Udostępnij
Skomentuj

Kłódka do garażu – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Większość z nas posiada auta, choć nieliczni mogą pochwalić się także posiadaniem garażu. Szczęśliwi ci, którzy postawili go na własnej, zamykanej posesji. Co jednak w momencie, kiedy garaż znajduje się dalej od naszego miejsca zamieszkania i nie mamy możliwości ograniczenia dostępu do terenu, na którym się znajduje? Jedynym rozwiązaniem jest zainwestowanie w odpowiednią kłódkę. Dzięki temu ochronimy nie tylko nasz samochód przed kradzieżą, ale także wszystkie narzędzia czy akcesoria samochodowe, które także tam przechowujemy.

Dobra kłódka do garażu – na co zwrócić uwagę?

Cechy, na które musimy zwrócić uwagę to:

  • masywność bryły kłódki,
  • długość i grubość ucha,
  • materiał wykonania,
  • sposób zamykania,
  • posiadane atesty.

To, jaka kłódka do garażu będzie najlepsza, zależy w dużej mierze od niego samego. Na rynku dostępne są dwa rodzaje zabezpieczeń: pałąkowe i trzpieniowe. Różnią się metodą ich zamykania. Pierwsze z nich to najczęściej stosowane i kojarzone kłódki, których ucho jest wygięte w łuk. Drugi rodzaj jest o wiele bezpieczniejszy – ucho jest proste i wchodzi w otwory położone naprzeciwko siebie. Niestety nie zawsze możemy ich użyć przez wymiarowość zamknięcia drzwi. Oba łączone elementy muszą znajdować się bardzo blisko siebie i współliniowo. Garaże są często okradane – głównie w nocy przy pomocy przecinaków czy łomów. Dlatego zwróćmy także uwagę na trwałość kłódek do garażu i ich wytrzymałość na uszkodzenia. Zawsze dobierajmy zabezpieczenie pod wymiar. Im krótsze ucho, tym mniej miejsca pozostawiamy złodziejowi do manipulacji przy zamku czy włożenia narzędzia. Pamiętajmy, by nigdy nie kupować kłódek na wyrost. Kolejną istotną cechą jest wielkość bryły. Im masywniejsza, tym ucho stabilniej jest umocowane. Zniszczenie jej przez wyciągnięcie na siłę jest więc trudniejsze, a nawet niemożliwe.

Kłódka do garażu – jaka najlepsza?

Kluczową rolę odgrywa materiał wykonania kłódki. Najlepsze są żeliwne, ale do garażu mogą się tak dobrze nie sprawdzić. Pamiętajmy, że zabezpieczenie będzie wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Statystycznie przez połowę swojego czasu zawieszenia będzie zamoczona. Przede wszystkim wybierzmy metal, który jest odporny na działanie korozji. Żeliwo nie jest dobrym wyborem – w przeciwieństwie do mosiądzu. Choć mosiądz ma nieco gorsze parametry, jeśli chodzi o trwałość czy wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, to z pewnością po kilkunastu tygodniach nie zacznie nam rdzewieć. Zwróćmy uwagę na atesty, jakie posiada nasza kłódka. Im jest ich więcej i są bardziej znane, tym mamy większą gwarancję ochrony. Dodatkowo możemy pokusić się o kupno kłódki z alarmem. Jeśli mieszkamy daleko od naszego garażu, to raczej i tak jej nie usłyszymy, ale możliwe, że odstraszy złodzieja.

Kłódka do garażu – jaka firma?

Zabezpieczając garaż, nie warto kupować kłódek nieznanych firm za kilka złotówek. Rozbrojenie takiego zabezpieczenia nawet niewprawnemu złodziejowi zajmie jedynie kilka chwil. Najtrwalsze produkty oferują takie firmy jak:

  • Gerda,
  • OB,
  • Abus,
  • Kasp.

Kłódka do garażu trzpieniowa z mosiądzu marki Gerda to koszt rozpoczynający się od 30 złotych. W tej cenie otrzymamy ucho o średnicy 30 mm. Warto jednak kupić nieco większy model z grubszym zamknięciem. Kłódka z uchem o średnicy 90 mm to koszt nieco mniejszy niż 100 złotych.

Jeśli w garażu trzymamy wartościowe przedmioty i narzędzia, warto zainwestować w kłódkę lepszej jakości. Choć 100 złotych może wydawać się dość znacznym kosztem jak za kłódkę, to pamiętajmy, że stracimy o wiele więcej, jeśli dojdzie do włamania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

mam małą uwagę nie OB tylko LOB