Udostępnij
Skomentuj

Jak udekorować stół na święta? Dekoracje świąteczne stołu – inspiracje

Dekoracje świąteczne stołu wigilijnego to jeden z podstawowych elementów mających wpływ na magiczną atmosferę i klimat Bożego Narodzenia. Jak udekorować stół na święta?

Na świątecznym stole nie może zabraknąć opłatka, piernika, karpia, barszczu z uszkami, a także kutii. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas spędzany z rodziną, która gromadzi się przy stole w wieczór wigilijny, a następnie w pierwszy i drugi dzień świąt. Warto więc zadbać o odpowiednią oprawę Bożego Narodzenia. Podniosły charakter Wigilii oraz świątecznego obiadu akcentuje się, wykorzystując w te uroczyste dni najlepszy obrus i zastawę, niebanalne serwetki oraz dodatki na stół, zarezerwowane tylko na Boże Narodzenie. Jak ozdobić świąteczny stół? Jakie dekoracje stołu wigilijnego warto wykorzystać? Podpowiadamy możliwe rozwiązania.

Dekoracje świąteczne stołu wigilijnego – jaki obrus i zastawa?

Zgodnie z tradycją stół wigilijny powinien być nakryty białym obrusem, pod którym należy położyć niewielką ilość sianka. Coraz częściej odchodzi się jednak od śnieżnobiałych rozwiązań i stosuje nowocześniejsze propozycje. Biały obrus z dodatkiem złotych, czerwonych czy srebrnych elementów będzie prezentował się równie atrakcyjnie na wigilijnym stole. W zależności od wielkości konsoli można nakryć ją również dużą serwetą lub bieżnikiem.

O ile nakrycie wigilijnego stołu powinno być utrzymane w jasnych kolorach, o tyle podczas przygotowywania aranżacji stołu do obiadu w pierwszy dzień Bożego Narodzenia można śmiało zdecydować się na obrus w kolorze czerwonym, koniecznie ozdobiony złotymi przeszyciami. To jeden z motywów najczęściej obecnych podczas świąt.

Wybierając obrus, serwetę lub bieżnik zarówno na stół wigilijny, jak i świąteczny, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tkaninę, fakturę oraz ich grubość. Wszystkie te elementy mają zasadnicze znaczenie dla atrakcyjności aranżacji. Obrusy wykonane z lnu i bawełny są przyjemne w dotyku, łatwe do utrzymania w czystości, a także wytrzymałe. Niestety poza wszystkimi zaletami, mają jedną istotną wadę – bardzo łatwo się gniotą.

Dekoracja wigilijnego stołu nie ogranicza się jedynie do zastosowania odpowiedniego obrusu. Koniecznie musi znaleźć na się nim również odświętna zastawa. Nie oznacza to jednak talerzy i wazy ze świątecznym motywem. Na wigilijnym stole najlepiej sprawdzi się klasyczna biała zastawa, pasująca do każdej aranżacji – zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Podobnie, jak w przypadku obrusu, świąteczny stół można zastawić talerzami ze złotym lub srebrnym akcentem.

Dekoracje świąteczne stołu na Boże Narodzenie – dodatki

Elegancki i uroczysty charakter stołu świątecznego determinują również zastosowane dodatki. Można wykorzystać tutaj wiele pomysłów o ciekawej stylistyce i kolorystyce. Jakie dodatki najlepiej sprawdzą się jako dekoracja stołu wigilijnego?

  1. Świece – stanowią jeden z najważniejszych i najczęściej stosowanych elementów wystroju świątecznego stołu. Doskonale prezentują się zarówno duże świece – jedna lub trzy ustawione pośrodku stołu, jak i wąskie, wysokie modele usytuowane w srebrnym świeczniku. Świece można równie dobrze włożyć do porcelanowych, metalowych albo szklanych ażurowych lampionów, które zadbają o odpowiedni klimat świątecznej aranżacji.
  2. Serwetki – w tym przypadku koniecznie z motywem świątecznym. Niebanalne serwetki w kolorze białym, czerwonym, srebrnym, złotym lub zielonym doskonale pasują do wystroju stołu wigilijnego. Z jednej strony będą pełniły funkcję higieniczną, z drugiej – świetnie dopełnią stylizację. Serwetki można umieścić w efektownych obrączkach, co dodatkowo zwiększy ich atrakcyjność.
  3. Gałązki i szyszki – umieszczone pośrodku stołu iglaste gałązki w niewielkich białych pudełkach lub skrzyneczkach, uzupełnione szyszkami malowanymi na złoto lub srebrno prezentują się niesztampowo w każdej świątecznej aranżacji. Pudełka można zastąpić również szklanymi pucharkami lub miseczkami. Nie zaleca się układania gałązek bezpośrednio na obrusie ze względu na opadające igliwie, które może pobrudzić tkaninę.
  4. Wieńce świąteczne – alternatywę dla gałązek i szyszek stanowi efektowny wieniec świąteczny. Tego rodzaju dekoracje na świąteczny stół można kupić gotowe lub wykonać samodzielnie w domu.

Dekoracje świąteczne stół – kolorystyka i zapach

Aranżacje świątecznego stołu utrzymane są zazwyczaj w jasnej kolorystyce – bieli, beżach oraz szarościach. Spośród mocnych akcentów królują tutaj dodatki czerwone oraz zielone. Wigilijne obrusy oraz serwetki nierzadko okraszone są złotymi oraz srebrnymi wzorzystymi ornamentami, nawiązującymi do motywu Bożego Narodzenia. Aby urozmaicić aranżację wigilijnego stołu, można zastosować tutaj dodatki w postaci pomarańczy – świeżych owoców, a także suszonych plastrów, oraz aromatycznych, korzennych przypraw: anyżu, goździków, cynamonu. Umieszczone w szklanych naczyniach wraz z zielonymi iglastymi gałązkami oraz szyszkami będą niebanalnie się prezentować, a dodatkowo wypełnią pomieszczenie niepowtarzalnym aromatem.

Ozdoby świąteczne na stół ręcznie robione czy ze sklepu?

Zarówno tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne dekoracje świąteczne można z łatwością kupić w sklepie. A może lepiej przygotować je samodzielnie? Ozdoby świąteczne na stół z papieru, a także niebanalne wieńce zrobione wspólnie, całą rodziną, będą efektownie prezentować się na wigilijnym stole, pozwolą też wesoło i rodzinnie spędzić czas. Jak przygotować wieniec świąteczny w domu? Potrzebne będą do tego iglaste gałązki, trochę sznurka, nożyczki, klej, a także dodatki w postaci szyszek, bombek choinkowych czy też drewnianych aniołków oraz gwiazdek. Wygląd wieńca na stół lub na drzwi wejściowe zależy od własnych preferencji. Na świątecznym stole niebanalnie prezentować będą się dekoracje ozdobione suszonymi plastrami pomarańczy, cytryn, a także aromatycznym cynamonem oraz anyżem.

Wieniec to niejedyna dekoracja, która można wykonać samodzielnie. Ozdoby świąteczne na stół ręcznie robione to także niebanalne obrusy z papieru, bombki, choinki, a także papierowe kwiatki. Większość z tych dekoracji wymaga niewiele pracy, a efekt, jaki dają, zachwyci wszystkich gości. Papierowe ozdoby zarówno na stół, jak i na choinkę doskonale wpiszą się w nowoczesne aranżacje, wnętrza minimalistyczne, rustykalne czy też skandynawskie.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)