Udostępnij
Skomentuj

Jaka wkrętarka lepsza – z udarem czy bez?

Planujesz remont i nie wiesz, czy udar we wkrętarce to dobry pomysł? Dowiedz się z naszego poradnika.

W czasie domowych remontów bardzo przydatnym i poręcznym narzędziem jest wkrętarka akumulatorowa, która sprawdzi się także u każdego majsterkowicza.

Jaka wkrętarka będzie lepsza, udarowa czy bezudarowa?

Kupiłeś mieszkanie i chcesz przeprowadzić gruntowny remont, ale bez zatrudniania ekipy fachowców? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z majsterkowaniem i nie jesteś pewien, od czego zacząć? Jeśli intuicja podpowiada Ci, że na początek przydałoby się coś do wiercenia i wkręcania, jesteś na dobrym tropie.

Pozostaje pytanie, czy kupić osobno wiertarkę oraz wkrętarkę, czy może wiertarkę udarową, która mogłaby zastąpić wkrętarkę. Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ zależy od prac remontowych, które planujesz przeprowadzić. Wiertarka nie jest tak precyzyjna jak wkrętarka – na przykład w przypadku konstrukcji z drewna – i jej użytkowanie może być niewygodne. Załóżmy zatem, że postanawiasz kupić wkrętarkę. I tutaj pojawia się kolejny dylemat – wkrętarka z udarem czy bez.

Wyjaśnijmy sobie najpierw, czym jest ów udar we wkrętarce. Są dwa rodzaje udaru, mechaniczny oraz elektropneumatyczny. Udar mechaniczny generowany jest poprzez dwie dodatkowe zębatki dołączone do mechanizmu wkrętarki. Ruch prostoliniowo-zwrotny zębatek w połączeniu z wysoką prędkością obrotową może okazać się bardzo przydatny, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z twardymi materiałami.

Udar elektropneumatyczny natomiast wytwarzany jest przez niewielki kompresor znajdujący się wewnątrz urządzenia. Wiertło porusza się blisko własnej osi, a sprężone powietrze znajdujące się w cylindrze, rozprężając się, wywołuje przyspieszony ruch bijaka. To z kolei powoduje uderzenia wiertła o materiał. Udar elektropneumatyczny jest silniejszy oraz bardziej efektywny niż mechaniczny.

W większości przypadków warto kupić wkrętarkę z udarem. Producenci często oferują obie wersje, ale jeśli chcesz mieć w domu uniwersalny sprzęt lub Twoja praca wymaga wożenia go ze sobą, zainwestuj we wkrętarkę z udarem. Ma ona oczywiście swoje ograniczenia, o czym piszemy w jednym z poniższych podpunktów.

Jakie są zastosowania wkrętarki z udarem?

Tak zwana udarówka bez problemu poradzi sobie z materiałami mniej twardymi niż żelbeton. Nadaje się więc do większości prac domowych. Polecana jest przez użytkowników, którzy przestrzegają jednak przed nadmiernym wykorzystywaniem funkcji udaru we wkrętarce akumulatorowej, ponieważ znacznie zmniejsza ona żywotność akumulatora. Lepiej jednak zainwestować w wkrętarkę akumulatorową – wkrętarki przewodowe są odradzane przez majsterkowiczów ze względu na brak wygody w obsłudze.

Polecane wkrętarki

Wady i zalety wkrętarki udarowej

Przy niewielkim budżecie ciężko będzie Ci kupić dobrą wkrętarkę udarową. Trzeba być przygotowanym na wydanie do 500 złotych. W tej cenie jednak można znaleźć naprawdę dobry sprzęt, na przykład wkrętarkę Makita. Jeśli szukasz profesjonalnej wkrętarki udarowej i Twój budżet jest spory, zwróć także uwagę na wkrętarki Bosch, wkrętarki DeWalt czy wkrętarki Metabo.

Istnieje osobna kategoria sprzętu do wkręcania. Są to zakrętarki udarowe. Posiadają mechanizm elektropneumatyczny, który charakteryzuje się elementem o nazwie bijak. Bijak wytwarza do kilkuset Nm, czyli wartości momentu obrotowego. Jest to najważniejszy parametr określający, z jaką siłą będą wkręcane śruby, a tym samym, jak głęboko mogą zostać osadzone. Zakrętarkom udarowym wystarczy 18 V mocy, a rezultaty są bardzo zadowalające. Zakrętarki udarowe przydają się w przypadku drewnianych konstrukcji, czy to przy budowie altany, czy przy skręcaniu mebli.

Wady i zalety wkrętarki bezudarowej

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że przy niektórych materiałach zwykła wkrętarka nie będzie tak precyzyjna jak udarowa. Mowa tu na przykład o drewnie. Brak sprzęgła, które posiadają wkrętarki udarowe, sprawi, że nie będziesz w stanie kontrolować mocowania wkrętów. Możesz zapomnieć o jakiejkolwiek powtarzalności.

Jeśli szukasz wkrętarki do pracy z drewnem, wybierz zakrętarkę udarową. Polecane są one także do prac mechanicznych, poradzą sobie z odkręceniem śrub koła czy elementów zawieszania. Można je kupić w bardziej przystępnej cenie, niż wkrętarki udarowe – za urządzenie z zakrętakiem ½ cala oraz silnikiem bezszczotkowym zapłacisz około 300 złotych. Dodatkowym plusem jest także oszczędność czasu. Gdy masz pod ręką wkrętarkę i zakrętarkę, jedno urządzenie możesz wyposażyć w wiertło, a drugie w bit.

Główną zaletą wkrętarek bezudarowych jest cena. Nie musisz martwić się niewielkim budżetem, ponieważ wkrętarkę bezudarową dostaniesz już za około 100 złotych. Warto jednak trochę dołożyć i wybrać taką z udarem, ponieważ, jak mówią użytkownicy, zawsze może się on przydać.

Kiedy warto kupić wkrętarkę z udarem?

Jeśli planujesz gruntowny remont i wiesz, że będziesz mieć do czynienia z różnego typu materiałami, na przykład z drewnem, metalem czy betonem, lepiej zrobisz, kupując wkrętarkę udarową. Poradzi sobie ona z większością materiałów. Co prawda trzeba wydać na nią nieco więcej – wkrętarki udarowe dobrej jakości kosztują do 500 złotych, ale rekompensuje to funkcjonalność i żywotność sprzętu.

Udostępnij
2,2
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Nie jestem początkującym majsterkowiczem a celowo szukam wkrętarki sieciowej.
Jeśli ktoś zajmuje się tego typu pracami sporadycznie nie powinien szukać sprzętu akumulatorowego,
mimo iż można kupić go znacznie taniej niż dobry sprzęt sieciowy.
Po pierwsze sprzęt akumulatorowy musi być zawsze naładowany żeby można było go użyć w każdej chwili.
Po drugie nawet jeśli będziemy pamiętać o naładowaniu przed użyciem to może się okazać że za rok,
albo za dwa będziemy szukać nowych akumulatorów nawet jeśli użyjemy sprzętu tylko kilka razy.
Akumulatory mają to do siebie że trzeba o nie dbać i pilnować żeby stale były naładowane, bo inaczej mogą szybko odmówić posłuszeństwa.
Po roku może się okazać że w pełni naładowany akumulator rozładuje się po przykręceniu jednej śruby, a nowych akumulatorów do naszego sprzętu może już nie być w sprzedaży.
Specjalista Morele | 03:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.