Udostępnij
Skomentuj

Jak naprawić zniszczone obicie mebli tapicerowanych? O czym pamiętać?

Meble tapicerowane niestety z czasem tracą swoją urodę i wyglądają na zniszczone. W jaki sposób je odnowić?

Jak wyczyścić meble tapicerowane?

Gdy mamy do czynienia z tapicerką bawełnianą, to najprostszą metodą czyszczenia tapicerki meblowej jest zastosowanie specjalnej pianki. Najlepiej wybierz taką, która jest przeznaczona do czyszczenia tapicerki.

Polecane fotele tapicerowane

Wcześniej należy się upewnić, czy materiał dobrze z nią współpracuje. Do tego potrzebna będzie wstępna próba na małym fragmencie mebla. Dobrze jest na wszelki wypadek wybrać mało widoczne miejsce. Kto wie, co może się przytrafić? Najpierw należy odkurzyć tapicerkę odkurzaczem. Następnie nałożyć środek czyszczący i poczekać mniej więcej godzinę. Należy usuwać go   białą ściereczką do chwili, aż po prostu przestanie być ona zabrudzona. Przy nakładaniu preparatu pamiętaj o tym, aby nie zamoczyć wypełnienia mebla. To znaczy gąbki lub trawy morskiej. Gdy już się tak zdarzy, to dobrze jest za pomocą letniego strumienia suszarki do włosów, osuszyć nasiąknięte miejsce. Natomiast, jeżeli masz tapicerkę meblową wykonaną z aksamitu lub weluru, to materiał należy czyścić zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Odpowiedni do tego będzie roztwór zimnej wody (1 litr) i 2 łyżek amoniaku. Mieszankę trzeba wcierać delikatnie w aksamit i zostawić mniej więcej na godzinę. Następnie miękką szczoteczką należy wyczesać włosie, a sklejone włoski delikatnie wysuszyć suszarką do włosów. Natomiast jeżeli posiadasz w swoim domu meble z weluru, to musisz skorzystać ze specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. Po wstępnym czyszczeniu tapicerki odkurzaczem, trzeba nałożyć środek czyszczący, zgodnie z zaleceniami producenta, poczekać aż się wchłonie. Czas oczekiwania zależy od tego, jak bardzo mebel jest zabrudzony. Jeżeli chcesz go tylko odświeżyć, to wystarczy jedna lub dwie godziny. Przy większych zabrudzeniach i plamach preparat powinien pozostać na tapicerce przez trzy do pięciu godzin.

Warto wiedzieć!

Do czyszczenia tapicerki skórzanej najlepszy będzie roztwór letniej wody z płynem do mycia naczyń. Możesz też zastosować preparat przeznaczony do pielęgnacji skór.

Jakie meble z materiałowym obiciem wybrać?

W polskich domach najczęściej można spotkać krzesła oraz łóżka tapicerowane. Pewnie teraz zastanawiasz się: Jakie krzesło tapicerowane do jadalni wybrać?  Priorytetem przy zakupie krzesła jest to, żeby miało wygodne siedzisko. Krzesła w jadalni zazwyczaj są bardzo często używane i to nie tylko przez domowników. Nigdzie się lepiej nie rozmawia, niż w jadalni. Można jednocześnie coś gotować i prowadzić swobodną konwersację. Gdy zapraszasz gości na kawę, to zazwyczaj pijecie ją w salonie. W jadalnie pewnie też odbywają się spotkania rodzinne z okazji urodzin lub świąt. Krzesło tapicerowane do jadalni powinno być przede wszystkim wygodne, bo w przeciwnym razie nie będzie się na nim wygodnie siedziało. Bardzo ważne jest również to, żeby wybrać krzesła, które będą współgrały z wystrojem jadalni oraz będą funkcjonalne. Krzesła swoim wyglądem powinny dopełniać jadalnię. Nie mogą za bardzo ,,krzyczeć”, bo nie będzie to wyglądało zbyt estetycznie. Krzesła tapicerowane do jadalni powinny się dawać łatwo przestawiać. Zazwyczaj bardzo dużą zaletą tego typu krzeseł jest to, że są wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów. Najczęściej jest to tkanina, skóra lub mieszanka wielu materiałów. Wbrew pozorom w sklepach jest naprawdę bardzo duży wybór krzeseł tapicerowanych do jadalni.

Fotele Swing King Home

Jak odnowić meble tapicerowane?

Renowacja mebli tapicerowanych może być przeprowadzona nawet w warunkach domowych. Przekładem takiego odnowienia mebli tapicerowanych jest zmiana tapicerki na krzesłach. Można to zrobić usuwając stary materiał lub położyć nową tkaninę na starej. Jeśli zadajesz sobie pytanie jak wybrać łóżko tapicerowane, tak by w miarę upływu czasu dało się je łatwo odnowić, najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko z weluru, filcu lub zamszu w neutralnym kolorze.  

Dlaczego białe meble żółkną?

Twój biały fotel z wełny kaszmirowej nagle stał się żółty? Może to mieć wiele przyczyn. Najczęstsze powody takiego stanu rzeczy to:

  • utlenianie się farby alkidowej lub lakieru,
  • działanie ciepła (grzejniki) na farby alkidowe i lakiery,
  • wystawienie powierzchni na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Co można zrobić z takimi meblami? Można próbować spowalniać proces żółknięcia, ale najlepiej jest od początku używać farb i lakierów akrylowych. Białe meble można zabezpieczyć warstwą specjalistycznego, bezbarwnego preparatu na bazie pszczelego wosku. Poza tym trzeba uważać na to, aby przypadkowo nie porysować mebli w białym kolorze.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)