Udostępnij
Skomentuj

Który materac lepszy – kokosowy czy sprężynowy? Jaki materac wybrać?

Materace kokosowe składają się między innymi z trwałej i sprężystej maty z włókien kokosowych, która zwiększa żywotność materaca. Jak wybrać najlepszy materac kokosowy?

Zakup materaca do spania to inwestycja na lata. Poszukując idealnego modelu do swojego łóżka, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Niektóre materace łączą w sobie cechy różnych materiałów, zyskując tym samym dodatkowe właściwości. Do tego typu modeli zaliczają się materace kokosowe, które zawierają zarówno maty z włókien kokosu, jak i inne rodzaje wypełnienia. Jak wybrać materac kokosowy? Który jest najlepszy?

Materac kokosowy – co to jest?

Włókna kokosowe, które wykorzystuje się do produkcji mat koksowych – wchodzących w skład niektórych materacy, pozyskuje się z orzecha kokosowego. Wyróżniają się one wysoką sprężystością, a materiały z nich wykonane, charakteryzują się dobrą wentylacją i odprowadzeniem wilgoci. Wymienione właściwości włókien kokosowych spowodowały, że zaczęto produkować z nich maty wykorzystywane jako materiał różnego rodzaju mebli i materacy.

Materace kokosowe składają z kilku warstw – maty kokosowej oraz innego rodzaju wypełnienia, np. sprężyn kieszonkowych lub bonellowych, a także pianki lateksowej lub poliuretanowej. Modele kokosowe łączą więc w sobie właściwości kilku rodzajów wypełnienia. Dzięki temu uważane są za jedne z najtrwalszych i najbardziej funkcjonalnych materacy.

Materace kokosowe można podzielić na:

  • materace kokosowe z piankami poliuretanowymi – zwykłą pianką PUR, wysokoelastyczną lub termoelastyczną, a także z pianką lateksową,
  • materace kokosowe sprężynowe – z wkładem ze sprężyn bonellowych lub z wkładem ze sprężyn kieszeniowych,
  • materace kokosowe nawierzchniowe – składające się z maty kokosowej i pokrowca, tego typu materace umieszcza się na łóżku, wyrównując i utwardzając powierzchnię spania.

Materac kokosowy – wady i zalety

Mata wykorzystana do produkcji materacy kokosowych zwiększa ich twardość i sprężystość. Specjalny proces produkcji włókna kokosowego sprawia, że wkład zachowuje elastyczność i zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Materace kokosowe charakteryzują się przewiewnością, redukując efekt nadmiernego pocenia – zapewniają więc odpowiednią higienę. Ich właściwości antyalergiczne sprawiają, że są idealnym rozwiązaniem dla alergików. Wkład z maty kokosowej zwiększa trwałość i odporność materacy na różnego rodzaju odkształcenia. Nawet materac wypełniony zwykłą pianką poliuretanową, będzie znacznie wytrzymalszy, gdy zostanie połączony z matą z włókien kokosu.

Właściwości materacy kokosowych uzależnione są w dużej mierze od cech pozostałych materiałów, z których są wykonane – sprężyn oraz pianek. Posiadają one właściwości zarówno włókien kokosowych, jak i pozostałych elementów wchodzących w skład wypełnienia.

Warto wiedzieć

Niektóre modele materacy kokosowych składają się z warstwy sprężyn kieszonkowych, maty kokosowej oraz dodatkowych dwóch warstw pianki poliuretanowej. Tego typu materace wyróżniają się dwoma stopniami twardości. Jedna strona materaca – zawierająca wkład kokosowy oraz warstwę poliuretanową jest twardsza, niż ta składająca się z samej pianki

Materac kokosowy – alergia?

Kupując materac do spania, staje się przed trudnym wyborem. Trzeba znaleźć model gwarantujący wygodę i odpowiednie podparcie kręgosłupa, a także zapewniający cyrkulację powietrza. Jeszcze trudniejsze zadanie mają alergicy, którzy dodatkowo poszukują materacy o właściwościach antyalergicznych. Dobrą wiadomością dla osób zmagających się z alergią jest informacja, że materace kokosowe charakteryzujące się wysoką higieną, chronią przed namnażaniem się roztoczy i mikroorganizmów, a takie nie powodują one reakcji uczuleniowych. Podobnymi właściwościami wykazują się materace lateksowe, dlatego połączenie wkładu z pianki lateksowej i maty z włókien kokosowych, może okazać się idealnym rozwiązaniem dla alergika.

Materac kokosowy do łóżeczka dziecięcego

Wysoka higiena mat kokosowych powoduje, że wypełnione nią materace, wykorzystuje się również w łóżeczkach dziecięcych. W tym przypadku częstym połączeniem są kokos, gryka oraz pianka poliuretanowa. Materac kokos-gryka-pianka łączy w sobie cechy wszystkich trzech materiałów. Warstwa gryczana posiada właściwości antyalergiczne, przeciwodleżynowe oraz wspomagające leczenie wad kręgosłupa. Mata kokosowa już od pierwszych miesięcy życia dziecka podtrzymuje ciało niemowlaka w prawidłowej pozycji. Pianka poliuretanowa zapewnia materacowi elastyczność i wytrzymałość.

Materac kokosowy – jak prać?

Kupując materac do spania, warto rozglądnąć się za modelem ze zdejmowanym pokrowcem. O wiele łatwiej utrzymać higienę takiego materaca, gdyż poplamiony pokrowiec można w każdej chwili wyprać, pamiętając jednak o użyciu delikatnych detergentów. Utrzymanie czystości materaca sprowadza się do czterech czynności:

  • prania pokrowca – powinno się to robić co 4-5 tygodni, mocno zużyty pokrowiec można z łatwością wymienić na nowy, tego typu produkty dostępne są w ofercie sklepów internetowych z wyposażeniem domu
  • odkurzania materaca – w ten sposób można pozbyć się z niego włosów, drobinek skóry, kurzy i innych zanieczyszczeń
  • wietrzenia – polegającego na zdjęciu z materaca pościeli i pozostawieniu go na 30 minut, aby znajdująca się w nim wilgoć mogła wyparować. Materac najlepiej wietrzyć rano, zaraz po wstaniu
  • odświeżania – przeprowadza się je raz na kilka tygodni. Odświeżanie materaca sprowadza się do rozprowadzenia na jego powierzchni sody oczyszczonej, pozostawienia jej na godzinę i odkurzenia. Soda usunie brzydkie zapachy i zapobiegnie rozwojowi bakterii

Materace kokosowe należą do grupy najtrwalszych i najwygodniejszych tego typu produktów. Można kupić je w różnych wersjach, z dodatkowym wypełnieniem.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)