Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen z trawy?

Basen usytuowany w ogrodzie to marzenie wielu posiadaczy domów otoczonych sporą działką. Lądująca w wodzie trawa, którą nanosimy na stopach, nie prezentuje się jednak najlepiej i odbiera nam przyjemność płynącą z kąpieli. Jak wyczyścić basen z trawy, aby cieszyć się relaksem w krystalicznie czystej wodzie?

Jak pozbyć się trawy z basenu?

Aby wyczyścić wodę basenową z trawy, nie jest konieczna jej wymiana. Basen stelażowy prostokątny czy też basen rozporowy ze stelażem to rozwiązania, które mieszczą ogromne ilości wody, co czyni ten zabieg szczególnie nieopłacalnym. W takich przypadkach z pomocą przychodzą inne zabiegi, w tym:

  • czyszczenie basenu pompą piaskową – sprzęt ten usuwa większość zanieczyszczeń, które pojawiają się w basenowej wodzie, w tym także źdźbła trawy. Dzięki działaniu ssąco-tłoczącemu pompa pobiera wodę, przepuszcza ją przez filtr, który zatrzymuje brud, i z powrotem wtłacza do basenu. Pompa sprawia, że woda jest w ciągłym ruchu, co zapobiega także namnażaniu się glonów. Czyszczenie basenu bez pompy jest jak najbardziej możliwe, z tym że nie będzie ono odpowiednie w przypadku dużych zbiorników, takich jak 457x122 cm. Wiąże się również ze znacznym wysiłkiem. Źdźbła trawy i inne zanieczyszczenia należy bowiem systematycznie wyławiać, do czego potrzeba także i cierpliwości,
  • czyszczenie basenu odkurzaczem – to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się trawy. Musimy bowiem mieć na uwadze to, że nie wszystkie źdźbła zostaną przez pompę wciągnięte. Odkurzacz stanowi zatem jej doskonałe uzupełnienie. Na rynku dostępne są dwie wersje urządzeń tego typu:
  1. Odkurzacze ręczne – działają na takiej samej zasadzie co dobrze nam znane odkurzacze domowe, z tym że wraz z wodą wciągają zanieczyszczenia. Można je podłączyć do pompy ssącej, wykorzystując jej filtr do wychwytywania zanieczyszczeń. Ich zaletą jest to, że docierają w każde zakamarki zbiornika, toteż możemy przeprowadzić dokładne czyszczenie dna basenu. Mają również stosunkowo niską cenę, która zachęca do zakupu. Niestety w przypadku dużych akwenów, takich jak basen stelażowy 457x122 cm, nie zdadzą egzaminu. Czyszczenie nimi zbiornika będzie bowiem bardzo męczące,
  2. Odkurzacze automatyczne – umożliwiają automatyczne czyszczenie basenu, przez co są niezwykle praktyczne i wygodne. Niestety ich wysoka cena sprawia, że wybierają ją posiadacze tylko dużych akwenów, takich jak basen stelażowy 366x122 cm. Wówczas jest to opłacalne rozwiązanie. Przy ich wyborze musimy pamiętać, że nie są one tak dokładne jak ich ręczne warianty, jednak ich praca nie wymaga naszej asysty działają bowiem bezobsługowo. Jedyne, co musimy zrobić, to wybrać odpowiedni program. Niektóre modele potrafią całkowicie samodzielnie ocenić wielkość basenu oraz skalę jego zanieczyszczenia i uwzględniając te kwestia automatycznie dobrać optymalny program czyszczenia.

Niektórzy posiadacze zbiorników decydują się na czyszczenie basenu bez odkurzacza. Usunięcie w ten sposób trawy jest jak najbardziej możliwe, jednak zajmuje o wiele więcej czasu i jest bardziej pracochłonne. Wymaga bowiem od nas wyławiania źdźbeł trawy za pomocą siatki basenowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli mamy niewielki basen rozporowy dla dzieci.

Wymiana wody i umycie pustego basenu myjką ciśnieniową to kolejny sposób na pozbycie się źdźbeł trawy. Po wykonaniu tych zabiegów wystarczy napełnić zbiornik świeżą wodą i gotowe! Możemy cieszyć się czystym basenem. Opcja ta sprawdzi się, jeśli mamy płytki i nieduży basen ogrodowy dmuchany.

Jaka chemia basenowa jest konieczna?

Systematyczne usuwanie trawy przy pomocy pompy filtrującej, odkurzacza lub siatki basenowej to nie jedyny zabieg, jaki należy przeprowadzić, aby utrzymać krystaliczną czystość wody. Równie ważne jest czyszczenie basenu chlorem, do czego potrzebujemy odpowiednich preparatów. Środki na bazie chloru zwykle występują pod postacią tabletek, granulatu lub płynu. Wśród szerokiej gamy produktów znajdziemy detergenty, które:

  • klarują wodę,
  • ograniczają rozwój glonów,
  • dezynfekują i uzdatniają wodę,
  • zwalczają bakterie oraz inne drobnoustroje, które są odpowiedzialne za pogorszony stan wody i mogą przyczyniać się do rozwoju chorób wśród użytkowników basenu,
  • ułatwiają koagulację, czyli łączenie się mikroskopijnych cząsteczek brudu w większe skupiska, dzięki czemu filtr znajdujący się w pompie piaskowej nie ma żadnych problemów z ich wychwyceniem.

Zanim jednak zdecydujemy się na aplikację chlorowych środków, sprawdźmy poziom pH wody basenowej. Zbyt wysoka wartość sprawi, że dozowane preparaty o właściwościach czyszczących i dezynfekujących nie będą skuteczne. Również i zbyt niski poziom pH wody basenowej jest niekorzystny. Może bowiem podrażniać skórę i oczy, a także prowadzi do korodowania metalowych elementów zbiornika.

W celu sprawdzenia poziomu pH wody w basenie wykorzystuje się chemiczne testery wody. Optymalna wartość pH mieści się w przedziale 7.0-7.4. Każde odchylenie od normy należy korygować, wykorzystując w tym celu odpowiednie preparaty.

Aplikacja chemicznych środków, zarówno tych na bazie chloru, jak i detergentów korygujących odczyn wody basenowej, musi być poprzedzona uważną lekturą instrukcji, jaką producent dołącza do opakowania każdego z preparatów. Podstawową kwestią jest dobór dawki środka względem wielkości (pojemności) zbiornika.

W praktyce nawet niewielkie różnice mogą mieć kolosalne znaczenie. Inne stężenie środka będzie odpowiednie, jeśli mamy basen stelażowy 366x100 cm, a inne, gdy basen rozporowy 305x76 cm.

Co ważne, zanim zdecydujemy się na zakup jakiegokolwiek środka chemicznego sprawdźmy, czy producent zbiornika w ogóle przewidział możliwość jego stosowania. Wiele zależy od rodzaju poszycia. Niektóre detergenty mogą zniszczyć jego strukturę, przez co materiał będzie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Dlatego czyszczenie basenu Intex warto przeprowadzać zgodnie z zaleceniami marki, podobnie zresztą jak czyszczenie basenu Bestway. Zwykle zasady te nie odbiegają od ogólnie przyjętych reguł pielęgnacji niecek basenowych, ale warto się upewnić, by nie zniszczyć poszycia.

Co do czyszczenia basenu?

Jeżeli zalegające w basenie źdźbła trawy to nie jedyny nasz kłopot i borykamy się także z problemem żółto-brązowej wody, warto sięgnąć po niestandardowe środki. Ostatnio dużą popularnością cieszy się czyszczenie basenu witaminą C. Jakie efekty daje ta metoda?

Przede wszystkim pozwala pozbyć się żółto-brązowego zabarwienia wody. Już niewielka dawka kwasu askorbinowego wystarcza, aby w ciągu kilkunastu minut od aplikacji woda stała się krystalicznie czysta. Rozwiązanie to sprawdza się niezależnie od rodzaju, wielkości czy też producenta zbiornika. Z powodzeniem możemy je zastosować, mając basen rozporowy 366x76 cm, basen stelażowy 305x76 cm czy też basen rozporowy Bestway.

Wykorzystując witaminę C, musimy mieć na uwadze to, że jest to metoda doraźna, która nie dezynfekuje wody ani nie zabija bakterii i drobnoustrojów. Nie sprawia również, że źdźbła trawy znikają. Trzeba je po prostu wyłowić. Pozwala jednak w szybki sposób przywrócić wodzie jej krystaliczną czystość.

Podsumowując, czyszczenie basenu ogrodowego z trawy może być niezwykle żmudnym procesem, jeżeli nie mamy odpowiedniego sprzętu, takiego jak odkurzacz basenowy czy też pompa filtrująca. Aby ograniczyć ilość źdźbeł, które trafiają do zbiornika, przed wejściem do basenu warto ustawić sobie specjalną myjkę do stóp.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)