Udostępnij
Skomentuj

Kalendarz adwentowy – jaki wybrać? Jak z niego korzystać?

Jednym z najbardziej specyficznych kalendarzy jest kalendarz adwentowy. Czym jest i jaki model kalendarza wybrać?

Co to jest kalendarz adwentowy?

Każdego roku w sklepach, już w okolicach listopada, pojawiają się różnorodne kalendarze adwentowe. Część z nich jest kierowana do dzieci, inne przygotowano z myślą o dorosłych użytkownikach. Wiele kalendarzy adwentowych ma charakter religijny, ale nie brak również propozycji całkowicie komercyjnych, które jednak cieszą się dużym zainteresowaniem. Zanim sięgniemy po kalendarz adwentowy i jego zawartość, warto przyjrzeć się bliżej jego historii i tradycyjnej formie.

 • Wiele wskazuje na to, że pierwsze kalendarze adwentowe pojawiły się około roku 1851. Były to kalendarze ściśle powiązane z oczekiwaniem na Boże Narodzenie, a ich zadaniem było ułatwiać odliczanie dni do tego święta.
 • Pierwsze kalendarze adwentowe nie miały nic wspólnego z łakociami, kosmetykami i drobiazgami, jakie znajdziemy w wielu współczesnych kalendarzach adwentowych. Ich zadaniem było przybliżenie wiernym treści religijnych, cytatów z Pisma Świętego lub Biblijnych opowieści. Kalendarze adwentowe w tradycyjnym stylu mogły zawierać różnorodne obrazki, a później także fotografie szopek świątecznych.
 • Podobno pierwszy „słodki” kalendarz adwentowy pojawił się w sprzedaży w 1930 roku. Jego producentem był Gerhard Lang, który już w dzieciństwie szczególnie mocno uwielbiał święta i często zadręczał rodziców pytaniami o to, kiedy będzie Boże Narodzenie. Jego mama stworzyła więc kartonowy kalendarz z 24 okienkami, w których ukryła słodkie ciasteczka. Gerhard każdego dnia mógł zjeść jedno z nich i w ten sposób odliczać dni do świąt.
 • Choć aktualnie znajdziemy w sprzedaży cały ogrom komercyjnych kalendarzy adwentowych, to widać także trend powrotu do tradycyjnego kalendarza, a wiele osób wykonuje kalendarz adwentowy samodzielnie.

Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni, jakie pozostały do świąt. Jego rola może być nacechowana religijnie, jak również może to być kalendarz bardziej komercyjny (pełen niespodzianek lub smakołyków).

Kiedy kalendarz adwentowy powinien znaleźć się w domu?

Kalendarz adwentowy powinien pojawić się w domu najpóźniej pod koniec listopada. Ponieważ kalendarz służy do odliczania dni od początku adwentu do jego zakończenia, warto mieć go pod ręką już od pierwszych dni tego okresu. Adwent rozpoczyna się na cztery niedziele przed świętami, a ponieważ Boże Narodzenie jest świętem wypadającym zawsze w tym samym terminie, to data rozpoczęcia adwentu może być różna (w 2018 roku adwent zaczyna się 2 grudnia, ale w 2020 roku rozpocznie się 29 listopada). Z tego właśnie względu warto zakupić lub wykonać kalendarz adwentowy z wyprzedzeniem.

Jaki kalendarz adwentowy kupić?

Asortyment gotowych kalendarzy adwentowych potrafi zaskoczyć pomysłowością i różnorodnością dostępnych rozwiązań. Do popularnych wariantów kalendarza adwentowego należą:

 • Kalendarz adwentowy z czekoladkami – najczęściej ma prostokątny kształt. Na jego okładce znajduje się barwna ilustracja lub zdjęcie. Kalendarz tego typu wykonany jest z kartonu, w którym znajdują się perforowane okienka, po otworzeniu których zyskuje się dostęp do małych czekoladek.
 • Kalendarz adwentowy z zabawkami – prawdziwa gratka dla dzieci. Kalendarze adwentowe z zabawkami są dostępne w wielu wariantach tematycznych (na przykład z LEGO, Frozen, Barbie i z wieloma innymi rodzajami zabawek). W kalendarzu tego typu znajdują się mniejsze i większe zabawki oraz elementy dodatkowe (na przykład akcesoria, naklejki). Kalendarz adwentowy tego typu może być świetnym pomysłem na mikołajkowy prezent dla dziecka.
 • Kalendarz adwentowy z kosmetykami – kalendarze adwentowe dla nastolatek i dorosłych bardzo często bywają wypełnione kosmetykami. Można znaleźć kalendarze adwentowe z perfumami, kosmetykami do makijażu, kosmetykami pielęgnacyjnymi lub do malowania paznokci. Wiele marek kosmetycznych przygotowuje własne kalendarze adwentowe, które mają ciekawą zawartość, ale też znakomite opakowanie, które może zostać później użyte jako pudełko lub kuferek na kosmetyki.
 • Kalendarz adwentowy z herbatami lub kawami – miłośnicy aromatycznych naparów herbacianych i smakosze kawy także mogą kupić kalendarz adwentowy, który perfekcyjnie trafi w ich gust oraz umili oczekiwania na święta. W kalendarzu tego typu mogą znajdować się wyłącznie produkty spożywcze, jak również kawy, herbaty i akcesoria do ich parzenia.
 • Kalendarz adwentowy z elementami religijnymi – najbardziej tradycyjna forma kalendarza adwentowego wcale nie odeszła do lamusa. W wielu sklepach, a szczególnie w butikach przykościelnych, można znaleźć kalendarze z cytatami biblijnymi, obrazkami, kolorowankami i elementami, które umilą najmłodszym lub dorosłym oczekiwanie na święta i przybliżą im tradycje i wierzenia z tym związane.

To, na który rodzaj kalendarza adwentowego się zdecydujemy, warto uzależnić od własnych preferencji i zainteresowań, a także od zasobności portfela. Ile kosztuje kalendarz adwentowy? Jeśli chodzi o egzemplarz z łakociami, to raczej niewiele, ale kalendarze z zabawkami lub kosmetykami mogą kosztować nawet do kilkuset złotych, gdyż ich zawartość także bywa cenna.

Jak zrobić kalendarz adwentowy?

Alternatywą dla kupowania kalendarza adwentowego jest jego samodzielne wykonanie. W sieci nie brak pomysłów na to, jak wykonać oryginalny, a jednocześnie bardzo ozdobny i ciekawy kalendarz adwentowy. Kilka pomysłów:

 • Tablica z ponumerowanymi torebkami papierowymi – na każdy dzień przypada jedna torebka, a w niej może kryć się smakołyk, upominek albo ciekawy cytat religijny. W zakresie zawartości poszczególnych skrytek panuje pełna dowolność.
 • Papierowe koperty przypięte do sznurków – bardzo łatwy i szybki w wykonaniu wariant kalendarza. Koperty, ze względu na swe gabaryty, mogą zawierać kartki, zdjęcia, cytaty, przepisy, miłe słowa lub kolorowe naklejki.
 • Kalendarz adwentowy filcowy – jego wykonanie wymaga odrobiny zdolności krawieckich. Z filcu można wykonać tablicę, do której zostaną doszyte kieszonki z numerkami. Ich zawartość jest dowolna (od łakoci poprzez zdjęcia najpiękniejszych szopek świątecznych), ale kalendarz tego typu ma wyjątkowo ozdobny charakter sam w sobie.

Samodzielne wykonywanie kalendarzy adwentowych jest praktykowane szczególnie w domach, w których mieszkają małe dzieci – dla nich to ogromna frajda i świetna zabawa, by każdego dnia odkrywać kolejną niespodziankę, jaką ukryto w kalendarzu. Warto pamiętać, że dla dziecka przyjemnością będzie nie tylko fizyczny upominek, ale także kartka z miłymi życzeniami, świąteczna kolorowanka albo innego typu drobiazg o świątecznym charakterze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)