Udostępnij
Skomentuj

Jaka firanka do łazienki będzie najlepsza? Jak wybrać?

Urządzając łazienkę, w pierwszej kolejności dbamy o jej funkcjonalność, często zapominając o tym, że powinna ona charakteryzować się także odpowiednim wystrojem. Pora to zmienić. Jak? Stosując odpowiednie dodatki. Jednym z nich są firanki. Jak je dobrać?

Jaka firanka do łazienki?

Łazienka to zwykle pomieszczenie o niewielkich rozmiarach. Dlatego potrzebuje firanki, która będzie przepuszczała sporo promieni słonecznych, rozświetlając wnętrze. Jednocześnie dekoracja okienna musi zapewniać odpowiedni stopień prywatności, chroniąc wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów.

Z powyższych względów najważniejszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze firanki do łazienki, jest rodzaj materiału, z którego została wykonana. Wpływa on nie tylko na stopień przepuszczalności światła i przejrzystości tkaniny, ale również determinuje jej walory użytkowe, a także decyduje o tym, w jaki sposób dekoracja okienna się układa, co ma znaczenie dla jej ostatecznego wyglądu.

Do produkcji firanek najczęściej wykorzystuje się:

 • markizetę – swym wyglądem przypomina siatkę rybacką. W zależności od gęstości splotu może mieć mniejsze lub większe oczka. Tkanina odznacza się wysoką trwałością, a im ma gęstszy splot, tym większą prywatność zapewnia, jednocześnie przepuszczając mniej światła.

  Jej największą zaletą jest jednak brak konieczności prasowania. Wystarczy powiesić ją wilgotną w oknie, a wyschnie, prostując się pod ciężarem. Sprawdzi się szczególnie dobrze w łazienkach klasycznych,

 • żakard – ma niezwykle dekoracyjny charakter, a to za sprawą bogatego wzornictwa. Z bliska wygląda jak drobna siateczka i jest niezwykle popularnym materiałem na firanki. Jest wytrzymały i dobrze przepuszcza światło. Równocześnie tworzy bardzo dobrą barierę przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz.

  Podobnie jak markizeta, żakard nie wymaga prasowania. Jedyne, co musimy zrobić, to rozwiesić firankę w oknie. Wyprasuje się pod własnym ciężarem. Co więcej, możemy ją prać w pralce automatycznej – w niskiej temperaturze, ustawiając lekkie wirowanie. Jest to niezwykle ważna kwestia. Żakard przyciąga bowiem kurz jak magnes, przez co wymaga częstego prania,

 • organza (organtyna) – przepuszcza dużą ilość światła. Sprawdzi się zatem szczególnie dobrze w łazienkach niedoświetlonych, zwłaszcza tych, których okna wychodzą na północną stronę. Oferuje również dużą przejrzystość, co ogranicza prywatność. Dlatego zastosowanie zasłon może być koniecznością. Jeżeli zależy nam na większym stopniu ochrony przed spojrzeniami z zewnątrz, wybierzmy organtynę kreszowaną.

  Organza dzięki swej zwiewności prezentuje się niezwykle efektownie, szczególnie jeżeli stanowi tło dla haftów lub drukowanych wzorów. Dzięki niej łazienka zyska elegancki wystrój i nabierze lekkości. Niestety firanka z organtyny wymaga prasowania,

 • woal – to pięknie lejąca się tkanina, która miękko się układa, co samo w sobie daje ciekawy efekt dekoracyjny. Zatrzymuje sporo promieni słońca, jednak zapewnia duży stopień prywatności. Jest bowiem mniej przejrzysta niż na przykład organza. Dlatego lepiej nie stosować go w łazienkach, której okna wychodzą od północnej strony.

  Firanka z woalu będzie doskonałym rozwiązaniem, jeżeli jesteśmy zainteresowani tworzeniem aranżacji okiennych. Z łatwością możemy ją bowiem marszczyć i drapować na różne sposoby. Pięknie prezentują się zwłaszcza ze zdobieniami wykonanymi z organtyny,

 • tiul – to delikatny i zwiewny materiał. Wpuszcza do wnętrza sporo światła i miękko się układa. Możemy go dowolnie drapować i marszczyć. Wymaga prasowania. Często łączony jest z innymi elementami dekoracyjnymi, na przykład koronką, haftami czy też gipiurą, dzięki czemu efektownie się prezentuje,
 • tafta – jest sztywna. Stanowi więc przeciwieństwo wobec wszystkich miękko lejących się tkanin. Jest piękna i elegancka. W zależności od kąta padania światła delikatnie zmienia swoją barwę. Zwykle stanowi element dekoracyjny firanek, gdyż jest nieprzejrzysta.

Wybierając firankę do łazienki, warto zwrócić uwagę także na jej długość. W przypadku tego pomieszczenia długie warianty się nie sprawdzają. Nic więc dziwnego, że zwykle mamy do czynienia z firankami krótkimi. Zapewniają one odpowiednią ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, a przy tym ładnie eksponują parapet.

Chętnie wybieranym rozwiązaniem są również firanki-zazdrostki do łazienki. Mocuje się je bezpośrednio na oknie w jego dolnej części. Dzięki takiej konstrukcji zapewniają one sporą ilość światła, a przy tym zapewniają prywatność. To niezwykle modne rozwiązanie.

Jeszcze inną opcją są firanki-rolety do łazienki. Ich właściwa nazwa to rolety rzymskie. Przypominają one raczej zasłony niż firany. Mogą być jednak wyposażone w koronkę, hafty czy też gipiurę. Podnosi się je przy pomocy specjalnego mechanizmu, używając w tym celu sznureczka lub łańcuszka.

Odsłonięte rolety rzymskie prezentują się niezwykle efektownie, gdyż układają się w poziome zakładki. Dodatkowo chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Będą zatem idealne do łazienki.

Firanki do łazienki – aranżacje

W przypadku łazienki najczęściej stosujemy proste firanki z delikatnym drapowaniem, rezygnując z dekoracyjnych upięć i marszczeń. Jeżeli jednak mamy duże okno, możemy zdecydować się na bardziej fantazyjne ułożenie firany, na przykład asymetryczne. Pamiętajmy jednak, że całość powinna być zwiewna. Doda to pomieszczeniu lekkości.

W aranżacji łazienkowego okna unikajmy również ciemnych kolorów. Nie oznacza to jednak, że sprawdza się jedynie biel. Doskonała będzie również firanka écru. Dzięki jasnej kolorystyce wnętrze będzie rozświetlone, zaś padające promienie słoneczne ulegną rozproszeniu.

Jeżeli zależy nam na tym, aby łazienka nabrała przestronności, wówczas firanki powinny odpowiadać kolorystyce wnętrza. Dzięki temu optycznie je zwiększymy. Gdy zaś zależy nam na kontrastowym zestawieniu, wybierzmy nowoczesne firanki do łazienki o ciekawej kolorystyce. Żywy deseń nie tylko przyciągnie spojrzenia, ale również sprawi, że pomieszczenie nabierze świeżego charakteru.

Podsumowując, na rynku znajdziemy szereg różnorodnych firanek do łazienki. Wybór właściwej może się zatem okazać nie lada wyzwaniem. Jeżeli nie do końca wiemy, na co się zdecydować, postawmy na biel i prosty krój z minimalnymi zdobieniami. To rozwiązanie ponadczasowe, które sprawdzi się w każdej łazience, niezależnie od stylu aranżacyjnego, w jakim została urządzona.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)