Udostępnij
Skomentuj

Jakie krzesło dla dziecka wybrać? Które będzie najlepsze?

Dobór odpowiedniego krzesła dla dziecka powinien być uzależniony od wieku pociechy oraz od przeznaczenia mebla – np. do karmienia, do biurka, do zabawy. Jakie krzesło dla dziecka kupić? Czym kierować się podczas zakupu?

Jakie krzesło kupić dla dziecka?

Dobre krzesło dla dziecka musi być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Powinno posiadać atesty bezpieczeństwa – zarówno jeśli chodzi o materiał, jak i o jakość wykonania. Niedopuszczalnym jest, aby jakieś elementy były źle przymocowane i podczas użytkowania oderwały się, a krzesełko uległo zniszczeniu. Może być to niebezpieczne dla malucha – każdy mały przedmiot to dla dziecka ciekawostka, która może wylądować w buzi.

Ergonomiczne krzesło dla dziecka musi charakteryzować się wysoką jakością, funkcjonalnością, a także być atrakcyjne dla najmłodszych. Kupując krzesło dla dziecka należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, a także na wiek malucha. Zbyt małe lub zbyt duże krzesełko będzie niewygodne i może powodować przyjęcie przez dziecko nieprawidłowej postawy ciała, co niekorzystnie wpłynie na jego kręgosłup.

Na jakie rodzaje krzeseł należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Krzesło dla dziecka do stołu.
  • Krzesło dla dziecka do zabawy.
  • Krzesło dla dziecka do biurka.

Krzesło dla dziecka do stołu

Dla młodszych dzieci idealnym wyborem jest specjalne krzesełko do karmienia, z kolei dla dzieci starszych, które potrafią już samodzielnie jeść – jednak są zbyt małe, aby siedzieć na normalnym krześle, wysokie krzesła dla dzieci.

Krzesełko do karmienia powinno być wygodne, stabilne i bezpieczne dla malucha. W związku z tym, że dzieci szybko rosną, warto wyposażyć się w mebel, który będzie posiadał możliwość regulacji wysokości, oparcia, a także odległości tacki. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne krzesełka dla niemowląt, w których dziecko siedzi w wygodnym koszu lub siedzisku, przypominającym fotelik samochodowy. Posiadają one pasy bezpieczeństwa, zapobiegające wypadnięciu malucha z krzesełka. Tego typu meble są odpowiednie dla dzieci w wieku 6-36 miesięcy.

Krzesło dla dziecka do stołu powinno być łatwe do utrzymania w czystości – większość tego typu mebli posiada zdejmowaną tapicerkę, z której w łatwy sposób można usunąć resztki jedzenia. Kupując krzesełko do karmienia należy zwrócić szczególną uwagę na umiejscowienie mechanizmu umożliwiającego jego rozkładanie – powinien być on niedostępny dla dziecka. Niektóre z krzesełek do karmienia dla niemowlaków i małych dzieci wyposażone są w kółka umożliwiające wygodne przesuwanie mebla, podczas zakupu należy zwrócić uwagę na to, czy kółka posiadają specjalną blokadę chroniącą przed niepożądanym przemieszczeniem się krzesełka.

Wysokie krzesła dla dzieci przeznaczone są dla pociech kilkuletnich, które potrafią już jeść samodzielnie, ale są zbyt małe, aby wygodnie siedzieć na normalnym krześle. Wyglądem przypominają one krzesełka do karmienia, jednak posiadają plastikowe lub drewniane siedziska, a nie jak w przypadku tych pierwszych – kosze lub miękkie siedzenia. Wysokie krzesła dla dzieci często wyposażone są również w pasy bezpieczeństwa. Niekiedy w zestawie znajdują się również specjalne miękkie wkłady na oparcie, zapewniające dziecku dodatkową wygodę. Wysokie krzesła dla dzieci mogą być wyposażone w półkę na jedzenie, nie jest to jednak element obligatoryjny.

Krzesło dla dziecka do zabawy

Całkowicie innym wyglądem charakteryzują się krzesła dla dzieci do zabawy. Są one niskie i często bywają sprzedawane wraz z odpowiednim dla nich stolikiem, umożliwiającym wygodną rozrywkę. Dziecko siedząc na krzesełku bez problemu dostaje do stolika – nie musi się naciągać ani też garbić. Zestawy te stanowią niezbędne akcesorium podczas rysowania, nauki pisania albo innych zabaw. Wykonane są najczęściej z dobrej jakości tworzywa sztucznego lub drewna. Kupując krzesło dla dziecka do zabawy lub cały zestaw, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania takich mebli – w szczególności na zaokrąglone rogi stolika, a także na ich atrakcyjność. Kolorowe mebelki z motywem z ulubionej bajki zachęcą malucha do korzystania z nich. Nowoczesne stoliki posiadają schowki, w których dziecko może umieścić ulubione kolorowanki oraz kredki. To dobry sposób na naukę sprzątania, już od najmłodszych lat.

Krzesło dla dziecka do biurka

Nieco starsze dzieci, które uczęszczają już do szkoły, potrzebują wygodnego krzesła do biurka. Powinno być ono ergonomiczne, a więc sprzyjać prostowaniu sylwetki, odciążać kręgosłup, mieć możliwość ustawienia wysokości. Krzesło dla dziecka do biurka musi zapewniać całkowitą wygodę użytkowania – regulowana wysokość siedziska pozwoli na dostosowanie krzesła do wzrostu dziecka i umożliwi korzystanie z mebla przez kilka lat. Podobnie jak ma to miejsce w fotelach obrotowych dla dorosłych, tak i w krzesłach dziecięcych powinny znajdować się podłokietniki, na których można wygodnie oprzeć ręce podczas nauki.

Krzesło dla dziecka do biurka należy dostosować do wieku pociechy. Fotel dla najmłodszych uczniów będzie różnił się od tego dla nastolatków. Te pierwsze przystosowane są dla dzieci do wieku 11-12 lat, ważących do 45 kg. Posiadają one możliwość regulacji wysokości siedziska w przedziale 40-55 cm. Fotele dla nastolatków są już nieco większe i cięższe oraz posiadają dodatkowe funkcjonalności – bardzo podobne do tych zastosowanych w fotelach obrotowych dla osób dorosłych.

Nadstawka na krzesło dla dziecka

Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne nadstawki na krzesło dla dziecka. Są to specjalne siedziska, które umieszcza się na normalnym krześle dla osoby dorosłej i mocuje pasami. Stosowane są najczęściej w przypadku krzeseł w jadalni. Nadstawka zastępuje krzesło do karmienia i może być swobodnie przepinana pomiędzy różnymi krzesłami. Nakładki na krzesła można zabrać ze sobą w podróż, na wycieczkę czy też na piknik, gdzie będą pełniły rolę wygodnego siedziska. Są one łatwe do utrzymania w czystości, gdyż najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego.

Krzesła dla dzieci powinny być wygodne, atrakcyjne pod względem wyglądu, a przede wszystkim bezpieczne. Podczas wyboru krzesła do karmienia, zabawy lub nauki należy kierować się również wiekiem, wagą i wzrostem dziecka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)