Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/jaka-kosa-spalinowa-do-domu/10502/ 2018-09-10 14:58:01.000000

Jaka kosa spalinowa do domu?

Mamy wiele różnych typów kosiarek: spalinowe, elektryczne, a nawet automatyczne. Zdarza się jednak, że kosiarką nie jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego zakamarka w naszym ogrodzie. W takich sytuacjach świetnie sprawdza się kosa spalinowa – narzędzie coraz częściej wybierane przez wielu pasjonatów ogrodnictwa. Dowiedz się jaka kosa spalinowa do domu będzie najlepsza i czy kosą spalinową można kosić mokrą trawę.

Co to jest kosa spalinowa?

Jest to urządzenie, które jest niezwykle przydatne w ogrodach. Zasięg tradycyjnej kosiarki jest zazwyczaj ograniczony ze względu na sposób zasilania lub jej gabaryt. Tutaj do akcji wkracza kosa spalinowa – poręczna, lekka i precyzyjna. A jaka kosa spalinowa najlepsza będzie do Twojego ogrodu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosy?

  • Kosa spalinowa – jaki silnik wybrać? - Urządzenie jest wyposażone w silnik dwu lub czterosuwowy. Pamiętajmy, że im większa moc silnika, tym większe możliwości – dłuższy czas pracy oraz możliwość koszenia chwastów, czy też większych zarośli. Obecnie dostępne są kosy o różnej mocy od 350 W do 3 KM.WagaPrzeciętna kosa spalinowa waży od 5 do 9 kg, a umocowana w górnej części kierownica zapewnia nam precyzyjne manewrowanie tym sprzętem. Im lżejsza kosa, tym łatwiej jest nią sterować. W trakcie koszenia możemy także korzystać ze specjalnych szelek. Zbyt ciężka kosa zdecydowanie utrudni nam pracę.
  • Średnica cięcia - Niezwykle istotnym parametrem każdej kosy spalinowej jest średnica cięcia. Im jest ona większa, tym szybciej uda nam się wykosić dany teren. Atutem kos spalinowych jest fakt, iż dotrą one w najtrudniejsze miejsca takie jak: bliskie sąsiedztwo drzewek owocowych i ozdobnych, pod żywopłotem, tuż przy chodniku, czy między grządkami.
  • Kosa spalinowa – jaki olej będzie najlepszy? - Przy wyborze modelu kosy istotnym aspektem jest także wielkość zbiornika na paliwo. Zależy to w dużej mierze od marki kosy. Inne wymagania będzie miała kosa spalinowa Husqvarna, a inne kosa DEMON. Producent na ogół określa parametry, jakie powinien spełniać olej do naszej kosy i tych zleceń najlepiej jest przestrzegać.Prezentacja wybranych modeli kos spalinowych w różnych przedziałach cenowychNajpopularniejsze marki kos spalinowych to: Honda, Husqvarna, Makita, Demon, Nac i MTD. Poniżej prezentujemy wybrane przykłady kosiarek w różnych przedziałach cenowych.

Jaka kosa do 500 złotych?

Najtańszą kosę spalinową można kupić już za niewiele ponad 200 złotych. Przykładem takiej kosy jest EUROTEK z dwusuwowym silnikiem o mocy 6,2 KM i średnicy cięcia 42 cm. Nieco droższa będzie kosa BASS chromowanym cylindrem o pojemności 52 CC. Najlepszym zakupem w tym przedziale cenowym będzie kosa spalinowa RIWALL o mocy 7 KM. Jej atutem jest także mniejsza waga, którą zawdzięcza wykonaniu z bardzo lekkiego stopu aluminium.

Jaka kosa spalinowa do 1000 złotych?

W tym przedziale cenowym znalazła się kosa spalinowa Makita EM 2600 U z silnikiem o pojemności 25,7 cm3 i mocy znamionowej 1,13 KM, ważąca zaledwie 4,9 kg. Nieco droższa będzie kosa Hitachi CG 31 EBS NA z większym silnikiem. Ciekawie prezentuje się również kosa spalinowa HECHT o pojemności 52 cm3 i mocy 2,6 KM, która nadaje się także do koszenia gęstej roślinności.

Jaka kosa spalinowa do 1500 złotych?

W tym przedziale cenowym na uwagę zasługuje Makita model RBC 413 U o sporej średnicy cięcia – 40cm lub Solo by AL-KO z silnikiem o mocy 2 KM. Kosa KAWASAKI VK 45 umożliwia nam przycinanie zarośli o twardych łodygach. Silnik tej kosiarki daje możliwość obniżenia zużycia paliwa nawet o 30%.

Jaka kosa spalinowa do 2000 złotych?

Kosa spalinowa STIGA SBK 45 D o mocy 1,9 KM ergonomicznym uchwytem kosztuje około 1 700 złotych. Nieco droższa będzie kosa marki HONDA model UMK 435 E UEET ważąca 7,53 kg z 2-suwowym silnikiem GX35 o mocy 1,3 KM. Korzystnie prezentuje się także Makita DBC 400 o średnicy cięcia 42 cm ważąca 6,7 kg.

Jak kosić kosą spalinową?

 

image

Przede wszystkim przed użyciem kosy najlepiej jest przeczytać instrukcję obsługi. Być może brzmi to banalnie, ale tym sposobem można uniknąć wielu nieprzyjemnych wypadków. Najlepiej do koszenia wybrać czas, kiedy trawa jest sucha. Można oczywiście kosić mokrą trawę, jednak może to być uciążliwe ze względu na to, że wówczas jest ona cięższa i może przyklejać się do maszyny. Mokra trawa może także po prostu pokładać się na ziemi, przez co koszenie jest znacznie utrudnione. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną – koniecznie gogle na oczy, rękawiczki oraz roboczy stój, gdyż bardzo łatwo jest się pobrudzić przy takiej pracy. Zazwyczaj w kosie spalinowej tarcza tnąca obraca się kierunku, który jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara. A zatem najwygodniejszym sposobem koszenia będzie ruch od prawej do lewej strony. Trawę niską i delikatną kosimy zazwyczaj jednym płynnym ruchem ręki. W przypadku większej trawy koszenie dzielimy na dwa etapy.

Przy pierwszym ścinamy górną część źdźbła, a przy drugim, poruszając się w przeciwnym kierunku, ścinamy część dolną. Chwasty i zarośla większego kalibru będą wymagać od nas nieco więcej wysiłku. Jeśli mamy do czynienia z wzniesieniem, to jego powierzchnię dzielimy na równoległe do zbocza pasy i w miarę koszenia przesuwamy się coraz wyżej. Szczególne środki ostrożności należy zachować przy obkaszaniu np. pnia drzewa. Wówczas osłona kosy musi być prowadzona przy nim tak, by nie został on uszkodzony.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni