Udostępnij
Skomentuj

Jak działa piec gazowy? Poznaj zasady funkcjonowania kotłów gazowych

Dowiedz się, jak działa piec gazowy i czy piec gazowy dwufunkcyjny to optymalne rozwiązanie. Podpowiadamy.

Na rynku pojawiło się wiele nowych rozwiązań z zakresu techniki grzewczej. Jednak od wielu lat to instalacja gazowa jest najchętniej wybieraną metodą ogrzewania pomieszczeń. Zainteresowanie ogrzewaniem gazowym nie słabnie, mimo stosunkowo szybko rosnących cen gazu. Skąd ten niesłabnący popyt? Przede wszystkim takie ogrzewanie domu jest czyste i wydajne. Dostępność paliwa, jakim jest gaz, jest stała. A użytkownicy wskazują, że mimo dość wysokich kosztów inwestycyjnych przy takiej instalacji, w ogólnym rozrachunku koszt ogrzewania gazem wychodzi stosunkowo tanio – zwłaszcza jeśli zadbamy o integrację instalacji z nowoczesnymi czujnikami oraz o odpowiednią termoizolację budynku. Dużym plusem montażu instalacji gazowej jest także to, że piec kondensacyjny dwufunkcyjny umożliwi nam nie tylko podgrzanie wody CO (do ogrzewania), ale też CWU (wody użytkowej). Ciepła woda z pieca gazowego z zasobnikiem jest zawsze pod ręką. Tych zalet jest dużo więcej. Zanim jednak zdecydujesz się na kocioł gazowy, sprawdź, jak działa piec.

Polecane piece gazowe

Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny?

Ogrzewanie gazowe może być tanie i wydajne. Trzeba jednak wiedzieć, jaki model pieca, o jakich parametrach będzie optymalnym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji. Najpopularniejsze obecnie są piece gazowe dwufunkcyjne, które umożliwiają nie tylko ogrzanie pomieszczeń, ale także jednoczesne podgrzewania wody użytkowej. Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny? Piece gazowe dwufunkcyjne standardowo mają dwa wymienniki ciepła. Jeden odpowiedzialny jest za podgrzewanie wody transportowanej do grzejników, z kolei drugi odpowiada za podgrzewania wody, z której korzystamy, tak zwanej wody użytkowej. Kocioł gazowy dwufunkcyjny raczej nie jest skomplikowanym urządzeniem, jeśli chodzi o zasadę działania. W kotle zapala się gaz. Podgrzewa on wodę, która przepływa. Większy wymiennik ciepła to bardziej efektywny proces. Woda nie jest podgrzewana stale. Także nie ma mowy o stratach energii bądź też możliwości jej przegrzania. Pompa ciepła uruchamia się tylko wtedy, gdy pojawi się iskra.

Jaka moc na piecu gazowym?

Piec gazowy dwufunkcyjny wymaga odpowiedniej konfiguracji. Standardowo przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni powinno przypadać ok. 0.6 kW mocy. Im nowszy budynek, tym to zapotrzebowanie mniejsze. Wynika to z zastosowania lepszych materiałów termoizolacyjnych, bardziej szczelnych okien i mniejsze ilości mostków termicznych. Samo ogrzewanie nie wymaga więc dużej mocy i możemy założyć, że dla średniego domu optymalny piec gazowy do ogrzewania domu będzie potrzebował 10 kW. Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli kocioł ma podgrzewać także wodę użytkową. Tu niezbędna będzie dokładna analiza zapotrzebowania na wodę w danym domu czy lokalu. Określić należy ilość mieszkańców, liczbę punktów poboru mocy, indywidualne preferencje. Jeśli więc decydujemy się na piec na gaz, który ma pełnić obie funkcje, to minimalna jego moc powinna wynosić 20–25 kW. W domach, gdzie łazienek jest kilka dobrym rozwiązaniem może być piec gazowy z zasobnikiem

Rodzaje pieców gazowych dwufunkcyjnych

Piece gazowe dwufunkcyjne są optymalnym rozwiązaniem zapewniającym ogrzewania domu i podgrzanie wody użytkowej. Piece gazowe są różne, ale bez wątpienia opcją najoszczędniejszą są piece gazowe dwufunkcyjne. Wybór, jeśli chodzi o ten typ pieca, jest szeroki. I możemy je podzielić ze względu na różne kryteria. Takim podstawowym będzie sposób montażu, inne kryterium to np. rodzaj komory spalania. Przed podjęciem decyzji zakupowych warto więc dokładnie zapoznać się z tematem i wybrać model o optymalnych parametrach.

Piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania

Jeśli chodzi o kryterium komory spalania, to jedną z opcji jest kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Piec ten pobiera powietrze do spalania z zewnątrz. Jak działa piec gazowy z zamkniętą komorą spalania? Powietrze do komory spalania doprowadzane jest specjalną, podwójną rurą. Rura wewnętrzna wyprowadza spaliny na zewnątrz, a rura zewnętrzna zasysa powietrze z zewnątrz. Warto podkreślić, że jest to najbezpieczniejszy rodzaj kotłów gazowych, gdyż nie pobierają one powietrza z pomieszczenia, w którym się znajdują. Przy takim piecu powstanie trującego czadu jest praktycznie niemożliwe, a w sytuacji, jeśli się on jednak wytworzy, to automatycznie zostanie wyprowadzony na zewnątrz. Piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem technologicznym.

Piec gazowy dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania

Piec gazowy dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania to rodzaj pieca, który do spalania gazu wykorzystuje powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Warunkiem montażu takiego kotła jest zapewnienie dobrej wentylacji. W sytuacji, gdy w pomieszczeniu pojawi się niedobór tlenu, może dojść do wytwarzania się tlenku węgla, czyli czadu, groźnego dla zdrowia i życia.

Kocioł kondensacyjny

Piec gazowy kondensacyjny lub inaczej piec kondensacyjny to nowoczesne rozwiązanie do ogrzewania domu. Pod względem funkcji nie różni się on od tradycyjnego pieca. Różnica polega na wydajności i efektywności urządzeń. Jak działa piec gazowy kondensacyjny? Kocioł kondensacyjny, zanim wyemituje spaliny do atmosfery, najpierw odbiera z nich dodatkową ilość ciepła. W praktyce oznacza to, że przy jako użytkownicy otrzymujemy dodatkową energię, a do atmosfery trafiają chłodniejsze, mniej toksyczne spaliny – co ma także istotny wymiar ekologiczny. Wykorzystane tu zostaje zjawisko kondensacji – obniżenie temperatury spalin i maksymalne wykorzystanie zawartego w nich ciepła. Jest to możliwe dzięki wykropleniu wody ze spalin. Nowoczesny piec kondensacyjny jest oszczędniejszy nawet o 11–15% od tradycyjnych modeli. A dzięki zastosowaniu dodatkowych, nowoczesnych rozwiązań jak np. czujniki pogodowe, taką oszczędność można zwiększyć nawet do 30%.

Piec gazowy dwufunkcyjny stojący

Najoszczędniejsze piece gazowe dwufunkcyjne dzielimy także ze względu na sposób montażu. Jednym z typów są tu pieca gazowe dwufunkcyjne kondensacyjne stojące. Ten rodzaj idealnie sprawdzi się w domach, w których jest więcej miejsca, np. wydzielona jest osobna kotłownia, która pomieści piec. Piece wolnostojące są też wykorzystywane w instalacjach, które przewidują duży zasobnik wody – taki powyżej 100 litrów. W takiej sytuacji stosuje się tylko i wyłącznie piece gazowe stojące.

Piec gazowy dwufunkcyjny wiszący

A co z piecami gazowymi dwufunkcyjnymi wiszącymi? Te modele idealnie sprawdzą się w miejscach, w których jest zbyt ciasto na piec stojący. Wiszące modele to zazwyczaj takie, które nie zostały wyposażone w zasobnik ciepłej wody lub też zasobnik ten jest niewielki i nie będzie problemu z naściennym montażem.

Jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym kondensacyjnym?

Jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym kondensacyjnym – to pytanie pojawia się bardzo często. Należy pamiętać, że w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Większość kotłów nie wymaga wysokiej temperatury czynnika grzewczego. Są efektywne także przy niższych temperaturach. Więc jaka temperatura na piecu gazowym będzie optymalna? Najlepiej skonfigurować kocioł w przedziale 40–50°C. Górnej granicy lepiej nie przekraczać, gdyż temperatura powyżej 57°C może spowodować, że piec nie będzie kondensował gazu.

Nie ma jednej konkretnej temperatury, na jaką warto ustawić piec. Ostatecznie będzie to zależało od kilku czynników. Takich jak np.:

  • warunki atmosferyczne
  • izolacja budynku
  • pasywność budynku
  • indywidualne odczuwanie komfortu cieplnego.

Budowa pieca gazowego dwufunkcyjnego

By odpowiedzieć na pytanie, jak działa piec kondensacyjny gazowy dwufunkcyjny, warto w pierwszej kolejności poznać budowę pieca dwufunkcyjnego gazowego. Każdy taki model kotła gazowego składa się z:

  • orurowania wodnego i gazowego,
  • palnika gazowego z zapłonnikiem,
  • wymiennika ciepła,
  • manometru lub czujnika ciśnienia,
  • pompy obiegowej,
  • zaworu trójgłowego.

Każdy piec dwufunkcyjny ma dwa wymienniki ciepła. Jeden podgrzewa wodę CO, drugi wodę CWU.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kotła gazowego? Najważniejsze parametry

W przypadku kotła gazowego cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Tym bardziej że droższe piece są zazwyczaj bardziej wydajne i w dłuższej perspektywie czasu – bardziej ekonomiczne.

Ważnym kryterium wyboru pieca będzie z pewnością jego moc. To ona będzie przekładała się na wydajność urządzenia, a także na jego efektywną pracę. Wybór mocy kotła uzależniony jest od kilku czynników. Najważniejsze z nich to:

  • powierzchnia domu, który wybrany piec będzie ogrzewał,
  • stan izolacji budynku,
  • oczekiwane funkcjonalności – czy kocioł ma zapewnić także podgrzanie ciepłej wody użytkowej (dwufunkcyjny kocioł gazowy), czy tylko wodę CO.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając kocioł gazowy? Będą to:

  • rodzaj paliwa – piece mogą wykorzystywać do spalania metan lub mieszankę propan – butan,
  • klasa energetyczna – więcej + przy A to większa energooszczędność urządzenia,
  • wydajność kotła,
  • wymiary zewnętrzne,
  • jakość wymiennika ciepła,
  • zakres modulacji mocy,
  • zaawansowanie automatyki.

Dla kogo piec gazowy dwufunkcyjny?

Czy kocioł gazowy dwufunkcyjny sprawdzi się w każdym domu? Niestety nie. Jest to rozwiązanie polecane do niezbyt dużych mieszkań i budynków. Warto zwrócić uwagę też na dostęp do źródła wody. Kocioł powinien zostać zainstalowany w odległości maksymalnej 8–10 metrów od punktu wodnego. Ten typ pieca idealnie sprawdzi się tam, gdzie jest jedna łazienka, chociaż przy kilku punktach czerpania wody zawsze można skorzystać z dodatkowego zasobnika.

Jakie są najoszczędniejsze piece gazowe dwufunkcyjne?

Bez wątpienia najoszczędniejsze są kotły kondensacyjne, które umożliwiają odzysk ciepła z produktów spalania. Dobry piec dwufunkcyjny zapewni stały dostęp do ciepła i gorącej wody. Kotły gazowe dwufunkcyjne są nowoczesne i wygodne w użytkowaniu – są praktycznie bezobsługowe, a dzięki dodatkowemu wyposażeniu w np. czujniki temperatury w pomieszczeniach albo na zewnątrz – ekonomiczne i wydajne. Które piece będą najbardziej oszczędne? Technologia wciąż idzie do przodu. Warto więc przed zakupem pieca przeglądać rankingi, które zawsze są na bieżąco i dzięki którym łatwo porównać parametry poszczególnych modeli.

Piec gazowy dwufunkcyjny – cena

Zakup pieca gazowego to spory wydatek. Aktualnie ceny kotłów gazowych prezentują się następująco:

  • Piec gazowy tradycyjny – cena ok. 3000–6000 zł.
  • Piec gazowy kondensacyjny – ok. 7000–14000 zł.
  • Piec gazowy pulsacyjny – powyżej 14000 zł.

Poszczególne piece gazowe dwufunkcyjne różnią się ceną. Ale to inwestycja na lata więc nie warto oszczędzać. Do kosztów zakupu samego pieca należy też doliczyć koszt montażu piecyka gazowego. W przypadku modeli jednofunkcyjnych średnia cena to 18000–2700 zł. Montaż piecyka dwufunkcyjnego jest droższy i z reguły waha się między 2800–4800 zł.

Jaki jest koszt ogrzewania gazem?

Początek roku 2023 przyniósł znaczące podwyżki gazu. Stąd często pojawiające się pytanie, jak aktualnie wygląda koszt ogrzewania domu i wody za pomocą pieca gazowego.

20 grudnia 2022 roku Kancelaria Prezydenta zamroziła ceny gazu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych. Zamrożenie cen obowiązywać będzie od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023. Według tych uregulowań sprzedawcy gazu w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi nie mogą stosować ceny wyższej niż maksymalna, która dla odbiorców indywidualnych wynosi 200,17 zł/MWh. Jeśli przeliczymy to na KWh, to otrzymamy wartość 0,20017 zł (stawka netto bez opłat dodatkowych). Całkowity koszt powiększony zostanie jeszcze o opłaty dystrybucyjne.

Ostateczny koszty ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej będzie zależał od modelu pieca, z którego korzystamy. Nowoczesne piece gazowe dwufunkcyjne kondensacyjne są optymalne, jeśli chodzi redukcję tych kosztów. Istotna będzie także odpowiednia izolacja cieplna budynku. Mając na uwadze te zmienne elementy wspomniane wyżej, generalnie przyjąć możemy, że koszt ogrzewania gazem ziemnym będzie kształtował się od około 2400 zł (dom ocieplony, do 120 m2) do około 5800 zł (dom ocieplony, powierzchnia 200 m2).

Zalety i wady kotła gazowego dwufunkcyjnego

Nie ma idealnych rozwiązań grzewczych. Kotły gazowe dwufunkcyjne także nie są pozbawione wad. Ale mają również wiele zalet. Przed zakupem warto przeanalizować zarówno jedno, jak i drugie, a następnie podjąć decyzję opartą na racjonalnych argumentach.

Zalet stosowania kotłów gazowych jest sporo. Do najważniejszych należą:

  • wydajność – kondensacja umożliwia odzyskiwanie ciepła z produktów spalania gazu
  • automatyzacja procesów grzewczych – instalacja poszczególnych elementów i ustawienia pieca pozostają w zakresie prac instalatora. Dla użytkownika korzystanie z pieca ogranicza się do zlecania przeglądów instalacji i opłacania rachunków. Reszta elementów jest bezobsługowa.
  • ekologia – piece kondensacyjne nie produkują popiołu, nie emitują dwutlenku siarki ani pyłów. Nawet skropliny o lekko kwaśnym odczynie są zobojętniane w kanalizacji i nie szkodzą środowisku.
  • oszczędność miejsca – piece gazowe dużo mniejsze gabarytowo niż inne
  • możliwość utrzymania porządku – węgiel, brykiet, pellet brudzą. Składowanie tego typu pali wymaga przestrzeni i osobnego miejsca np. kotłowni.

A co z wadami? Te niestety też są. Do najważniejszych należą:

  • zależność cen gazu od koniunktury politycznej,
  • cena kotłów,
  • cena montażu,
  • konieczność przystosowania przewodów kominowych,
  • możliwe problemy z przyłączeniem do sieci gazowej.

Wyraźnie jednak widać, że plusów stosowania kotłów gazowych dwufunkcyjnych jest dużo więcej niż minusów.

Jaki piec gazowy do mieszkania 70m2?

Wybierając piec gazowy, ważne jest, by dobrać jego moc do metrażu, który będzie miał ogrzewać. Obliczenie potrzebnej do takiego mieszkania mocy pieca nie będzie łatwe. Jednak pomocne może być przyjęcie założenia, że na każde 10 m2 pomieszczenia wymagane jest około 1 kW. Jeśli piec dodatkowo będzie podgrzewał wodę, to jego minimalna moc powinna wynosić 15 kW. Dobrym rozwiązaniem jest zakup pieca, który ma możliwość modulacji mocy grzewczej. Pamiętać trzeba, że są to średnie wyliczenia. Jeśli zależy ci na optymalnym wyborze pieca to najlepiej skontaktować się z instalatorem, który sprawdzi parametry budynku lub też sprawdzić świadectwo energetyczne budynku – tam podana jest wymagana moc.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.