Udostępnij
Skomentuj

Jaki materac wybrać dla dziecka? Jakie wypełnienie będzie najlepsze?

Wybór materaca dla dziecka, którego kręgosłup i postawa cały czas się rozwijają, może być trudny.

Wielość oferowanych przez producentów materiałów i ich recenzji nie ułatwiają zadania. Aby uczynić je prostszym, zbieramy wszystkie najważniejsze informacje o materacach dla dzieci w różnym wieku. Zobaczmy, co warto wiedzieć przed zakupem materaca dla dziecka.

Jak wybrać materac dla dziecka do łóżka?

Najbardziej popularne materace dla dziecięcych łóżek do modele piankowe, kokosowe, lateksowe oraz bonelowe, inaczej sprężynowe. Przyjrzyjmy się po kolei wszystkim tym modelom i ich różnym wariacjom.

  • Materac z wypełnieniem z gryki, kokosa i pianki – choć kilka lat temu było to rozwiązanie bardzo popularne ze względu na dość dobrą twardość i dopasowanie do kręgosłupa dziecka, szybko zaczęły pojawiać się niepokojące sygnały. Otóż w materacach z tego materiału po jakimś czasie mogą pojawiać się nie tylko kurz i zanieczyszczenia, ale także bakterie, a nawet robaki. W sieci można znaleźć wiele opinii rodziców, którzy pożałowali tego zakupy. Zatem to połączenie jest odradzane jeśli chodzi o materace dla dzieci bez względu na wiek, chyba że ma być to rozwiązanie krótkotrwałe, a po kilku miesiącach czy roku planujemy zakup kolejnego materaca.
  • Materac bonelowy – tradycyjne materace ze sprężynami są cenione we względu na twardość i niską cenę, jednak nadadzą się jedynie dla starszych, nierosnących dzieci czy młodzieży. Sprężyny mogą okazać się zbyt twarde, aby dziecko mogło swobodnie zmieniać pozycję w czasie snu, są też byt mało elastyczne, aby materac po zmianie pozycji leżącego szybko wrócił do dawnej pozycji, a to bardzo ważne w przypadku materacyków dla dzieci.
  • Materac lateksowy – to rozwiązanie obecnie najczęściej polecane ze względu na antyalergiczność i antybakteryjność materiału, a także jego dobrą elastyczność i przepuszczalność powietrza. Wadą jest fakt, że tak naprawdę ciężko znaleźć materac wykonany z naturalnego lateksu. Zwykle dodaje się ten syntetyczny, a i nie zawsze w 100%. Kupując, zwracajmy zatem uwagę, jaki jest dokładnie skład produktu. Nie są też tak odporne na wilgoć, przez razem z nią pleśń. Optymalne dopasowanie do kręgosłupa sprawia jednak, że kupujący często i tak decydują się na wybór, próbując obejść wady produktu, na przykład poprzez nałożenie na materac dodatkowej warstwy odpornej na wilgoć.
  • Materac piankowy – podobnie jak w przypadku innych materiałów, i tu materac materacowi nierówny. Rodzajów pianki jest wiele – od poliuretanowej, którą polecić można wyłącznie ze względu na cenę, po lepsze jakościowo materace piankowe ekologiczne, wysokoelastyczne czy termoelastyczne. Zwykle wraz z pozytywnymi właściwościami cena materaca rośnie, jednak dobry, antyalergiczny materac piankowy wysokoelastyczny i opatrzony odpowiednimi atestami to drugi po lateksowym najczęściej polecany przez specjalistów model.

Warto wiedzieć

Zwracajmy uwagę, czy materac dla małego dziecka jest wyposażony w miarodajne atesty – na przykład pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.

Jaki materac wybrać dla 3-letniego dziecka?

Trzy lata to zwykle czas, kiedy zmieniamy dziecku posłanie z niemowlęcego na tradycyjne łóżko. Wiąże się to z koniecznością zmiany przyzwyczajeń i przestrzeni dziecka, dobrze zatem, aby zmiana odbywała się powoli i kojarzyła się maluchowi ze zmianą na lepsze. Stąd często rodzice, choć jest to mniej opłacalne rozwiązanie, decydują się na zakup małego modelu, na przykład 120x60 cm. Zwykle dziecku łatwiej jest odnaleźć się w mniejszym łóżeczku, jednak zależy to od predyspozycji naszego malucha – niektóre odnajdą się w większym modelu, który będzie służył na dłużej. Materac dla trzylatka dalej powinien być średnio twardy i mocno elastyczny.

Uwaga!

Małe dzieci nie powinny spać na materacu termoelastycznym. Taki materac sprzyja rozluźnianiu mięśni, a dla rozwijającego się kręgosłupa ważne jest, aby był on utrzymany w stabilnej pozycji i pracował podczas wypoczynku.

Jaki materac wybrać dla starszego dziecka?

Starsze dzieci, po dziewiątym roku życia, mogą spać już na materacach twardszych oraz pełnowymiarowych. Dalej nie są tu jednak polecane materace sprężynowe czy kokosowe. Odpowiednie rozmiary materacy dla dzieci ciągle rosnących mierzą mają wymiaru 60x120, 70x120, 80x170, 80x180, 90x190, 80x190 lub 90x190 cm. Jeśli chodzi o młodzież, polecane są materace pełnowymiarowe, liczące 200 cm długości i 80 bądź 90 cm szerokości. Jeśli chodzi o grubość materaca, dla dzieci do dwunastego roku życia powinna wystarczyć grubość rzędu 10–11 cm. Później, kiedy maluchy zaczynają robić się cięższe, konieczny będzie odpowiednio grubszy materac. Dobrze przygotowani producenci opisują, o jakiej wagi dziecka czy nastolatka starcza dany model materaca.

Warto wiedzieć

Ważny jest nie tylko materac, ale także pokrowiec, bo to on ma bezpośredni kontakt ze skórą. Najlepiej wybrać więc model antybakteryjny i taki, który w razie czego można wyprać w pralce. Życie rodzicom ułatwić może także wodoodporna mata na pokrowiec.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)