Udostępnij
Skomentuj

Jaki żyrandol do kuchni wybrać? Który będzie najlepszy?

Dobry żyrandol powinien sprawiać, że światło jest równomiernie rozproszone po całym pomieszczeniu. Odpowiednio dobrany, może być jednak nie tylko praktyczny, ale estetycznie wpasowywać się w klimat kuchni. Jak wybrać najlepszy model? Czym się kierować przy poszukiwaniach i jak dopasować żyrandol do stylu kuchni?

Jaki żyrandol do nowoczesnej kuchni? Określamy wielkość

Światło w kuchni pali się bardzo często – nie tylko po zmroku, ale zwykle kiedy tylko zaczyna robić się szarawo. Potrzebne jest nie tylko podczas posiłków, lecz także gotowania, gdy dobra widoczność powierzchni roboczej jest koniecznością. Światło, jakie daje żyrandol, powinno radzić sobie we wszystkich tych okolicznościach. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

 • Wielkość kuchni a żyrandol – to jeden z najważniejszych parametrów. Zanim kupimy żyrandol, zmierzmy kuchnię. Następnie otrzymane wymiary przełóżmy na centymetry i podzielmy na trzydzieści. Dodajmy do siebie otrzymane wyniki, a potem pomnóżmy je przez 2,5. Otrzymany wynik da nam ogólny ogląd, jaka powinna być szerokość centralnej lampy w kuchni. Zobaczmy to na przykładzie: Przykład:

  Szerokość kuchni: 450 cm

  Długość kuchni: 350 cm

  450/30 = 15

  350/30 = 11,6

  15 + 11,6 = 26,6

  26,6 × 2,5 = 66,5

  Zatem szerokość naszego żyrandola powinna wynosić około 65 cm.

Otrzymany wynik jest uniwersalny, a żeby go dopasować indywidualnie do naszego wnętrza, weźmy pod uwagę także te poniżej wymienione czynniki – w zależności od nich możemy modyfikować wybór szerokości. Pamiętajmy także, że jeśli mamy niski sufit, warto odjąć kilka centymetrów od wyniku naszych obliczeń.

 • Jaki żyrandol do małej kuchni – w małej kuchni lepiej zdecydować się na model przylegający do ściany, a nie wiszący, który optycznie zajmuje znacznie większą przestrzeń i może przytłaczać (oraz przeszkadzać) w mniejszych pomieszczeniach.
 • Obecność innych źródeł światła w kuchni – jeśli jednak w pomieszczeniu znajdują się już inne źródła światła, na przykład kilka lamp ściennych czy robocze lampki, których często używamy zamiast świata głównego, możemy wybrać mniejszy model, który oświetli tylko centralną część.
 • Kuchnia czy także jadalnia? – wielkość żyrandola, który ma spełniać rolę oświetlenia całej kuchni będzie inna niż tego, który ma służyć tylko w części jadalnej. Przyjmuje się, że szerokość żyrandola znajdującego się nad stołem jadalnym powinna być o około 30 cm mniejsza niż szerokość stołu, który się pod nim znajduje. Lampa powinna znajdować się około 75 cm nad stołem.
 • Moc żarówki – do kuchni polecane są żarówki nie słabsze niż stuwatowe.

Warto wiedzieć

Jeśli mamy wątpliwości, który z dwóch modeli wybrać, do kuchni zawsze warto zdecydować się na ten większy.

Jaki styl będzie najlepszy?

Żyrandol w znacznym stopniu wpływa na styl całego pomieszczenia, nie tylko jeśli chodzi o kuchnię. Jakie modele są teraz modne? Jeśli chodzi o kolory, współcześni projektanci związani z wnętrzami nowoczesnymi najczęściej wybierają szarości, beże, kolor ciemnoniebieski lub czarny. W cenie jest także faktura metalu, zarówno połyskująca, jak i matowa.

Rynek pełen jest jednak nie tylko rozwiązań dla kuchni nowoczesnej, ale także dla wszelkich innych ponadczasowych stylów. Zobaczmy, jakie modele przykładowo pasują do kilku z nich:

 • Jaki żyrandol do kuchni klasycznej? – pasować tu będzie kute żelazo, modele kilkupoziomowe ze szklanymi lampionami, płaskie kryształy fasetowane czy żyrandole typu „wodospady”.
 • Jaki żyrandol do białej kuchni? – najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest żyrandol biały, dzięki któremu biała kuchnia wydaje się optycznie większa. W większych pomieszczeniach można jednak pokusić się o jednokolorowe żyrandole szare lub kolorowe – na przykład czerwone.
 • Jaki żyrandol do kuchni angielskiej? – zwykle do kuchni w stylu angielskim wybierane są proste lampy metalowe z białymi kloszami.
 • Żyrandol do kuchni retro – mogą być to modele z barwionego lub mlecznego szkła, modele sztucznie postarzane albo z polerowanego niklu czy chromu.
 • Żyrandol do kuchni prowansalskiej – tutaj sprawdzą się na przykład modele drewniane, z żarówami w wpasowanymi na okręgu. Sprawdzi się także kute żelazo.

Praktyczność przede wszystkim

Pamiętajmy jednak, że kuchnia to specyficzne miejsce, w którym znacznie łatwiej o zabrudzenia, zatłuszczanie lub zadymienie się powierzchni oraz o stłuczenie. Warto zadbać, aby żyrandol był nie thylko ładny, ale też łatwy w utrzymaniu. Tysiące małych kryształków po czasie mogą wyglądać nieestetycznie, a w razie gdyby się zbiły, a całej kuchni wyrządzą znaczne szkody.

Warto wiedzieć

Dobrze wybrać żyrandol ze zdejmowanym kloszem, dzięki czemu łatwo będzie go umyć w razie zabrudzeń.

Warto zatem rozważyć prostsze modele – metalowe, ceramiczne czy nawet plastikowe. Nie tylko bardziej będą pasowały do klimatu kuchni, ale będą łatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu. Pamiętajmy także, aby w światło w kuchni nie było za mocne i miało raczej ciepłą barwę. To znacznie lepsze dla naszych oczu. Dzięki temu nie męczą się, jeśli przebywamy w kuchni przez dłuższy czas.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)