Udostępnij
Skomentuj

Jak urządzić korytarz? Pomysły na aranżację przedpokoju.

Przedpokój to zazwyczaj niewielkich rozmiarów korytarz, z którego prowadzą drzwi do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Jak urządzić przedpokój, aby był funkcjonalny i doskonale się prezentował?

Aranżacja niewielkiego korytarza może przysporzyć nieco problemów. Z jednej strony powinno być to pomieszczenie funkcjonalne, z drugiej – estetycznie się prezentować. Przedpokój stanowi wizytówkę domu – to jego pierwszego widzą goście po wejściu do mieszkania. Na korytarzu usytuowanym przy drzwiach wejściowych nie może zabraknąć wieszaka na klucze, wieszaka na ubrania, a także niewielkiej, ale pojemnej komody lub szafki na buty. Nieco inaczej urządzony może być korytarz na piętrze, w którym nie ma konieczności umieszczania komody czy wieszaków. Tutaj warto postawić niewielki fotel, a ściany ozdobić niebanalnymi obrazami. Jak urządzić korytarz w bloku, ze schodami czy z oknem? Podpowiadamy możliwe rozwiązania.

Jak urządzić korytarz? Przykładowe aranżacje

Wpływ na wygląd przedpokoju mają nie tylko zastosowane w nim meble, ale również kolory oraz dodatki. Jasne ściany, błyszczące fronty szafek oraz duże lustro sprawiają, iż pomieszczenie wydaje się optycznie większe i przestronniejsze. Takie zabiegi warto zastosować w wąskich przedpokojach, do których nie dociera zbyt wiele światła. Całość uzupełniona nietuzinkowymi dodatkami, prezentuje się doskonale.

  1. Jak urządzić przedpokój w bloku? Przedpokoje w bloku mają zazwyczaj kształt wąskiego prostokąta lub niewielkiego kwadratu. Są to pomieszczenia mało ustawne, z wieloma drzwiami oraz niedużą przestrzenią do zagospodarowania. Najlepszym rozwiązaniem do tego typu przedpokojów są szafy do zabudowy, które można dostosować do wielkości i kształtu korytarza. Jeśli przedpokój jest zbyt mały na zabudowanie go szafą na wymiar, można w nim ulokować niewielką komodę lub szafkę na buty oraz wieszak ścienny na ubrania. Mała szafka nie zajmie zbyt wiele miejsca, a pozwoli przechowywać klucze, dokumenty do samochodu, parasol, rękawiczki, a także obuwie. Wieszak ścienny będzie nie tylko funkcjonalnym dodatkiem do wnętrza, ale także jego designerską ozdobą. Może on przybierać różne ciekawe formy i kształty np. ozdobnego napisu, roweru, drzewa, chmurki itp.
  2. Jak urządzić korytarz ze schodami? Wbrew pozorom przedpokój ze schodami daje o wiele więcej możliwości aranżacyjnych niż choćby korytarz w bloku. Przestrzeń pod schodami można zagospodarować na wiele sposobów. W zależności od jej wielkości z powodzeniem można ulokować tutaj szafkę na ubrania, akcesoria domowe czy tekstylia, szafkę na buty, regał na książki lub pojemną szafę na wymiar.
  3. Jak urządzić korytarz na piętrze? Jest to przestrzeń, w której nie potrzeba wieszaków na ubrania ani szafki na buty. Przedpokój na piętrze zazwyczaj wyposaża się w niewielką kanapę lub fotele, mały stolik, a także designerską komodę, na której ustawić można niebanalne dekoracje. Jeśli korytarz jest zbyt wąski na ustawienie w nim mebli, najlepiej udekorować go jedynie atrakcyjnymi obrazami. Doskonale sprawdzi się tutaj tryptyk lub kunsztowne obrazy składające się z pięciu elementów, w których każdy ma inną wielkość.
  4. Jak urządzić przedpokój z oknem? Dodatkowe okno na korytarzu może stanowić utrudnienie w aranżacji. Z łatwością można jednak zrobić z niego atut, wykorzystując go nie tylko jako źródło światła, ale także nietuzinkowy element dekoracyjny. Okno ozdobione koronkowymi firankami z powodzeniem zastąpi obraz i inne dodatki. Przestrzeń pod nim można wykorzystać, stawiając tam komodę lub szafkę na buty. Nieco inaczej będzie wyglądała aranżacja przedpokoju z oknem na piętrze. Jeśli jest to przestrzeń w kształcie kwadratu, warto we wnęce pod oknem postawić niewielki zestaw wypoczynkowy, tworząc z niego kącik czytelniczy.

Jak urządzić przedpokój – ściany

Urządzanie wnętrz to sztuka dobrania odpowiednich mebli – funkcjonalnych oraz atrakcyjnie się prezentujących, kolorów ścian, dekoracji, a także oryginalnych dodatków. Wszystkie wymienione elementy składają się na nietuzinkowy efekt końcowy. W przedpokoju, który zazwyczaj stanowi niewielkie pomieszczenie, ważny jest każdy, nawet najmniejszy detal. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, najlepiej zastosować tutaj jasne kolory ścian – biel, beż, pastele, jasne odcienie szarości. Osoby ceniące designerskie połączenia mogą zdecydować się na mocny akcent kolorystyczny na jednej ścianie. Doskonale będzie się prezentować duże lustro zawieszone na ścianie w kolorze grafitowym, granatowym czy też czerwonym – oczywiście pod warunkiem, iż pozostałe ściany utrzymane będą w jasnej kolorystyce. Aby zwiększyć efekt optycznego powiększenia korytarza, a dodatkowo rozświetlić go, najlepiej zdecydować się na sufit napinany lustrzany z podświetleniem.

Jak urządzić przedpokój w kamieniu?

Niewątpliwie jedną z ciekawszych dekoracji korytarzy stanowi okładzina kamienna. W tym przypadku warto wyłożyć nią tylko jedną ścianę. Zbyt duża ilość kamienia wpłynie niekorzystnie na efekt końcowy, szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń. Przedpokój w kamieniu doskonale współgra ze wspomnianym wyżej sufitem napinanym, choć najlepiej sprawdzi się tutaj wykończenie matowe, a nie lustrzane. Ścianę wyłożoną kamienną okładziną warto pozostawić pustą, będzie ona doskonałym elementem dekoracyjnym. W tej sytuacji najlepiej zrezygnować z dodatkowych ozdób w przedpokoju.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)