Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen z kamienia?

Osad kamienny może skutecznie zniechęcić do kąpieli w przydomowym basenie. Warto zatem systematycznie się go pozbywać, dzięki czemu zgromadzona w zbiorniku woda będzie krystalicznie czysta. Jak wyczyścić basen z kamienia, aby zachwycał swym nienagannym wyglądem?

Kamień – jak powstaje?

Główną przyczyną powstawania osadu kamiennego jest zbyt duża zawartość wapnia i magnezu w wodzie basenowej. Wówczas mamy do czynienia z tak zwaną twardą wodą. Powyższe minerały łączą się ze sobą, w ten sposób tworząc trudny do usunięcia osad kamienny. Atakuje on nie tylko nieckę basenową, ale również rury, pompę filtrującą oraz inne elementy instalacji basenowej, co z wraz z postępem czasu może prowadzić do awarii.

Do powstawania osadu kamiennego przyczyniać może się również zbyt wysokie pH wody. Zwykle bowiem basen napełniamy wodą, która pochodzi ze studni domowych, a ta wykazuje tendencję do wyższego pH. Nie jest również w pełni zdezynfekowana, co sprzyja namnażaniu się minerałów wapnia i magnezu.

Jak odpowiednio przygotować wodę?

Niezależnie od tego, czy woda pochodzi z sieci wodociągowej czy też niepewnego źródła, po napełnieniu zbiornika, warto przeprowadzić kilka zabiegów, które zabezpieczą basen przed wytrącaniem się kamiennego osadu. Wówczas jego usuwanie nie będzie konieczne. Co należy zatem zrobić?

1. Po pierwsze, zmierz poziom pH wody. Powstawaniu kamiennego osadu szczególnie sprzyja środowisko zasadowe – pH powyżej 7,4. Oprócz wytrącania się wapnia i magnezu powoduje ono inne negatywne skutki uboczne, w tym:

  • obniża skuteczność dezynfekcji basenu,
  • sprzyja pogorszeniu koagulacji,
  • podrażnia oczy,
  • prowadzi do powstawania alergii skórnych.

Nie oznacza to jednak, że należy dążyć do kwaśnego środowiska – pH poniżej 7,0. Również i ono wpływa negatywnie na kondycję basenu. Powoduje bowiem korozję metalowych części zbiornika oraz osłabia jego spoiny.

Z powyższych rozważań wynika, że wartość idealna pH mieści się w granicach 7,0-7,4. To wówczas będziemy odczuwać największy komfort kąpieli. Woda zaś zachowa odpowiednią czystość. Jeżeli zatem mamy do czynienia ze środowiskiem zasadowym, powinniśmy je obniżyć za pomocą preparatów o odczynie pH minus.

Aby aplikacja środka była w pełni bezpieczna, warto zdecydować się na produkt w postaci granulatu lub tabletek. Pamiętać należy także o uważnym przeczytaniu informacji odnośnie dozowania preparatu. Po pierwszej aplikacji zwykle należy odczekać kilka godzin, a następnie sprawdzić ponownie pH wody. Jeżeli nie będzie ono w normie, zabieg należy powtórzyć.

2. Po drugie, dodaj środek do usuwania wapiennego osadu. Zwykle występuje on pod postacią tabletek, granulek lub płynu. Zapobiega wytrącaniu się wapnia i magnezu. Jest zatem niezwykle pomocny w walce z uciążliwym kamieniem. Aby wspomóc jego pracę, do basenu warto dodać także krystalizator, który pozwoli na neutralizację innych metali.

Po wykonaniu powyższych czynności należy włączyć filtrację basenu na przykład na całą noc. Dopiero po upływie tego czasu można wykonać dezynfekcję szokową, czyli zaaplikować chlor. Nie wcześniej, gdyż może to doprowadzić do zmiany kolory wody w basenie, a tego na pewno chcemy uniknąć.

Czym wyczyścić basen z kamienia?

Sprawa nieco się komplikuje, jeżeli do czynienia mamy z grubymi warstwami kamienia, które wejdą w strukturę niecki. Nie oznacza to jednak, że wówczas basen nadaje się już tylko do wymiany. W takiej sytuacji usunięcie osadu będzie wymagało nieco wysiłku, ale jest możliwe. Jakie działania powinniśmy wdrożyć?

1. W pierwszej kolejności należy wykonać czyszczenie basenu odkurzaczem. To niezwykle praktyczny sposób, który pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, piasku, a także większych fragmentów osadu kamiennego, które gromadzą się na dnie i ściankach niecki basenowej.  Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy odkurzaczy basenowych:

  • ręczne – ich obsługa nie jest skomplikowana i nie różni się niczym od obsługi klasycznego odkurzacza domowego. Ich zaletą jest przede wszystkim korzystny stosunek ceny do jakości. Musimy jednak mieć na uwadze to, że końcówka czyszcząca wprawiana jest w ruch siłą naszych mięśni. Z tego względu odkurzaczem ręcznym lepiej czyścić małe zbiorniki, na przykład basen ogrodowy dmuchany lub basen rozporowy dla dzieci. W przypadku dużych akwenów wodnych zabieg ten może okazać się wyczerpujący i czasochłonny,
  • automatyczne – ich zaletą jest to, że działają bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika. Jedyne, co musimy zrobić, to odpowiednio zaprogramować sprzęt i go włączyć. Odkurzacz porusza się bowiem samodzielnie. Jest to tak zwane automatyczne czyszczenie basenu. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się zbiornik o dużych rozmiarach, na przykład basen stelażowy 457x122 cm. Wybierając odkurzacz automatyczny, koniecznie zwróćmy uwagę na jego konstrukcję. Niektóre modele to jednostki w pełni autonomiczne, na przykład zasilane bateryjnie lub akumulatorowo, inne wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego i pompy filtrującej. Ta druga opcja sprawdzi się w przypadku większych zbiorników, takich jak na przykład basen stelażowy 366x122 cm. Przed zakupem sprawdźmy również zakres prac sprzętu. Odkurzacz powinien umożliwiać nie tylko czyszczenie dna basenu, ale również wody i linii wodnej. Pozwoli to na kompleksową pielęgnację zbiornika.

Pamiętajmy, że odkurzacze basenowe, niezależnie od modelu, wciągają zanieczyszczenia wraz z wodą. Musi się ona zatem znajdować w zbiorniku, jeżeli chcemy w ten sposób pozbyć się osadu i zanieczyszczeń, co nie zawsze jest możliwe, na przykład gdy przeprowadzamy czyszczenie basenu po zimie, w związku z czym zbiornik jest pozbawiony wody.

W takiej sytuacji pozostanie nam czyszczenie basenu bez odkurzacza. W tym celu musimy przygotować miękką szmatkę – najlepiej z mikrofibry, bawełny lub irchy. Tkaniny te nie pozostawiają bowiem na niecce żadnych zarysowań. W przypadku uporczywego osadu konieczne może okazać się użycie szczotki o miękkim włosiu. Pamiętajmy jednak, aby nie szorować zbyt mocno, gdyż zniszczymy poszycie.

Metoda ta jest niezwykle praco- i czasochłonna. Dlatego nie sprawdzi się w przypadku większych zbiorników, takich jak na przykład basen stelażowy 366x100 cm. Wówczas lepiej zaopatrzyć się w odkurzacz, chociażby ręczny.

2. Następnie warto użyć specjalnych środków czyszczących. Jeżeli osad kamienny wszedł w strukturę niecki jego usunięcie za pomocą jedynie szmatki, szczotki, a nawet odkurzacza może okazać się niemożliwe. Wówczas konieczne będzie użycie specjalnych preparatów. Co do czyszczenia basenu sprawdzi się w tej sytuacji?

Z osadem kamiennym najlepiej radzą sobie środki kwasowe. Przed ich aplikacją należy jednak sprawdzić, czy nie uszkodzą materiału, z którego została wykonana niecka basenowa. W tym celu warto uważnie czytać wskazania producenta preparatu. Trzeba również odpowiednio dobrać proporcje środka. Inne dobierzemy, czyszcząc basen stelażowy 305x76 cm, a inne basen stelażowy 366x76 cm.

Stosowanie specjalistycznej chemii basenowej jest wskazane z kilku względów:

  • doskonale usuwa ona kamień, a także brud, rdzę oraz inne zanieczyszczenia,
  • jest biologicznie degradowalna,
  • zapewnia wysoką lepkość, dzięki czemu bardzo dobrze przylega do pionowych powierzchni, ułatwiając czyszczenie basenu.

Po użyciu takiego preparatu basen należy dobrze spłukać wodą, najlepiej ciepłą, a następnie wywietrzyć. Kwasowy środek wydziela bowiem ostry zapach, który może przeszkadzać osobom użytkującym basen. Tymi samymi środkami możemy przeprowadzić czyszczenie niecki basenowej po sezonie.

3. Istotna jest również regularna pielęgnacja basenu w trakcie jego codziennego użytkowania. Zapobiegnie to powstawaniu osadu kamiennego, sprawi, że woda będzie krystalicznie czysta, a także przedłuży żywotność niecki, w której nie będą się rozwijać bakterie i glony. Pomocne w tym względzie będzie czyszczenie basenu pompą piaskową.

Część producentów oferuje to urządzenie wraz z basenem, co jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem i sprawdza się w przypadku średnich i dużych basenów, takich jak basen rozporowy 366x76 cm. Pompa nieustannie filtruje wodę, usuwając zabrudzenia i osad.

Chociaż czyszczenie basenu bez pompy jest możliwe, na przykład poprzez wyławianie skupisk brudu za pomocą specjalnej siatki, w przypadku dużych zbiorników, takich jak basen rozporowy 305x76, nie sprawdza się. Dzięki urządzeniu woda jest bowiem w ciągłym ruchu, co zapobiega rozwojowi glonów i bakterii.

Niezależnie od tego, czy mamy basen rozporowy ze stelażem czy też basen stelażowy prostokątny, jego pielęgnację powinniśmy dostosować do wskazań producenta. Inaczej bowiem może się odbywać czyszczenie basenu Intex, a inaczej czyszczenie basenu Bestway. Wiele zależy również od rodzaju poszycia. Dlatego należy uważnie czytać instrukcją obsługi dołączoną do zestawu. Wówczas zyskamy pewność, że pielęgnacja basenu będzie w pełni bezpiecznym zabiegiem.

Istotną kwestią jest również zapobieganie powstawaniu osadu kamiennego. W tym celu warto zdecydować się na czyszczenie basenu po sezonie. Nie wystarczy jedynie wypuścić wodę. Należy także dokładnie umyć nieckę, a przed schowaniem dobrze wysuszyć zbiornik. W ten sposób przedłużymy żywotność naszego ogrodowego akwenu. Jeżeli w okresie zimowym pozostawiamy basen na zewnątrz, przykryjmy go specjalnym pokrowcem.

Podsumowując, czyszczenie basenu ogrodowego z kamienia wcale nie musi być trudne, pod warunkiem że dysponujemy odpowiednim sprzętem i preparatami. W ostateczności wystarczy miękka szmatka i detergent czyszczący. Jednak zastosowanie tej metody jest praco- i czasochłonne. Warto zatem wykorzystać dostępne na rynku ułatwienia, takie jak odkurzacze basenowe czy tez specjalistyczne preparaty chemiczne.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)