Udostępnij
Skomentuj

Kłódka - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Pozornie wybór kłódki jest prosty, jednak praktyka pokazuje nie.

Najstarszy ze znanych ludzkości typów zapięć ewoluował już w tyle różniących się od siebie produktów, że dokonanie trafnego wyboru wymaga solidnego przygotowania.

Podstawowe typy kłódek

  • Kłódka z uchem: znakomicie sprawdza się jako kłódka do roweru albo kłódka do walizki. Służy przede wszystkim do łączenie elementów, które nie są współliniowe, a więc można ją bez trudu zapiąć na łańcuchach itp. Tego rodzaju kłódki są stosunkowo tanie, ale ich otwarcie jest łatwiejsze niż pokonanie kłódek trzpieniowych podobnej wielkości.
  • Kłódka trzpieniowa: elementem blokującym w takiej kłódce nie jest zagięte ucho, ale prosty trzpień. Jest to konstrukcja sztywniejsza i trwalsza, ale uniemożliwia zapięcie niewspółliniowych elementów, stąd też zastosowanie tego rodzaju kłódek bywa ograniczone. Niemniej taki właśnie model dobrze sprawdzi się jako kłódka do garażu albo kłódka do bramy czy piwnicy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kłódki?

Większość kłódek wykonana jest z bardzo podobnych materiałów i w praktyce skupianie się na nich nie ma większego sensu, ponieważ minimalne różnice pomiędzy poszczególnymi tworzywami nie przekładają się na trwałość czy funkcjonalność kłódek. Warto natomiast zwrócić uwagę na kilka innych cech:

  • Długość ucha (odległość najwyższego punktu od bryły kłódki) i jego szerokość: te dwa parametry definiują, jak duże elementy można będzie zabezpieczyć kłódką, należy jednak także pamiętać, że z technicznego punktu widzenia pokonanie większego ucha jest łatwiejsze, niż ucha małego, dlatego należy dążyć do dobrania najmniejszej pod tym względem kłódki. W przypadku kłódek trzpieniowych różnorodność jest nieco mniejsza i zwykle trzpienie są dość krótkie nawet w masywnych kłódkach.
  • Wielkość kłódki: to prosta zależność. Im kłódka większa, tym trudniej jest ją otworzyć. Najmniejsze z kłódek można otworzyć zwykłymi kombinerkami, ale też stosuje się je raczej jako zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem, a już jako element zapewniający bezpieczeństwo przed celowym wtargnięciem do pomieszczenia, stosować należy duże kłódki.
  • Zabezpieczenie przed wilgocią: jest to istotne zwłaszcza przy rozważaniu tego, jaka kłódka na zimę będzie najlepsza. Większość standardowych mechanizmów zamkowych nie wytrzyma siły, z jaką napierała na nie będzie wielokrotnie zamarzająca i rozmarzająca woda, natomiast w sklepach są dostępne kłódki zabezpieczone przed dostępem wilgoci do mechanizmu zamka. Zwykle też w ich przypadku sam mechanizm wykonany jest z mosiądzu, a nie stali.
  • Cena: cena nie jest oczywiście najważniejszym parametrem, ale może dostarczyć cennych wskazówek co do jakości kłódki. Tanie zamknięcia za 3 czy 5 złotych nie są wiele warte: sprawdzą się najwyżej jako kłódka do roweru zostawionego na kilka chwil przed sklepem, ale już do zamykania pomieszczeń, w których znajdują się choćby wartościowe elektronarzędzia, nadaje się raczej słabo.

Nie tylko zwyczajne kłódki

W sprzedaży, poza zwyczajnymi kłódkami, dostępne są także dwa ciekawe wynalazki, o których warto wspomnieć.

  • Kłódka na szyfr: jeśli jest dobrej jakości, to z powodzeniem może zastąpić kłódkę na klucz, ale te kiepskiej jakości zwykle mają widoczny bębenek i można je otworzyć, łamiąc kod w kilka chwil. Te najtańsze nie są więc w ogóle godne uwagi, natomiast lepsze – nierzadko droższe niż kłódki na klucz podobnej wielkości – są całkiem solidne i ich otwarcie bez podania szyfru jest niemożliwe. Kłódka szyfrowa kosztuje nieco więcej niż klasyczna na klucz, ale nie jest to duża różnica, przy czym jednak warto pamiętać, że najtańsze modele zwykle nie zapewniają dobrej ochrony.
  • Kłódka z alarmem: otwarcie kłódki bez użycia klucza, na przykład przez przecięcie ucha, powoduje uruchomienie dość głośnego alarmu. Ma to oczywiście przede wszystkim znaczenie prewencyjne, ale najpoważniejszym ograniczeniem jest fakt, że taka kłódka jest bezużyteczna do zabezpieczania łańcucha, ponieważ wtedy wystarczy przeciąć łańcuch, alarm nie zadziała, a pomieszczenie zostanie otwarte. Jeśli chodzi o cenę, to nie jest ona przesadnie wysoka, choć wyraźnie wyższa niż podobnych kłódek bez alarmu.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.