Udostępnij
Skomentuj

Jakie krzesła barowe wybrać? Które będą najlepsze?

Hokery to modle i popularne krzesła barowe, które można zastosować w przestrzeni domowej, jak również w kawiarni lub restauracji. Jaki model hokerów wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Czy krzesła barowe są wygodne i czy warto je kupić?

To wątpliwości, jakie mogą pojawiać się wśród osób, które nie posiadały w swoim domu hokerów. Sporadyczne użytkowanie hokera w pubie lub kawiarni to za mało, by wyrobić sobie opinię na ten temat. Odpowiednio dobrane hokery będą pełniły swoją funkcję i powinny być wygodne z wielu względów:

 • Jeśli w domu lub w puncie gastronomicznym posiadamy podwyższone blaty i wysokie stoliki, to ich naturalnym i najbardziej komfortowym uzupełnieniem będą właśnie hokery.
 • Solidnie wykonane hokery nie są chybotliwe lub niebezpieczne. Ich konstrukcja jest stabilna, a wysoko usytuowane siedzisko sprawia, że łatwo na nich przysiąść, usiąść i z nich wstać.
 • Hokery mogą być nie mniej wygodne niż klasyczne krzesła – mogą posiadać tapicerkę, oparcie, a nawet podłokietniki. Niektórzy wręcz preferują siedzenie na krzesłach barowych przy wyższym blacie.

Kwestie techniczne przy zakupie krzeseł barowych – na co zwrócić uwagę?

Choć wiele osób „kupuje oczami” i zwraca uwagę przede wszystkim na estetykę mebli, to jednak kwestie techniczne są o wiele istotniejsze i to na nich powinniśmy się skupić, by być zadowolonym z zakupionych hokerów. Jeśli chodzi o wybór krzeseł barowych pod względem kwestii konstrukcyjnych, to należy zwrócić uwagę na kilka spraw:

 • Wysokość hokera – to jedna z kluczowych kwestii technicznych, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Istotna jest wysokość siedzenia hokera, a jeśli hoker posiada oparcie, to warto sprawdzić również wysokość całkowitą. Hoker – jaka wysokość będzie odpowiednia? To zależy od wysokości blatów, przy których znajdą się hokery. Jeśli posiadamy już stół lub blat, to należy dobrać hoker, który będzie odpowiednio niższy (odległość między dolną krawędzią blatu i górną krawędzią siedzenia powinna wynosić minimum 25 centymetrów). Jeśli nie posiadamy jeszcze stołu, to możemy kupić dowolne hokery i do ich wysokości dopasować stół. Im wyższy hoker, tym trudniej będzie się z niego korzystało niskim osobom, dlatego warto dobrać ten parametr do wzrostu domowników.
 • Konstrukcja podstawy – hokery mogą mieć różnorodne konstrukcje, ale do najpopularniejszych należą dwa rodzaje: pierwszy to klasyczne nogi, jak w krześle, które są połączone poprzeczką (służącą jednocześnie za podpórkę pod stopy); drugi to płaska podstawa, na której środku wspiera się pojedyncza podpora (słupek, do którego jest przymocowana także podpórka pod stopy). Oba rozwiązania są solidne i wytrzymałe, ale mają wpływ na design krzesła. Klasyczne nogi wyglądają stylowo, a pojedyncza podpora jest bardziej nowoczesna.
 • Oparcie, podłokietniki lub ich brak – to kolejne kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Hokery z oparciem wydają się wygodniejsze. Podłokietniki także podnoszą komfort użytkowania hokera, ale zajmują miejsce.
 • Funkcja obrotowa – niektóre krzesła barowe mogą posiadać funkcję obrotową, ale dotyczy to przeważnie krzeseł w nowoczesnym stylu.
 • Regulacja wysokości – to wygodne rozwiązanie, które pozwala dopasować wysokość hokera do wzrostu użytkownika oraz do wysokości stołu.
 • Podstawa na kółkach – niezbyt często spotykane rozwiązanie, ze względu na kwestie bezpieczeństwa, ale w sprzedaży można znaleźć hokery na kółkach (niektóre z nich mogą posiadać blokadę kół) i warto także wziąć tę kwestię pod uwagę.
 • Użyte materiały – liczy się ich jakość, wytrzymałość oraz estetyka. Hokery mogą być wykonane w całości z jednolitych materiałów (na przykład z metalu), jak również z łączonych, jak niemal każdy hoker tapicerowany. Warto zwracać uwagę na kwestie praktyczne – czy użyte materiały są odporne na zniszczenie, wytarcie, zarysowanie, zabrudzenia i jak wyglądać będzie jego pielęgnacja i czyszczenie.
 • Waga hokera – to dość istotne, by hokery nie były zbyt lekkie, bo wówczas tracą na stabilności. Bardzo ciężkie, z kolei, źle się przenosi i przesuwa.

Jakie krzesło barowe kupić, by pasował do wystroju wnętrza?

W zależności od tego, jaki jest wystrój pomieszczenia, można sięgnąć po różnorodne modele hokerów.

 • Hoker drewniany przypominający krzesło – hoker tego typu ma tradycyjną estetykę. Doskonale pasuje do wnętrz skandynawskich, eko oraz rustykalnych. By uzyskać maksymalnie spójny efekt, można dobrać rodzaj oraz odcień drewna do innych elementów drewnianych, jakie znajdują się w pomieszczeniu.
 • Hoker drewniany z tapicerowanym siedziskiem i oparciem – hokery tego typu łączą tradycyjny kształt z eleganckim designem. Pasują do wnętrz klasycznych, eklektycznych, eleganckich i glamour.
 • Hoker na pojedynczej podstawie z tapicerowanym siedziskiem – można go kupić w wielu wariantach kolorystycznych, a samo siedzisko może mieć różnorodne kształty, a także posiadać oparcie lub nie. Hokery tego typu są nowoczesne i stylowe, a w zależności od swej kolorystyki i wykończenia, mogą pasować zarówno do wnętrz retro, pop-art i glamour, jak również do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. Popularnym wyborem jest hoker tapicerowany ekoskórą. Ekoskóra jest wytrzymałym, ale niedrogim materiałem. Hoker ekoskóra także może być dostępny w różnorodnych wariantach kolorystycznych.

Przy wyborze hokera warto kierować się kwestiami estetycznymi, technicznymi i praktycznymi. Warto również sprawdzić, co wybierają inni. Popularne modele hokerów to:

 • King Home Hoker SPLIT PREMIUM czarny – to krzesło hoker, które zachwyci miłośników oryginalnego designu. Nietypowy, awangardowy kształt przykuwa uwagę, a hoker jest stabilny i wygodny w użytkowaniu.
 • King Home Hoker BENT biały - z regulacją wysokości, polipropylen – nowoczesny i stylowy hoker, który deklasuje inne stołki barowe i hokery pod względem wygody użytkowania.

Oferta hokerów jest na tyle szeroka, że bez problemu znajdziemy w niej zarówno rozwiązania dla miłośników klasyki, jak również hokery awangardowe i zupełnie nietypowe. Ważne, by wybrać taki egzemplarz, który wpadnie nam w oko i który będzie pasował do aranżacji wnętrza.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)