Udostępnij
Skomentuj

Klonowanie dysku – co to jest i jak je wykonać?

Klonowanie dysku to coraz powszechniejsza praktyka wśród posiadaczy komputerów. Na czym ona polega?

Sytuacja, gdy mowa o dyskach używanych w komputerach osobistych w ostatnich latach diametralnie się zmieniła. Przez lata królowały bowiem dyski twarde o sporej pojemności, które jednak są nośnikami fizycznymi i z tego powodu mają wiele wad. Dlatego wraz ze wzrostem dostępności i przystępności cenowej dysków SSD, poczciwe dyski twarde zaczęły być wypierane. Trzeba jednak jakoś przenieść swoje dane. Na to pozwolić może klonowanie dysku.

Klonowanie dysku – co to jest? Na czym to polega?

Klonowanie dysku to proces, którego istota jest dość prosta. Polega on bowiem na całkowitym przeniesieniu zawartości jednego dysku na inny. W ten sposób można na przykład przenieść wszystkie dane systemowe potrzebne do działania komputera, bez konieczności ponownej instalacji systemu operacyjnego.

Co ważne, przy klonowaniu dysku nie ma znaczenia to, jakiego jest on rodzaju. Dane można więc przenosić pomiędzy dyskiem HDD i HDD, dyskiem HDD i SSD, czy też pomiędzy dwoma dyskami SSD. Naturalnie klonowanie danych pomiędzy dyskami tego samego typu w większości sytuacji nie ma większego sensu i po prostu nie będzie nam się to opłacać.

Kiedy i dlaczego warto przeprowadzić klonowanie dysku HDD na SSD?

Jeśli widzimy, że powoli zaczyna nam brakować miejsca na naszym dysku HDD i nie posiadamy żadnego innego, to można zastanowić się nad zakupem dysku SSD w celu poprawy działania komputera. W ten sposób z dysku HDD przeniesiemy bowiem najważniejsze pliki konieczne do działania komputera i umieścimy je na mniejszym dysku SSD.

Co ważne przeniesienie między innymi systemu operacyjnego, ale też sterowników i innych potrzebnych danych, aplikacji oraz programów na dysk SSD może znacząco usprawnić działanie komputera. Będzie on przede wszystkim znacznie szybciej się uruchamiał, co już jest sporą zaletą i zwiększy komfort w trakcie korzystania z niego.

Jak wykonać klonowanie dysku?

Przede wszystkim musimy upewnić się, że w naszym wypadku klonowanie będzie możliwe. Oznacza to, że dysk na który chcemy przenieść dane, musi posiadać odpowiednią pojemność. Jeśli jest na nim więcej wolnego miejsca, niż danych na dysku, który będziemy klonować, to możemy bez problemu podejść do klonowania. Co ważne dotyczy to nawet sytuacji, w której na przykład klonujemy dysk HDD o pojemności 1 TB, na którym jednak zajęte jest tylko 200 GB i przenosimy te dane na dysk SSD o pojemności 256 GB. 

Do sklonowania dysku będzie nam potrzebne specjalne oprogramowanie. Windows w takowe nie jest wyposażone, więc będzie trzeba zdecydować się na program zewnętrzny. Przykłady oprogramowania do klonowania dysku to na przykład Clonezilla, MiniTool Partition Wizard, EaseUS Todo Backup, czy też Acronis True Image. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich są darmowe i jeśli nie chcemy płacić za sklonowanie dysku, to trzeba wybrać oprogramowanie, które dostępne jest bezpłatnie.

Gdy mamy już pobrane oprogramowanie do klonowania, to konieczne będzie jeszcze podłączenie dysku, na który trafić mają wszystkie dane przenoszone ze starego. Najczęściej dokonamy tego poprzez podłączenie dysku do gniazda SATA, czy też M.2 PCIe, jeśli nasza płyta główna jest w takie wyposażona. Można też od razu zamontować nowy dysk w komputerze, jeśli mamy miejsce na niego.

Po podłączeniu nowego dysku wystarczy posłużyć się oprogramowaniem do klonowania. Jeśli klonujemy dysk z laptopa, to warto podłączyć go do zasilania, gdyż proces ten może potrwać dość długo, szczególnie jeśli przenosimy sporo danych.

O czym warto pamiętać przed klonowaniem dysku?

Zanim zaczniemy klonować dysk, powinniśmy przede wszystkim upewnić się, czy oba dyski są w tym samym systemie partycji. Aby klonowanie przebiegło bezproblemowo, muszą mieć taki sam. Najczęściej w wypadku nowszych będzie to GPT, czyli GUID Partition Table. Przed klonowaniem można też oczyścić stary dysk z niepotrzebnych plików, najlepiej śmieci systemowych i programów, których nie będziemy używać.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.