Udostępnij
Skomentuj

Jak dobrać lampy do industrialnego wnętrza?

Aranżacje w stylu industrialnym wymagają zestawienia nietuzinkowych mebli, dodatków oraz oświetlenia.

Lampy zarówno stojące, jak i wiszące stanowią ciekawy element aranżacji wnętrz. To nieodzowna część każdego wystroju. Odpowiednio dobrane oświetlenie to także podstawa stylu industrialnego.

Polecane lampy w stylu industrialnym

Geometryczne lampy wiszące oraz stojące mogą podkreślić charakter wnętrza. Aranżacje w stylu industrialnym to połączenie chłodu, neutralności, metalu, aluminium, nietuzinkowych mebli oraz odpowiedniego oświetlenia.

Co to jest styl industrialny?

Warto wiedzieć!

Styl industrialny swój początek miał w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce moda na tego typu aranżacje rozpoczęła się w latach 90. Ruch ten związany był z ogromną liczbą pustoszejących fabryk w związku z przekształceniami gospodarczymi.

Styl industrialny rządzi się pewnymi zasadami. Są to m.in.:

 1. przestrzeń - pomieszczenia powinny mieć wysokie sufity, z których zwisają lampy industrialne,
 2. kolorystyka - w loftowych przestrzeniach powinny dominować m.in. biele, beże, szarości, ciekawym urozmaiceniem są elementy wykonane z cegieł czy też betonu architektonicznego,
 3. podłogi - cechą charakterystyczną są podłogi wykonane z surowego drewna oraz betonu,
 4. surowość materiałów - oryginalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie płytek, które imitują drewno, betonu oraz nowoczesnych materiałów, które kolorystyką i strukturą nawiązują do betonowych powierzchni,
 5. oryginalne meble - meble w stylu industrialnym nie muszą ze sobą idealnie współgrać, ważne, aby wnętrze miało swą autentyczność,
 6. ciekawe dodatki - mogą to być: lampa z kloszem, kolorowe lampy, lampy do kuchni, lampy wiszące czarne, lampy sufitowe, lampy nad stół, które zapewnią odpowiednie oświetlenie pokoju oraz inne elementy dekoracyjne.

Jak oświetlić pokój dzienny?

Salon w stylu industrialnym wymaga odpowiedniego doboru mebli, dodatków aranżacyjnych oraz oświetlenia. Lampy industrialne zazwyczaj wykonane są z metalu lub aluminium. Oryginalnym rozwiązaniem jest zastosowanie geometrycznych form kloszy, które nadają wnętrzu charakteru.

Lampy sufitowe w kolorze czarnym lub metalicznych odcieniach doskonale wkomponują się w przestrzenie proste, surowe z wykorzystaniem materiału, którym jest cegła lub beton. Na oświetlenie pokoju dziennego mogą się również składać modele stojące, np. wysoka lampa z kloszem.  Aby ożywić wnętrze, można sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie, czyli kolorowe lampy, które nadadzą surowemu pomieszczeniu nuty przytulności. Oświetlenie pokoju dziennego światłem naturalnym zapewniają zaś wysokie okna lub okna dachowe rodem z industrialnych fabryk.

Lampa podłogowa Movie

Jak zaaranżować loft?

Warto wiedzieć!

Loft to pomieszczenie, które znajduje się w budynkach pofabrycznych, np. dawnych magazynach lub wnętrzach przemysłowych. Najczęściej lofty umieszczone są na poddaszu. Pomieszczenia tego typu nierozerwalnie związane są więc ze stylem industrialnym. Wyróżnia się dwa podstawowe wersje loftów: soft oraz hard.

Podstawowe zasady aranżacji loftów:

 • utrzymanie wnętrz w charakterze postprzemysłowym,
 • pomieszczenie sprawiające wrażenie przestrzeni otwartej,
 • wprowadzenie klimatu surowości wnętrz,
 • aranżacje w stylu industrialnym doskonale komponują się z elementami metalowymi, betonowymi oraz naturalnymi,
 • zaplanowanie wysokich sufitów,
 • możliwość uwidocznienia instalacji,
 • wykorzystanie potencjału dużych okien,
 • w lofcie niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie, np. industrialne lampy nad stół.

Współcześnie granica pomiędzy stylem industrialnym i nowoczesnym niejednokrotnie się zaciera. Pomieszczenie typu loft ma przede wszystkim sprawiać wrażenie nieszablonowego, oryginalnego i wyrazistego. Wystarczy przestrzegać kilku głównych zasad, aby stworzyć niebanalne wnętrze typu loft.

Lampy w stylu industrialnym

Jak dobrze oświetlić sypialnie, salon oraz inne pomieszczenia? Jak już zostało wspomniane, lampy w stylu industrialnym stanowią atrakcyjny element dekoracyjny wnętrz. Lampy wiszące czarne mogą występować w formie modelu z kloszem lub formy geometrycznej (np. model TK Lighting Galaxy). Lampy do kuchni powinny zapewniać odpowiednie doświetlenie miejsca przygotowywania potraw (np. model Nowodvorski Sticks). Uzupełnieniem nowoczesnego salonu i jadalni mogą być lampy sufitowe w kolorze miedzi (np. model BRITOP Lighting GINO).

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)