Udostępnij
Skomentuj

Jaka mata na biurko będzie najlepsza? Jaką podkładkę wybrać?

Podkładka pod biurko pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim praktyczną – pomaga w utrzymaniu czystości i porządku w miejscu pracy czy zabawy. Jest to zatem rozwiązanie tak dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, choć propozycje kierowane do każdej z tych grup różnią się designem.

Oprócz kształtów i wzorów producenci proponują także szeroki wybór materiałów, z jakich wykonana jest podkładka. Jak nie pogubić się w gąszczu ofert i wybrać taką, jaka najlepiej spełnia nasze oczekiwania, a nie tylko odzwierciedla chwilową modę? Oto przegląd przez najistotniejsze propozycje podkładek na biurko dostępnych w sklepach.

Gdzie kupić podkładkę na biurko?

Parafrazując znane przysłowie – aby znaleźć, trzeba wiedzieć, gdzie szukać. Gdzie zatem kupić podkładkę na biurko? W przypadku niewielkich, specyficznych akcesoriów biurowych, które z racji oczywistego ograniczenia miejsca nie mogą znaleźć się w całym spektrum dostępnych modeli na sklepowych półkach, z pomocą przychodzą zakupy online. Oszczędzamy czas, niejednokrotnie też pieniądze, a przede wszystkim dajemy sobie wybór. A ten w przypadku podkładek na biurko jest dość szeroki. Rozpoczynamy zatem kwerendę.

Podkładka na biurko do notowania czy bezbarwna?

Zasadnicza różnica między podkładkami zasadza się na ich podstawowej funkcji. Może być ona estetyczna, praktyczna albo stanowić kompromisowe połączenie tych dwóch. Zanim zabierzemy się za poszukiwania, zastanówmy się, do czego podkładka ma nam służyć. Odpowiedź uzyskamy, odpowiadając na poniżej zestawione pytania:

  • Czy biurko jest codziennym miejscem pracy lub zabawy?
  • Z jakiego materiału wykonane jest biurko? Czy ma tendencje do niszczenia? Jaki jest jego kształt?
  • Czy biurko usytuowane jest w miejscu, na których chcielibyśmy utrzymać reprezentacyjny porządek?
  • Czy używamy materiałów, które mogą zniszczyć mebel – jak farby, pisaki, tusze?
  • Czy podkładki chcemy używać codziennie, czy okazyjnie?
  • Czy chcemy nadać akcesorium dodatkowe funkcje – na przykład kalendarza albo notatnika?
  • Czy potrzebna jest nam dodatkowa kieszeń przy biurku?

Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania, dopasujmy nasze oczekiwania do dostępnych form podkładek pod biurko. Wymieniając te podstawowe, są to:

  • Podkładka na biurko z bezbarwną folią – to rozwiązanie dla tych, których chcą ochronić blat biurka przez mechanicznymi zniszczeniami powodowanymi codzienną lub okazjonalną pracą. Folia ma tę zaletę, że w wielu dostępnych modelach – tak zwana podkładka na biurko z kieszenią – można pod nią można włożyć notatki, przypomnienia lub choćby plan lekcji, które się nie zniszczą, a zawsze będą w zasięgu wzroku. Przezroczysta folia na biurko wcale nie musi być też bezbarwna – syntetyczny materiał barwiony jest na różne kolory, dzięki czemu łatwo można go dopasować do różnych wnętrz, a także dla dzieci – przykładem może być podkładka na biurko różowa. Zaletą jest także niska cena, stosunkowo duży wybór rozmiarów i możliwość przycięcia folii pod wymiary nietypowe. Wadą natomiast niewielka trwałość w podrównaniu do innych materiałów. Warto ją co kilka tygodni lub miesięcy zmieniać, bo może się zarysować przy intensywnej eksploatacji.
  • Podkładka na biurko z wyrywanymi kartami – zwykle nie pokrywa całego biurka, a tylko jego centralną część. Jeśli zatem na służyć małym dzieciom (na przykład papierowa podkładka na biurko z kotem albo bohaterem bajki), lepiej pod spód i tak założyć folię. Większe dzieci i dorośli, jeśli wiele notują lub lubią sobie bezpiecznie „pobazgrać” mogą zdecydować się na typowe podkładki do notowania. Mogą być one wyposażone w ułatwiającą pisanie kratkę, linijkę, mapkę lub terminarz. Najpopularniejszą odmianą jest podkładka na biurko z kalendarzem. Zaletą jest szeroki wybór i możliwość szybkiego „odświeżenia” biurka – po prostu wyrywamy kartkę. Zazwyczaj posiadają 50–100 sztuk i – w zależności od użytkownika – starczają na kilka miesięcy. Zaletą jest też niska cena. Sama papierowa podkładka tego typu nie chroni jednak całego blatu przed zniszczeniami.
  • Podkładka antypoślizgowa – to rozwiązanie na osób, które wiele czasu spędzają przy komputerze i użytkują go intensywnie. Dla nich mała, tradycyjna podkładka pod myszkę może okazać się za mała. Najczęściej wykonana jest z grubej, gęstej gąbki, na której możne znajdować się przezroczysta mata ochronna, pełniąca dodatkowo rolę kieszeni na ważne notatki. Zaletą jest duży wybór kolorów – może być to na przykład podkładka na biurko czarna. Antypoślizgowe są droższe niż foliowe czy papierowe, jednak ciągle stosunkowo tanie. Nie zakrywają jednak całego biurka, więc polecane są raczej bo biur niż dla dzieci.

Podkładka na biurko ze skóry i podkładka na biurko eko skóra

Z drożnych, ale dobrze prezentujących się podkładek rynek proponuje nam te wykonane ze skóry lub ekoskóry. Dostępne są one w różnych rozmiarach, w kolorach jasnych, brązowych lub czarne. Niektórzy producenci oferują także tworzenie modeli na wymiar – zamówiona może zostać na przykład podkładka na biurko półokrągła. Do wyboru przy tego typu rozwiązaniu są różne opcje, jak dodatkowe tłoczenia bądź laserowe grawerowania napisów, logo czy grafik, wspominane już kieszenie, metalowe okucia na rogach czy specjalne wyżłobienia na inne akcesoria. Ekoskóra/skóra polecana jest jako podkłada na biurko do biura.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)