Udostępnij
Skomentuj

Jak i czym ciąć styrodur?

Cięcie styroduru jest kłopotliwe przede wszystkim dlatego, że nie można tego dobrze wykonać żadnym „standardowym” narzędziem. Zresztą poza specyficznymi zastosowaniami rzadko w ogóle pojawia się konieczność obróbki tego materiału. To jednak nie oznacza, że warto improwizować i szukać sposobu na wykorzystanie klasycznych narzędzi – to zwykle kończy się sporym bałaganem i zniszczeniem materiału.

Zastosowania styroduru

Sądząc po tym, jakie pytanie najczęściej zadają internauci, podstawowym problemem jest jak ciąć styrodur na ule. Poza tym jednak z tego samego materiału wykonuje się pojedyncze egzemplarze liter i znaków przestrzennych, styrodur wykorzystuje się również – chociaż nieprzesadnie często – w pracach budowlanych. Przy każdym z tych zastosowań warto będzie skorzystać z innych narzędzi. Nie ma tu strasznie dużego wyboru, ale różnica w skuteczności jest znaczna.

Czym można ciąć styrodur i dlaczego nie robić tego mechanicznie?

Styrodur można pociąć brzeszczotem z bardzo małymi ząbkami. Nawet wtedy jednak na krawędzi po obróbce pojawią się malutkie kulki, które poważnie zmniejszą atrakcyjność wizualną materiału. Im większe będą zęby narzędzia, tym wyraźniejszy będzie problem. Poza tym należy pamiętać, że przy szybkich ruchach brzeszczot będzie się rozgrzewał, co wprawdzie przyspieszy proces cięcia, ale co bez precyzyjnej kontroli temperatury spowoduje też, że krawędź będzie dodatkowo falista. Dlatego do cięcia styroduru posłużyć może jedno z trzech poniższych narzędzi.

Ploter termiczny

 

nóż termiczny

To drogi, specjalistyczny sprzęt, wykorzystujący druty oporowe. Pozwala precyzyjnie obrabiać nawet duże elementy o skomplikowanych kształtach, więc przy produkcji uli na skalę przemysłową albo w agencji reklamowej może się opłacać, ale dla „detalistów” jest kiepskim rozwiązaniem – to zupełnie nie ta półka cenowa. Zresztą są to urządzenia dość skomplikowane i sama ich eksploatacja może nastręczać pewnych trudności.

Nóż termiczny

Nóż termiczny, najpopularniejsze w swojej klasie narzędzie, to przenośna wersja plotera do obsługi ręcznej. Składa się z modułu grzewczego i ostrza roboczego, którego długość w lepszych modelach można płynnie regulować. Nagrzane ostrze – niebędące zresztą wybitnie ostre, ponieważ nie tnie mechanicznie – może stopić materiał i rozdzielić go. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie każdy nóż termiczny poradzi sobie ze wszystkimi materiałami. Te z górnej półki mogą pracować z temperaturą roboczą od 100 do 450 stopni i to pozwala na dużą swobodę, natomiast tanie modele, które albo regulacji nie mają w ogóle, albo mają bardzo wąski zakres ustawień, sprawdzą się tylko przy obróbce wybranych materiałów. Styrodur, w zależności od rodzaju, może topić się w różnych temperaturach, zatem nie każdy nóż będzie wystarczająco uniwersalny, aby poradzić sobie w każdej sytuacji.

Drut oporowy

Pojedyncze elementy można wycinać drutem oporowym oprawionym choćby w lutownicę starego typu. Jest to zadanie o tyle skomplikowane, że każdy taki prowizoryczny zestaw tnący ma bardzo ograniczoną żywotność i raczej nie pozwala na precyzyjną obróbkę. Narzędzia tnące wykorzystujące druty oporowe powinny pozwalać na kontrolę temperatury i naciągu „ostrza” – bez tego są praktycznie bezużyteczne.

Jak wybrać nóż termiczny?

Noże termiczne z tego zestawienia wypadają najlepiej, ale ich wybór nie jest łatwy. Poza wspomnianymi wyżej kryteriami jest jeszcze kilka ich cech, na które trzeba zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

  • Nóż do cięcia styroduru i nóż do cięcia styropianu to dwa różne narzędzia. Modele bardziej uniwersalne, z szerszym zakresem regulacji, dadzą sobie radę z obydwoma, ale nie jest to standardem.
  • Ważnym kryterium jest długość robocza ostrza i możliwość jej regulacji. To od razu określa, z jak grubym materiałem można pracować, i czy uda się na przykład wykonać tylko powierzchowne nacięcia o dekoracyjnym charakterze.
  • Budowa także jest istotna. Praktycznie wszystkie noże są skonstruowane tak, żeby chroniły dłoń przed ciepłem, ale nie wszystkie są ergonomiczne – praca niektórymi modelami jest bardzo męcząca i powoduje dyskomfort, a to podstawowy powód błędów popełnianych przy wycinaniu.
  • Staranne wykonanie jest bardzo ważne. Kiepsko osadzone, drgające ostrze może zmniejszyć estetykę krawędzi cięcia, a przewód zasilający wchodzący w rękojeść w niewłaściwym miejscu może bardzo przeszkadzać w pracy.
  • Warto też zwracać uwagę na markę. Mimo prostej konstrukcji noże termiczne są dość delikatnymi narzędziami i zastosowanie w nich kiepskich materiałów konstrukcyjnych przekłada się na dość znaczne zmniejszenie żywotności. Doświadczenie uczy, że trochę droższe modele bardziej znanych marek po prostu działają dłużej.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)