Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/jaki-kolor-scian-do-salonu-bedzie-najlepszy-jak-wybrac-odpowiedni-odcien/12551/ 2018-11-30 12:54:37.000000

Jaki kolor ścian do salonu będzie najlepszy? Jak wybrać odpowiedni odcień?

Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce domu czy mieszkania, stąd kolor ścian, jaki zastosujemy w jego aranżacji, może rzutować na ogólne wrażenie, jakie robią nasze cztery kąty.

Nie bez znaczenia jest też temperament nasz i innych domowników – kolory mogą albo uspokajać, albo dodawać energii, współtworząc atmosferę całego domu. Odcień powinien także współgrać z cechami pomieszczenia – jego kolorami, funkcją czy wielkością. Oto kilka rad, jak dobrać kolor ścian w salonie.

Jaki kolor ściany do salonu – pierwsze kroki

Oferta producentów farb ściennych, a także mnogość modnych aranżacji prezentowanych przez projektantów w fachowej prasie, na blogach czy telewizji z jednej strony otwierają szerokie możliwości wyboru, z drugiej czynią go niezwykle trudnym. Zanim damy się porwać tej rzece sugestii, określmy swoje priorytety – inaczej łatwo możemy ulec chwilowej modzie, z której niekoniecznie będziemy zadowoleni przez następne lata. Określmy zatem kilka ważnych czynników:

  • Intensywność koloru – zanim zabierzemy się do wyboru odcienia, zastanówmy się, czy chcemy ożywić przestrzeń intensywnym kolorem, czy uspokoić ją stonowanym.
  • Jeden kolor czy kilka? – warianty kolorystyczne można ponadto łączyć, decydując się na pomalowanie na intensywny kolor tylko jednej bądź dwóch ścian. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby ożywić przestrzeń mocniejszym kolorem, ale boją się, że może ją to optycznie pomniejszyć i zbyt przyciemnić.
  • Jednolity kolor czy wzór? – choć tradycyjne malowanie na jeden kolor dominuje i jest obecnie najbardziej modne, na ścianie, szczególnie jasnej, mogą znaleźć się też inne dekoracyjne elementy. Najczęściej są to napisy bądź delikatne zdobienia tuż pod sufitem. Kolorowy wzór z szablonu może być ponadto ozdobą pokoju dziecięcego.
  • Przytulny półmrok czy świetlista przestrzeń? – osiągnięcie wrażenia przytulności w salonie jest trudne – zbyt jasne kolory są za energetyczne, ciemne mogą sprawić, że całość będzie ponura. Zwykle dla tego typu wrażenia wybieramy kolory ciepłe: brzoskwinię, ochrę, brązy czy beże. Prostsze jest optyczne poszerzanie i rozświetlanie przestrzeni, tworzenie wrażenia dalekiej perspektywy za pomocą kolorów chłodniejszych, na przykład błękitów i szarości. Najtrudniejsze natomiast jest połączenie tych elementów – stworzenie wnętrza tak przytulnego, jak i optyczne przestrzennego. Osiąga się to zwykle za pomocą „efektu śródziemnomorskiego” z dominacją chłodnego turkusu oraz błękitu.

Jaki kolor ścian w salonie do brązowych mebli?

W nowych mieszkaniach zwykle najpierw spontanicznie wybieramy kolor, a później zastanawiamy się, jak dopasować do niego meble. To błąd – najlepiej od razu zastanowić się nad całą kompozycją, bo po czasie może okazać się, że przypadkowy wybór jest niezadowalający. Jeśli wiemy już, jakie będą nasze meble albo przemalowujemy pokój już urządzony, łatwiej będzie nam odpowiednio dopasować kolory. Jak zatem zestawić ze ścianą brązowe meble? Dla ciemniejszych odcieni brązu niepolecane są ściany ciemne – całość kompozycji będzie się nieprzyjemnie zlewała. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy chcemy osiągnąć takie wrażenie – sprawdzają się one jednak przy bardziej zdecydowanych kolorach niż brąz, na przykład czerwieni czy czerni. Wtedy możemy pozwolić sobie na taką jednokolorową ścianę i zestawić ją na zasadzie kontrastu z inną, jaśniejszą. Przykładowe kolory ścian polecane do brązowych mebli to:

  • Jasna zieleń – brązowe meble na jasnym zielonym tle będą potęgowały wrażenie przytulności i naturalności.
  • Biel – klasyczna biel podkreśli kolor i design mebla.
  • Beże – muszą być jednak jasne – zbyt ciepłe odcienie ani nie uwydatnią koloru mebla, a nie pozwolą mu się wtopić w tło.
  • Pastelowe odcienie różu – spotęguje wrażenie ciepła i przytulności.
  • Błękit i odcienie niebieskiego – zimne kolory są szczególnie polecane dla ciemnych brązowych mebli. Spotęgują one wrażenie przestrzenności pomieszczenia, jednocześnie sprawiając, że dzięki kolorom jest ono żywe i przytulne.

Uwaga!

Dla ścian przy ciemnych meblach odradzane są odcienie pomarańczowe, brzoskwiniowe czy brązy, chyba że do jasnych drewnianych modeli, na przykład jesionowych, choć i takie zestawienie będzie ryzykowne. Przy ciemniejszych całość będzie zbyt ciepła, a tym samym mdła.

Jaki kolor ścian w salonie do białych mebli?

Przy białych meblach pole popisu jest znacznie większe. Biały kolor świetnie uwydatni każdy intensywny kolor, sprawdzi się też przy tych bardziej stonowanych, jak ecru w wersji klasycznej czy szarości w stylu nowoczesnym. Warto skorzystać z możliwości, jakie daje zastosowanie białych mebli, i przynajmniej jedną ścianę pomalować w ciemniejszym kolorze – w zależności od preferencji może być to błękit, róż, grafitowy czy zieleń. Niepolecany dla białych mebli jest chyba tylko kolor czerwony. Sprawdzi się on wyłącznie przy zmyślnych, dobrze przemyślanych aranżacjach. Jeśli zastanawiamy się, jaki kolor ścian do jasnego salonu sprawi, że będzie się on wydawał jeszcze jaśniejszy, warto pomnożyć biel, malując białą farbą trzy ściany, a jedną, dla podkreślenia efektu, pomalować na inny kolor.

Warto wiedzieć

Jaki kolor ścian do białej cegły będzie najlepszy? Jeśli chcemy podkreślić, że coś jest białe, najlepszą opcją jest zestawienie tego z kontrastowym kolorem – im intensywniejszy będzie kolor obok białej cegły, tym bardziej będzie ona wyróżniona.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni