Udostępnij
Skomentuj

Jaką deskę do prasowania wybrać? Która będzie najlepsza?

Tych, którym deska do prasowania kojarzy się z prostą podstawą na ubrania i żelazko, zadziwi fakt, jak szeroką ofertę tak specjalistycznych, jak i tradycyjnych desek proponują współcześnie producenci.

Deski można kupić w rozpiętości cenowej od 30 do 6000 złotych, a funkcje niektórych modeli znacznie poprawiają komfort prasownia lub wręcz profesjonalizują tę czynność. Ułatwienie mogą stanowić albo proste rozwiązania dodane do klasycznych desek, albo całe systemy elektryczne prasowania parowego. Który model wybrać i jak dobrze dopasować go do swoich potrzeb? Jak trafnie ocenić stosunek jakości do ceny? Jakie są najlepsze modele? Oto przegląd przez najważniejsze dostępne propozycje.

Deska tradycyjna czy elektryczna? Rodzaje desek do prasowania

  • Deska nieelektryczna – to tradycyjny model bez dodatkowych funkcji. Poszczególne egzemplarze jednak różnią się od siebie wielkością oraz materiałem wykonania. Niegdyś standardem były dość ciężkie blaty z płyty wiórowej, dziś coraz częściej zastępowane przez lekkie i bardziej praktyczne blaty metalowe czy stalowe w postaci odprowadzającej wilgoć kratki. Dotyczy do już niemal wszystkich desek, ale warto upewnić się, czy wybrany przez nas model wyposażony jest w podstawkę na żelazko.
  • Deska do prasowania z rękawnikiem – do niektórych desek dodawany jest także rękawnik, czyli niewielka minodeska ułatwiająca prasowanie trudno dostępnych części, jak na przykład rękawy czy kołnierze. Rękawnik do modeli nieelektrycznych można też dokupić jako osobne akcesorium.
  • Deska ze zintegrowanym przedłużaczem – to nic innego, jak deska, która wyposażone jest w gniazdko elektryczne oraz zintegrowany z nim przedłużacz. Przedłużacz usytuowany jest tak, że nie stanowi przeszkody w prasowaniu, a dzięki jego obecności możemy prasować w każdym miejscu bez plączącego się pod nogami kabla. Zaletą jest więc zwiększona mobilność i komfort użytkowania, a wadą – wyższa cena i – zdaniem niektórych – dość kosmiczny wygląd.
  • Deska elektryczna – oprócz przedłużacza posiadać mogą całe spektrum dodatkowych funkcji. Mogą być wyposażone w zautomatyzowane systemy prasowania oferujące wygodną stację parową. Umożliwiać mogą też prasowanie w balonie powietrznym odprowadzającym parę. Prostsze modele wyposażone są na przykład jedynie w funkcję podgrzewania blatu lub nadmuchu pary z deski (co pozwala na tak zwane prasowanie dłonią).

Warto wiedzieć

Dla tych, którzy nie mają miejsca na dużą deskę lub prasują jedynie okazyjnie, dobrym rozwiązaniem może okazać się mała deska do prasowania na stół, posiadająca jedynie krótkie nogi. Nie ma ona zwykle ani podstawki na żelazko, ani żadnych innych dodatków, jej zaletą jest jednak lekkość, mały rozmiar i oczywiście cena – można je kupić nawet od 20 złotych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

  • Blat – oprócz wspomnianych już płyt paździerzowych lub wiórowych, raczej dziś niepolecanych ze względu na wagę i nieodprowadzenie wilgoci, do wyboru mamy metalowe i stalowe. Ich jedyną wadą w stosunku do płytowych jest fakt, że tańsze modele do kilku latach użytkowania mogą się wyginać lub rdzewieć– rekompensuje to jednak niska cena. Ten problem nie dotyczy nowszych desek z aluminium, w które wyposażone są niektóre modele elektryczne. Materiał ten jest odporny na wilgoć i wysokie temperatury, dzięki czemu może zostać wyposażony w dodatkowe funkcje. Za przykład posłużyć może blat podgrzewany czy wyrzucający parę.
  • Stelaż – tu najważniejsza jest stabilność i wysokość – jest to nie tylko kwestia wygody, ale i bezpieczeństwa. Za najlepszy materiał uznawana jest stal pokryta przeciwkorozyjną powłoką. Stelaże z tworzyw sztucznych, lekkie i tańsze, nie będą tak stabilne. Aby stelaż był stabilny, nóżki powinny mieć szerokość przynajmniej 2 cm i być zabezpieczone materiałem antypoślizgowym. Warto także zdecydować się na model z blokadą transportu.
  • Wysokość – stelaż powinien być wyposażony w regulację wysokości. Najlepiej, żeby istniała możliwość podwyższenia go o mniej więcej 100 cm, a obniżenia o około 30 cm. To ważne szczególnie dla osób, które wolą prasować na siedząco.
  • Wielkość – największe modele mają zwykle 60 × 160 cm, jednak długość 120 w standardowych przypadkach jest wystarczająca.
  • Powłoka – powinna być odporna na wysokie temperatury i kilkuwarstwowa. Warto zwrócić uwagę także na to, czy można ją prać w pralce. Najpopularniejszym materiałem jest naturalna bawełna.

Warto wiedzieć

Stelaże opisane po prostu jako „metalowe” zwykle oznaczają zastosowanie niższej jakości materiału. Jeśli zależy nam na niskiej cenie, warto przy takim rozwiązaniu zwrócić uwagę, czy metal posiada jakąś powłokę – na przykład chromowaną czy fosforowaną. Niepolecane są ponadto stelaże niezabezpieczone przed rdzewieniem.

Deski do prasowania – ile wydać, żeby nie przepłacić?

Nieelektryczne deski dostępne są w dość dużej rozpiętości cenowej, można je kupić nawet za 30 zł, jednak aby mieć dość stabilny stelaż i dobry materiał powłokowy trzeba liczyć się z kosztem co najmniej 60–80 zł (zobacz na przykład deska do prasowania leifheit).

Deski ze zintegrowanym przedłużaczem są droższe, ale nieznacznie – spore ułatwienie, jakie oferują, nie wiąże się z aż taką różnicą cenową, jak jest to w przypadku desek wyposażonych z system prasownia. Przykładowo tego typu deska do prasowania vileda dostępna jest za około 180–200 złotych.

Deski elektryczne ze stacją (systemem prasowania) kosztują do 1500 zł do nawet 6000 zł – na przykład deska do prasowania philips. Istnieją jednak prostsze modele – najtańsze z funkcją elektrycznego podgrzewania blatu można dostać od 650–700 zł.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)