Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić pędzle malarskie?

Pędzle malarskie, zwłaszcza te dobrej jakości, mogą być przez nas wykorzystywane wielokrotnie.

Ważne jest jednak to, aby po zakończonym malowaniu w sposób właściwy o nie zadbać. Najistotniejszą kwestią wydaje się być ich dokładne wyczyszczenie. W jaki sposób to zrobić?

Pamiętać musimy o tym, iż dostępne na rynku farby różnią się miedzy sobą składem – niektóre z nich są wodorozcieńczalne, inne zaś zawierają rozpuszczalnik. Sprawia to, że inaczej wpływają one na strukturę pędzla – inaczej należy więc go czyścić.

Jak usnąć resztki z farby emulsyjnej?

W przypadku produktów emulsyjnych, czyszczenie nie powinno przysporzyć nam wielu problemów. Wszystko dlatego, iż są one wodorozczieńczalne, dzięki czemu ich nadmiar szybko schodzi z pędzla. Najczęściej stosowanym i zarazem najprostszym sposobem jest mycie pędzla wodą z mydłem. Pamiętajmy o tym, aby woda nie była ani za zimna ani zbyt ciepła. W pierwszym przypadku usunięcie resztek farby z pędzla okaże się po prostu nieskuteczne. Jeżeli natomiast woda będzie gorąca, farba się zaparzy, co zaś sprawi, że nie będziemy jej w stanie usunąć z pędzla.

Czym czyścić pędzle malarskie? Wystarczy zaopatrzyć się w ściereczkę bądź gąbkę, pokryć ją mydłem, a następnie czyścić pędzel pod bieżącą, letnią wodą. Wystarczy minuta, by pozbyć się farby z pędzla.

Jeżeli od zakończenia malowania minęło trochę czasu (kilka godzin), powinniśmy najpierw zanurzyć pędzel w letniej wodzie na około 2 godziny. Po tym czasie zmycie farby okaże się dużo łatwiejsze. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie zanurzać drewnianej rączki pędzla oraz elementów metalowych – wpływ wody może doprowadzić do wypaczenia drewna i zardzewienia metalu. Gdy resztki farby zostaną całkowicie usunięte, powinniśmy położyć pędzel na ręczniku, a następnie go złożyć. Po tej czynności należy delikatnie docisnąć ręcznik do włosia pędzla, co pozwoli usunąć nadmiar wody. Ostatnią czynnością będzie odłożenie pędzla do całkowitego wyschnięcia.

Czyszczenie pędzla z zaschniętej farby emulsyjnej – jeżeli zapomnieliśmy odpowiednio wcześnie umyć pędzla i farba na nim zaschła, będziemy musieli zanurzyć pędzle w wodzie nieco cieplejszej. Następnie należy wlać do niej płyn do mycia naczyń i trochę zamieszać. Pędzel moczymy przez 2 godziny, a następnie staramy się usunąć z niego farbę pod bieżącą wodą. Jeżeli nadal mamy z tym trudności, czynność należy powtórzyć.

Jak usunąć resztki z farby rozpuszczalnikowej?

W przypadku farb na bazie rozpuszczalnika, czyszczenie pędzli powinno odbywać się nieco inaczej. Na samym początku należy usunąć jej nadmiar za pomocą gazety lub ręcznika papierowego. Potem wykorzystać powinniśmy specjalny rozpuszczalnik, który dopasowywany jest do konkretnego rodzaju farby rozpuszczalnikowej. Najczęściej producenci tego typu informacje zamieszczają na opakowaniu farby.

Środek należy nalać do naczynia – może być to słoik bądź niewielka miseczka. Następnie zanurzamy w nim pędzel. Pamiętajmy, aby całe włosie zostało zanurzone. Ile powinniśmy zaczekać? Najlepiej całą dobę. Po tym czasie wystarczy ręką wycisnąć nadmiar farby, opłukać pędzel wodą i osuszyć za pomocą ręcznika lub szmatki. Nie zapominajmy jednak o tym, iż mycie rozpuszczalnikami może okazać się szkodliwe, zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą. Dlatego też zawsze podczas czyszczenia pędzli należy używać rękawiczek. Możemy skorzystać również z maseczki i zatyczek do nosa.

Pamiętajmy również o tym, aby nie wylewać rozpuszczalnika bezpośrednio do zlewu. Powinniśmy pozostawić go na kolejną dobę, a następnie przelać do butelki uważając, by nie dostała się do niej farba, która osiądzie na dnie. Gdy pozostawiona farba wyschnie, możemy słoik lub pojemnik wyrzucić.

Jeżeli farba rozpuszczalnikowa jest świeża, do jej usunięcia z pędzla możemy użyć także różnego rodzaju środków chemicznych przeznaczonych do włosia bądź benzyny lakierniczej.

Czyszczenie pędzla z zaschniętej farby rozpuszczalnikowej – w wielu przypadkach moczenie w wodzie może okazać się niewystarczające. Jeżeli tak rzeczywiście będzie, powinniśmy skorzystać z odpowiednich środków do usuwania powłok malarskich.

W przypadku malowania kilku warstw farby rozpuszczalnikowej w odstępie kilku godzin bądź doby, warto odpowiednio zabezpieczyć pędzel przed zaschnięciem. Nie opłaca się go bowiem za każdym razem myć.

Jak to zrobić? Możemy po prostu wsadzić go do słoika z wodą (uważajmy przy tym na elementy drewniane i metalowe), a przed ponownym użyciem dokładnie osuszyć włosie za pomocą szmatki. Dobrym rozwiązaniem okaże się również oczyszczenie pędzla z warstwy farby, a następnie włożenie go do foliowej torby. Torbę należy zawiązać i odstawić w suche miejsce. Dzięki zablokowaniu dostępu powietrza, pędzel nie zaschnie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.