Udostępnij
Skomentuj

Jaki termos dziecięcy kupić? Który jest najlepszy?

Funkcjonalny i praktyczny termos przydaje się w wielu sytuacjach – nie tylko podczas podróży i wycieczek. Jednym z takich akcesoriów jest termos dziecięcy, który można wykorzystać również w domu. Jaki termos dziecięcy kupić?

Pojemnik na mleko, na napoje, na obiad – termos dziecięcy może spełniać wiele funkcji. Przydaje się on nie tylko podczas długich spacerów lub wycieczek, ale również okaże się niezastąpiony podczas zabawy w domu lub w ogrodzie. Termosy dziecięce dostępne są w kilku wersjach i różnią się od siebie przeznaczeniem, kształtem, a także pojemnością. Jaki model kupić? Który termos dziecięcy jest najlepszy?

Po co termos dziecięcy?

Wybierając się na wycieczkę z małym dzieckiem, warto być przezornym i zabrać ze sobą ciepłe mleko. Nie wszędzie istnieje możliwość podgrzania wody, która potrzebna jest do przygotowania jedzenia dla malucha. Starsze dziecko również potrzebuje ciepłych i zdrowych posiłków – najlepiej przygotowanych w domu przez rodziców. Wybierając się z kilkulatkiem w dłuższą podróż samochodem, warto zabrać ze sobą ciepły obiad. Gdzie przechowywać przygotowane posiłki, aby zachowały one temperaturę i walory smakowe? Niezastąpiony w tej sytuacji jest termos dziecięcy. Można wykorzystać go również do spakowania dziecku ciepłego posiłku do szkoły lub też przygotowania maluchowi herbatki. Funkcjonalne modele ze słomką ułatwią spożywanie napoju, a specjalne ergonomiczne uchwyty sprawią, że maluch będzie mógł wygodnie trzymać termos w małych rączkach.

Jaki termos dziecięcy?

Termosy dziecięce można podzielić na trzy podstawowe grupy:

  • termos dziecięcy na napoje – ma najczęściej kształt kubka lub butelki ze słomką. Tego typu modele przystosowane są do użytkowania przez najmłodszych. Ich stosowanie zaleca się dzieciom od 1 roku życia. Termosy dziecięce na napoje mają zazwyczaj 200-400 ml pojemności, posiadają również specjalne uchwyty znacznie ułatwiające trzymanie naczynia w małych rączkach. Kubek na napoje powinien być wyposażony w miękką słomkę i korek uniemożliwiający rozlanie zawartości. Termosy dziecięce na napoje o pojemności 200-250 ml polecane są dla dzieci w wieku 1-3 lat, z kolei nieco większe modele mogące pomieścić 300-400 ml to naczynia idealne dla pociech w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ciekawym rozwiązaniem dla maluchów jest termos dziecięcy ze słomką Bambini 300 ml.
  • termos obiadowy dziecięcy – wybierając termos dziecięcy do szkoły, należy zwrócić uwagę na jego pojemność, a także design. Tego typu modele różnią się od klasycznych termosów przede wszystkim kształtem, a także funkcjonalnością. Niektóre rozwiązania składają się z kilku misek i dzięki temu są w stanie pomieścić więcej niż jedno danie. Większość termosów obiadowych dziecięcych wyposażona jest w plastikowe sztućce, które ułatwią spożywanie posiłków na świetlicy lub przy szkolnej ławce. Nowoczesne modele posiadają także zamknięcie ze specjalnym przyciskiem bezpieczeństwa, który pozwala zwolnić ciśnienie. Rozwiązanie to zabezpiecza dziecko przed poparzeniem gorącą parą;
  • termos na mleko – wyglądem przypomina klasyczny termos, jest jednak nieco mniejszy. Najlepsze modele potrafią utrzymać ciepło lub zimno nawet do 6 godzin. Tego typu rozwiązania mają duże otwory, umożliwiające łatwe wylewanie płynów. Ich powłoka zewnętrzna pokryta jest zazwyczaj miękką gumą, która zapobiega wyślizgnięciu się naczynia z ręki.

Czym kierować się kupując termos dziecięcy?

Kupując termos dziecięcy – poza jego rodzajem i przeznaczeniem, warto zwrócić również uwagę na takie elementy jak:

  • Pojemność – większość dostępnych na rynku modeli może pomieścić od 200 do 500 ml napojów lub posiłków. Jest to wystarczająca ilość na obiad dla malucha. Takiej wielkości naczynie bez problemu zmieści się w plecaku dziecka i nie będzie zajmowało zbyt wiele miejsca. Kupując termos do napojów, można zaopatrzyć się w nieco mniejszy model – dla kilkulatka wystarczy kubek o pojemności do 250 ml, z kolei dla dziecka w wieku szkolnym do 400 ml.
  • Materiał, z jakiego jest wykonany – im lepszy materiał wykonania termosu, tym dłuższa jego żywotność i lepsza funkcjonalność. Większość termosów dziecięcych produkowana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Nie tylko trzymają one ciepło przez dłuższy czas, ale również są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, mogące powstać podczas upadku naczynia na ziemię. Aby zapobiec wyślizgnięciu się termosu z rączek dziecka, niektóre produkty zostały wyposażone w zewnętrzną powłokę antypoślizgową, a także plastikowe uchwyty. Kupując termos dziecięcy, należy zwrócić uwagę na to, czy materiał, z jakiego wykonane jest naczynie, posiada odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Produkty mające styczność z żywnością, nie mogą być produkowane ze szkodliwych materiałów.
  • Utrzymywanie odpowiedniej temperatury – głównym zadaniem termosu jest utrzymanie temperatury napoju lub posiłku, który znajduje się wewnątrz naczynia. Producenci najlepszych modeli deklarują, że ich produkty potrafią utrzymać ciepło lub zimno do 10 godzin. W praktyce jest to nieco krótszy czas i zazwyczaj wynosi nie więcej niż 4-5 godzin. Lepszymi parametrami termoizolacyjnymi wykazują się modele wyposażone w podwójne ścianki wykonane ze stali nierdzewnej.
  • Design – kupując termos dziecięcy do szkoły, należy zwrócić uwagę na jego design. Dziecko chętniej będzie użytkowało akcesoria wpisujące się w jego upodobania. Dobrym wyborem dla dziewczynki jest termos dziecięcy Minnie sweet 350 ml, z kolei młodemu miłośnikowi komiksów na pewno przypadnie do gustu termos dziecięcy Spiderman 350 ml.
  • Funkcjonalność – czyli dodatkowe elementy zwiększające komfort użytkowania termosu. W przypadku modeli dziecięcych będą to ergonomiczne uchwyty, antypoślizgowa powłoka, a także korki zabezpieczające przed wyciekiem płynów. Wybierając termos dziecięcy do szkoły, należy zwrócić uwagę na jego szczelność. Oprócz korka powinien być on wyposażony również w dodatkową nakrętkę, która może również pełnić funkcję kubka. Takie zabezpieczenie zwiększa szczelność naczynia i pozwoli uchronić książki i zeszyty przed przypadkowym zalaniem przez herbatę czy ulubiony napój dziecka. Do niezwykle funkcjonalnych i wytrzymałych rozwiązań należy zaliczyć termosy dziecięce Tescoma, które wyróżniają się również ciekawym designem.

Termosy dziecięce mogą być używane zarówno w domu, szkole, na wycieczce, jak i na dłuższym spacerze. Model termosu należy dobrać do wieku dziecka, a także rodzaju posiłków, jaki ma być w nim przechowywany. Nowoczesne i praktyczne naczynia mogą pomieścić nawet pół litra pożywienia. Dzięki użyciu najlepiej jakości materiałów są one w stanie utrzymać temperaturę obiadu lub napoju nawet przez kilka godzin.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)