Udostępnij
Skomentuj

Jak łączyć kolory mebli w mieszkaniu? Polecane zestawy kolorystyczne

Zastanawiasz się jakie kolory mebli do salonu wybrać bazując na trendach wnętrzarskich? Zobacz propozycje!

Jak dobrać kolor mebli do ścian?

Naszą największą inspiracją przy urządzaniu domu czy mieszkania są obowiązujące trendy wnętrzarskie. To właśnie tam dowiadujemy się jakie kolory mebli do salonu wybrać albo jakie farby sprawią, że nasze koleżanki będą nas odwiedzać z zazdrością.

Kolory, jakie wybieramy powinny albo być z jednej palety, albo zupełnie kontrastowe. Jeśli mamy jasne ściany, wybierzmy ciemne meble i na odwrót – jeśli mamy ciemne ściany, kupmy jasne meble. Zanim jednak dojdziemy do momentu decyzji, warto wziąć pod uwagę specyfikę każdego pomieszczenia. Na przykład, farby i kolory mebli do sypialni powinny być w jasnych, delikatnych odcieniach, ponieważ to nasza strefa relaksu po całym dniu, a żywsze kolory mogą utrudniać nam zasypianie.

Z kolei przy kolorowych meblach w nietypowych odcieniach, warto zadbać o neutralne tło – beże, szarości i biel… Możesz też wybrać ciekawsze wersje farb z błyszczącymi drobinkami albo oryginalną fakturą. Wszystko zależy od twoich potrzeb i upodobań.

  • Jak dobrać oświetlenie do koloru ścian? Wybierając temperaturę barwy światła należy wziąć pod uwagę jaki kolor wybraliśmy na ściany. Najlepiej, jeśli światło sztuczne ma barwę ciepłą, taką jak naturalne światło słoneczne. Wtedy zyskamy neutralny i przytulny efekt.
  • Jak pomalować słabo doświetlony pokój? Najpopularniejszym sposobem jest pomalowanie ścian na jasne kolory, które będą odbijać światło.

Jak dobrać kolor mebli do podłogi?

Jasna podłoga to idealne tło dla każdego pokoju, urządzonego w każdym możliwym stylu. Mamy również bardzo dużą dowolność jeśli chodzi o dopasowanie kolorów mebli do salonu – decydując się na tą samą gamę w całym pomieszczeniu, warto dobrać takie, które różnią się minimum dwoma tonami (są ciemniejsze lub jaśniejsze). Przy jasnej podłodze i ciemnych meblach, należy unikać ciężkich i masywnych form, które bardzo przytłoczą wnętrze.

Z kolei ciemna podłoga bardzo lubi się z meblami wykończonymi na wysoki połysk, które rozjaśniają pokój i dodają mu klasy. Ciekawie też wyglądają metaliczne oraz szklane elementy.

Warto wiedzieć!

Jakie kolory mebli do małej kuchni? Mała kuchnia potrzebuje rozjaśnienia – najlepiej sprawdzą się oczywiście jasne kolory ścian i mebli, które dodatkowo będą wykończone na wysoki połysk. Dodatkowo warto zadbać o duże płytki i lustra.

Jakie kolory łączyć ze sobą we wnętrzu?

Z pomocą przychodzi dobrze znane ze szkoły podstawowej koło barw i trzy grupy, na które się dzieli:

  • Kolory monochromatyczne – czyli wiele odcieni tego samego koloru,
  • Kolory pokrewne – czyli takie, które sąsiadują ze sobą,
  • Kolory dopełniające – czyli, takie, które są naprzeciwko siebie (znane również, jako kolory kontrastowe).

Nowoczesne wnętrza lubią dwukolorowe pokoje, gdzie można zabawić się różnymi ciekawymi aranżacjami. Takie połączenie dobrze się sprawdzi również, jeśli szukasz sposobu na to jak ożywić białe wnętrze. Klasycznym połączeniem są oczywiście kontrastowe kolory takie jak biel i czerń, ale również rzadziej spotykane zestawy takie jak biel i czerwień.

Czy krzesła muszą być w takim kolorze jak stół?

Oczywiście, że nie! Krzesła mogą być utrzymane w tym samym stylu co stół, ale mieć inne kolory albo na odwrót – mogą mieć ten sam kolor, ale być w innym stylu. Obie możliwości sprawdzają się bardzo dobrze, a to jaką wybierzemy zależy tylko od naszego gustu.

Krzesła w takim samym kolorze jak stół – wady i zalety

ZALETY

  • Idealnie sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach, gdzie powinniśmy być bardzo oszczędni w kolorach
  • Dobrze będzie wyglądać w bardzo małych wnętrzach, gdzie dodatkowe kolory i kształty nie są wskazane

WADY

  • Zestaw może się wydawać nudny
  • Jeśli kupujemy krzesła i stół poza zestawem, możemy nie wpasować się w konkretny odcień (z wyjątkiem białego stolika i krzeseł, gdzie jest zdecydowanie większe prawdopodobieństwo na wybranie identycznego odcienia)

Natomiast w salonie, gdzie bazujemy na jednym kolorze albo gamie – kontrastowy, kolorowy stolik kawowy to podstawa! Doda pomieszczeniu energii i nada ciekawego smaku. Dobrze nada się zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych bardziej klasycznych. Jeśli urządzasz dwukolorowy pokój, również postaw na kolorowy stolik kawowy, który będzie pojedynczym akcentem i wprowadzeniem trzeciego, pasującego koloru.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)