Udostępnij
Skomentuj

Jak zamontować podbitkę (podsufitkę) dachową?

Jakie wyróżniamy rodzaje podbitki dachowej? Jak prawidłowo ją zamontować?

Podbitka dachowa, inaczej nazywana również podsufitką, to nic innego, jak pewnego rodzaju wykończenie elementów wystających poza krokwie. Mowa o okapie dachu, który jest wysunięty poza ścianę. Jest on narażony na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego wymaga on zabezpieczenia. Podsufitka nadaje się do tego wręcz idealnie. Składa się najczęściej z desek lub innych elementów, które niejako obudowują wspomniany okap.

Wszystko to sprawia, że całość jest chroniona przed wpływem wilgoci, zmiennych temperatur, a także przed zagnieżdżeniem się ptaków. Co więcej, podbitka pozwala nam na realizację dodatkowych projektów aranżacyjnych. Możemy w niej bowiem zainstalować dodatkowe oświetlenie lub różne elementy dekoracyjne.

Podbitka dachowa – rodzaje

Poszczególne rozwiązania różnią się przede wszystkim tworzywem, z którego zostały wykonane. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

  • podbitka drewniana – najczęściej wykorzystywana konstrukcja. Wykorzystywane są przeważnie deski sosnowe lub świerkowe, które zostają dodatkowo pomalowane na wybrany kolor. Tworzą niezwykle atrakcyjny, naturalny efekt, należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji desek. Przede wszystkim trzeba je skutecznie zabezpieczyć przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, na przykład poprzez zastosowanie impregnatu. Następnie powinniśmy regularnie sprawdzać ich stan i konserwować preparatami dobrej jakości,
  • podbitka PVC – wyróżnia się bardzo prostym montażem. Jest również łatwe w czyszczeniu, wystarczy bowiem przetrzeć ją wodą pod ciśnieniem. Konstrukcja nie jest jednak specjalnie odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • podbitka z aluminium i stali – składa się z paneli określonych rozmiarów. Zostają one fabrycznie zabezpieczone, dlatego tworzą niezwykle trwałą konstrukcja, która przetrzyma próbę czasu,
  • podbitka sidingowa – mowa o specjalnych panelach sidingowych, które tworzą bardzo klasyczny efekt, odwołujący się do mody panujące w latach 90. XX wieku.

Montaż podbitki dachowej – prace wstępne

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, do realizacji prac montażowych musimy się odpowiednio przygotować. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, będzie dokładne zmierzenie przestrzeni między elewacją a końcem okapu dachowego. W ten sposób oszacujemy, ile materiału należy zakupić i z jakimi kosztami będzie się to wiązało.

W podbitce muszą znaleźć otwory wentylacyjne, dlatego ich rozmieszczenie również należy przewidzieć w projekcie. Jeśli planujemy zainstalować w niej oświetlenie, musimy zaplanować sposób poprowadzenia instalacji elektrycznej. Ze względu na miejsce montażu, przewody powinny znaleźć się w odpowiednich osłonach. Mogą być to rurki z tworzywa sztucznego (peszle) lub specjalne listwy.

Materiał na podbitkę dachową i jego zabezpieczenie

Istotnym punktem w praca przygotowawczych jest odpowiednie zabezpieczenie wykorzystywanego materiału. Najlepiej pod tym względem prezentują się panele aluminiowe i stalowe. Zostają one bowiem fabrycznie zabezpieczone przed ewentualną korozją i wpływem rozmaitych czynników zewnętrznych, dlatego zazwyczaj nie wymagają one żadnej dodatkowej ochrony.

Nieco inaczej wygląda sprawa z deskami drewnianymi. Koniecznie musza być one wykonane z drewna zaimpregnowanego. W przeciwnym wypadku, bardzo szybko ulegną one zniszczeniu pod wpływem wilgoci lub promieni słonecznych. Przed montażem należy je polakierować lub pomalować specjalnymi środkami wodoodpornymi. Wszystko to sprawia, że będą one w stanie lepiej znieść wpływ zmiennych warunków atmosferycznych.

Montaż podbitki dachowej krok po kroku

Skoro przebrnęliśmy już przez prace wstępne, możemy w końcu przejść do montażu właściwego. Może zostać ona zrealizowany na dwa różne sposoby.

Pierwszy z nich dotyczy układania podbitki na wcześnie przygotowany stelażu. Najczęściej wykonywany jest on ze specjalnych łat drewnianych, które pozwalają na montaż podbitki prostopadle do elewacji. Oczywiście stelaż również musi zostać odpowiednio zaimpregnowany.

Drugi sposób związany jest z montażem paneli lub desek do krokwi, a mówiąc dokładniej, do jej końców. W ten sposób możemy zakładać podbitkę równolegle do połaci dachu. Należy przymocować ją do drewnianych łat, które musza zostać ułożone prostopadle do krokwi – zarówno przy desce okapowej, jak i przy elewacji.

Montaż podbitki drewnianej

Przyjmuje się, że zakładanie podsufitki wykonanej z drewna jest najtrudniejsze i wymaga specjalnych umiejętności. Warto podkreślić, że możemy wykonać ją z listew profilowanych lub nieprofilowanych.

W pierwszym przypadku deski należy montować na styk. Powstaje szpary między nimi będą spełniały zadania wspomnianych wcześniej otworów wentylacyjnych, co znacznie skróci nasza pracę. Listwy profilowane układane są na zakład lub pióra i wpust, dlatego tworzą szczelną konstrukcję.

Listwy, niezależnie od rodzaju, przytwierdzane są do łat montażowych. Gwoździe lub wkręty należy wbić na początku i na końcu deski. Jeżeli deska jest dłuższa niż jeden metr, należy zamontować dodatkowe łaty montażowe, które wzmocnią całą konstrukcję.

Montaż podbitki blaszanej

W przypadku podbitek aluminiowych i stalowych, prace montażowe są o wiele łatwiejsze. Przygotowane panele przytwierdza się bowiem do specjalnych, wyprofilowanych szynach, które montowane są do okapu (na wkręty) i elewacji (kołki + śruby).

Panele wystarczy wsunąć w szyny i przykręcić dołączonymi wkrętami. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Związane są one przede wszystkim ze sporą wagą, która znacznie obciąża konstrukcję dachu. Wszystko to sprawia, że podbitka dachowa blaszana montowana jest przeważnie w budynkach przemysłowych.

Montaż podbitki dachowej z PVC – rozwiązania systemowe

W przypadku budynków mieszkalnych, najprostszym rozwiązaniem wydają się być konstrukcje z PVC. Do łat montażowych przytwierdzane są specjalne listwy systemowe o określonych kształtach. W tym celu wykorzystywane są gwoździe, które należy wbijać co 40 centymetrów.

Zakładanie paneli jest banalnie proste. Wystarczy je bowiem wsunąć we wspomniane listwy, a następnie zamknąć zamki i przybić panele do łat montażowych (stosowane są gwoździe aluminiowe lub ocynkowane). Gwoździ nie należy wbijać do końca – warto zostawić około 1-2 mm luzu, dzięki czemu panele będą mogły „pracować” pod wpływem zmiennych temperatur. To samo tyczy się długości samych paneli (ze względu na rozciąganie lub kurczenie się materiału, do wymiaru paneli należy dodać 4 mm).

Wspomniane wcześniej listwy, w których umieszczane są panele, występują także w odmianie wentylacyjnej. Powinny być one montowane w co trzecim panelu, tak aby w całej konstrukcji zachowana została odpowiednia cyrkulacja powietrza. Opisywana podbitka jest najłatwiejsza w montażu, dlatego nie wymaga ona specjalistycznych umiejętności czy też dodatkowego przygotowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.