Udostępnij
Skomentuj

Ile Hz powinien mieć telewizor? Co oznacza Hz w telewizorach?

Czym jest częstotliwość odświeżania obrazu w telewizorze? Czy zawsze jej wyższa wartość oznacza lepszy wybór?

Spośród mnóstwa parametrów, którymi opisywane są telewizory, jednym z rzucających się w oczy jest częstotliwość odświeżania TV. Oznacza ona zdolność ekranu do szybkiego wyświetlania różnych obrazów wyrażoną w liczbie takich zmian na sekundę. Jeżeli spieszy Ci się, by poznać odpowiedź na pytanie z tytułu i szybko kupić nowy telewizor, brzmi ona „co najmniej 50 Hz”. Kryje się jednak za tym sporo technicznych niuansów oraz historia sięgająca tzw. wojny prądów rozpoczętej pod koniec XIX wieku przez Edisona i Teslę. W tym poradniku dowiesz się, ile Hz telewizor powinien mieć, aby nazwać go dobrym.

Polecane telewizory

Ile Hz powinien mieć dobry telewizor?

Thomas Alva Edison był orędownikiem prądu stałego, dostarczającym go swoim klientom pod napięciem 110 V. W tym samym czasie jeszcze w Europie Nikola Tesla opracował swój pierwszy generator prądu przemiennego. Ponieważ nie trafił on na podatny grunt, wynalazca wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie skontaktował się z Edisonem i usiłował zainteresować go swoją koncepcją. Serb uzyskał nawet zatrudnienie w General Electric, ale szybko z niego zrezygnował, gdy przekonał się, że jego zwierzchnik nie zamierza wdrażać jego wynalazku.

Przełomem było uzyskanie przez Teslę w 1895 roku kontraktu na budowę elektrowni wodnej na Niagarze. Dostarczała ona okolicznym odbiorcom prąd o częstotliwości 25 Hz. Odpowiedzią firmy Edisona była sieć 40 Hz pozwalająca przesyłać energię na większe odległości. W tym samym czasie w Europie i Ameryce Północnej inne przedsiębiorstwa wkroczyły na rynek, oferując różne standardy, których w pewnym momencie było aż kilkadziesiąt. Proces ich ujednolicania trwał parę dekad, kończąc się ustaleniem częstotliwości 50 Hz w Europie i 60 Hz w USA. Jeśli zastanawiasz się nad oznaczeniem w telewizorach 50/60 Hz, a więc co to znaczy i dlaczego jest taki przedział, ma to swoje źródło w historii rozwoju tej technologii.

Inne kraje z czasem przejmowały jeden z tych dwóch standardów, choć na przykład Japonia do dziś korzysta z obu w zależności od konkretnego regionu. Technologia odświeżania telewizorów kineskopowych, które nie były wyposażone w żadne wewnętrzne zegary, została oparta na częstotliwości prądu sieciowego. Poskutkowało to wprowadzeniem w 1953 roku standardu telewizji NTSC (29,97 klatek) w USA oraz kilka lat później bazującego na nim PAL (25 klatek na sekundę) dla Europy. Różniły się one między sobą również rozdzielczością i kodowaniem kolorów.

Co oznaczają herce w telewizorze?

Już wyjaśniliśmy na początku poradnika, co to jest częstotliwość odświeżania. Podaje się ją w hercach, czyli Hz. Co to za jednostka? Jednostka fizyczna herc (Hz) oznacza liczbę cykli jakiegoś zjawiska na sekundę. Prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz ma takich cykli 50, zaś procesor komputera 4 GHz wykonuje aż 4 miliardy cykli pracy w każdej sekundzie. W przypadku telewizora liczba herców wskazuje na maksymalną liczbę klatek obrazu, jakie jest w stanie w tym krótkim czasie wyświetlić ekran. Większa oznacza płynniejsze i częstsze przejścia między mniej różniącymi się pojedynczymi ujęciami. Zatem im jednostka częstotliwości Hz ma wyższą wartość, tym w praktyce lepszy telewizor.

Niestety, w kwestii wynikowego obrazu wciąż więcej zależy od jego źródła niż technologii zastosowanej w samej matrycy, choć producenci stosują różne sztuczki, mające tę sytuację poprawić. W najbardziej podstawowym ujęciu 100 Hz telewizor jest przystosowany do odbioru sygnału 50 lub 100 Hz. O ile drugą częstotliwość wyświetla on bez najmniejszych problemów, to przy tym pierwszym sygnale wykorzystuje programowe metody dostosowania go do matrycy. Może to być na przykład dublowanie, interpolowanie pośrednich lub wstawianie całkowicie czarnych klatek.

Co dają herce w telewizorze?

Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu jest stosowana od niedawna. Z tego też względu wielu klientów przez jakiś czas skarżyło się, że obraz na ich nowych telewizorach wygląda trochę nienaturalnie, jakby aż zbyt płynnie. Jest to efekt przyzwyczajenia do starszych modeli i mija z czasem. Dobrze wskazuje to na techniczne sztuczki wykorzystane w nowoczesnych matrycach. Generowanie pośrednich klatek może sprawiać wrażenie nadmiernej płynności, stąd w niektórych zastosowaniach telewizor ogranicza się do dublowania ujęć.

Jeżeli jednak dysponujesz źródłem obrazu zapewniającym odpowiednie odświeżanie, nowy telewizor sprawdzi się w tym zastosowaniu idealnie. Serwisy streamingowe i konsole nowej generacji pozwalają w pełni cieszyć się z większej częstotliwości odświeżania obrazu. Skorzystają z niej również osoby, które przy dłuższym oglądaniu skarżą się na spowodowany migotaniem ból głowy bądź dostrzegające smużenie na szybciej poruszających się obiektach. W tych przypadkach dylemat telewizor 50 Hz czy 100 Hz jednoznacznie wygrywa nowsza technologia. Odpowiedź, ile Hz telewizor powinien mieć, jest jednoznaczna, czyli więcej.

Pewnym utrudnieniem jest jednak standard taśmy filmowej z 24 klatkami na sekundę, do dziś stosowany przez większość wytwórni filmowych. Dostosowanie takiego źródła do nowego ekranu wymaga bardziej zaawansowanych sztuczek, jak 3:2 pulldown (naprzemienne potrajanie i podwajanie klatek). Może przez to powodować odczucie szarpania podczas oglądania starszych produkcji. Znika jednak ono po niedługim przyzwyczajeniu. Ta kwestia nie wpływa więc na szczęście na pytanie, ile herców powinien mieć telewizor, który zamierzasz wstawić do swojego salonu.

Jak sprawdzić ile Hz ma telewizor?

Wiesz już, ile Hz telewizor powinien najlepiej mieć. Co jeśli już jednak masz urządzenie od dawna i chciałbyś to sprawdzić? Jak to zrobić? Najłatwiejszą metodą sprawdzenia, ile telewizor ma Hz, jest zajrzenie do danych technicznych, choć kryje się tam pewna pułapka. 120 Hz telewizor jest często dokładnie taką samą konstrukcją jak 100 Hz, przełączając tryb odpowiednio do źródła obrazu albo nawet oferując po prostu jedną z tych wartości. Takie podejście pozwala producentom znacznie obniżyć koszty produkcji i dystrybuować na całym świecie te same modele. Kwestia „telewizor 60 Hz czy 120 Hz” sprowadza się więc do wyboru między 50 i 100 Hz.

Informacja o częstotliwości odświeżania obrazu znajduje się zazwyczaj też w menu samego urządzenia. Nie istnieje oczywiście żadna konkretna zasada, ile Hz powinien mieć telewizor 4K. Wybór modelu z niższą wartością pozwoli Ci całkiem sporo zaoszczędzić na samym zakupie i zapewni w większości zastosowań praktycznie taką samą jakość obrazu. Z drugiej strony, wyższa częstotliwość odświeżania TV 4K oznacza płynniejsze przejścia między klatkami oraz wyższą ostrość przy wyświetlaniu dynamicznego ruchu przy podłączeniu do odpowiedniego źródła.

Podobnie kwestia ta kształtuje się w zależności od technologii wykonania matrycy. Czy jest to OLED, QLED, LCD czy telewizor LED, ile Hz telewizor wybierzesz, powinno zależeć przede wszystkim od Twoich potrzeb, upodobań i budżetu. Jeżeli nie planujesz zakupu nowej konsoli, często korzystasz ze zbieranej przez lata kolekcji filmów na DVD albo nie odczuwasz migotania ekranu nawet przy długim oglądaniu, z czystym sumieniem możesz wybrać model 50 Hz. Lecz jeśli jesteś miłośnikiem nowych technologii – i co najważniejsze, korzystasz z nich w pełni – postawisz na telewizor 100/120 Hz.

Telewizory 58 cali 100 Hz czy większe swoje zalety pokażą przede wszystkim fanom dynamicznych gier, najnowszych filmów oraz transmisji sportowych. Dzięki nowszej technologii wykonania matrycy minimalizują smużenie między klatkami, wyostrzając wszystkie obiekty na ekranie. Na ten moment wymagają jednak pewnej dopłaty względem modeli 50 Hz i chwili przyzwyczajenia do zwiększonej płynności wyświetlania starszych filmów czy seriali. Sygnał 100 Hz (120 Hz w Ameryce) jest jednak przyszłością nadawania, z którego zalet warto skorzystać już teraz, zwłaszcza jeśli chcesz podążać za najnowszymi trendami technologicznymi. Mamy nadzieję, że wiesz już, jeśli chodzi o telewizor, ile Hz powinien mieć i jak sprawdzić tę wartość w urządzeniu, którym już dysponujemy.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.