednak ich możliwości i trwałość są bardzo ograniczone.

Co zaś tyczy się marek producentów – nie powinny one nigdy stanowić podstawowego kryterium wyboru, ale do pewnego stopnia można zaufać opiniom użytkowników. Gwoździarka akumulatorowa Makita, DeWalt, Bosch czy Ryobi to częste typy profesjonalistów, natomiast trzeba mieć świadomość, że nawet sprzęt znanego i cenionego producenta może być konstrukcyjnie przeznaczony do pracy z mniej wymagającymi materiałami i nie sprawdzi się jako gwoździarka akumulatorowa do betonu – to wszystko kwestia konkretnych parametrów technicznych.

Gwoździarka akumulatorowa czy gazowa?

Gwoździarki akumulatorowe mają prostszą konstrukcję niż gazowe i nie wymagają dodatkowych inwestycji, żeby działały dobrze. Są jednak trochę słabsze i szybciej wyczerpują zapas energii niż gwoździarki gazowe. Te ostatnie są bardzo mocne, wytrzymałe, radzą sobie z każdym materiałem, a jeden pojemnik z gazem wystarcza na 1000-1500 strzałów, ale problemem może być cena, która z reguły nie spada poniżej 3-3,5 tysiąca złotych.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni