Udostępnij
Skomentuj

Lampa najazdowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Oświetlenie najazdowe okaże się dobrym wyborem przed wejściem do domu, a także w ogrodzie. Żeby jednak spełniało swoje funkcje, musi zostać odpowiednio dobrane – to zaś będzie możliwe tylko po analizie najważniejszych parametrów technicznych.

Jak można się domyślić, różnych rozwiązań jest dostępnych na rynku bardzo dużo, toteż nie każda lampa okaże się dobra do zamontowania jej przy naszym domu. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przeanalizować dostępne możliwości.

Oprawa najazdowa – co to jest? Gdzie się stosuje?

Zanim jednak przejdziemy do omawiania wszystkich istotnych parametrów technicznych, należy wyjaśnić, z czym w ogóle mamy do czynienia.

Oprawy, czy też po prostu lampy najazdowe LED, są umieszczane bezpośrednio w gruncie, skąd bierze się ich nazwa. Ze względu na to, że podświetlają obszar od spodu, najlepiej sprawdzają się przed wejściem do domu, na podjeździe i w ogrodzie. Generują światło, które doskonale oświetla drogę, a sposób ich wykonania oraz użyte materiały sprawiają, że możemy na nie najeżdżać kołami samochodu, bez obawy o zniszczenie całej konstrukcji. Po stronie zalet tego typu oświetlenia należy zapisać również, że nie zajmuj ono zbyt wiele miejsce – a fakt, iż możemy po lampach chodzić, sprawia, że nie są one dla nas żadną przeszkodą.

Wbrew pozorom, lampy zewnętrzne najazdowe nie są zbyt trudne w montażu. Konieczne okaże się przygotowanie odpowiedniego otworu w gruncie, a także zaplanować zasilanie. Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynku dostępna jest również lampa najazdowa solarna, która jest zasilana energią słoneczną.

Lampa najazdowa - jak wybrać?

Skoro wiemy już, o jakich dokładnie produktach mowa, możemy przejść do ich wyboru. Ten zaś uzależniony jest od kilku zasadniczych kwestii.

  • Rodzaj lampy najazdowej. Choć w większości przypadku wszystkie dostępne produkty służą do tego samego, mogą one różnić się pod względem budowy. I tak standardowe lampy najazdowe wyróżniają się wspomnianą już wzmocnioną konstrukcją, dzięki której o ich zniszczenie jest bardzo trudno. Na rynku znaleźć można jednak także lampy najazdowe ogrodowe, które, jak sama nazwa wskazuje, są stosowane przede wszystkim w ogrodach. Wszystko to sprawia, że nie zawsze są one tak wytrzymałe, inne może być również generowane przez nie światło. Ma modelach standardowych i lampach ogrodowych najazdowych podział się jednak nie kończy, ponieważ zakupić możemy również modele solarne, dzięki którym nie musimy martwić się koniecznością przygotowania zasilania. Biorąc to pod uwagę, warto dokładnie sprawdzić, na jaki produkt się decydujemy.
  • Źródło światła. W większości przypadku na rynku dostępne jest oświetlenie najazdowe LED – zastosowane diody zapewniają nie tylko przyjemną barwę światła, ale również niski pobór energii. Niektórzy producenci przygotowują również lampy halogenowe najazdowe. Jak wiadomo, halogeny potrzebują większej ilości prądu do działania.
  • Kształt lampy. Kwestia z pozoru błaha, jednak ma ona wpływ nie tylko na wygląd całego systemu, ale również sposób montażu poszczególnych produktów. Oprawa najazdowa LED z reguły jest okrągła, jednak, na rynku znaleźć można również modele prostokątne i kwadratowe.
  • Szczelność. Lampy podjazdowe powinny być nie tylko wytrzymałe, ale również odporne na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak chociażby deszcz czy śnieg. Z tego też względu należy decydować się na konstrukcje o wysokim stopniu ochrony. Lampa najazdowa IP67 okażę się dobrym wyborem, ponieważ zapewnia ona ochronę pyłoszczelną, a także przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie.
  • Zasilanie. Przeważnie wynosi ono 220-240 V.
  • Wytrzymałość. Warto jeszcze wrócić do wspomnianej odporności, jaką wykazują lampy najazdowe LED i halogenowe. Niektórzy producenci podają dokładne dane odnoszące się do tego, jakie obciążenie konkretne oprawy dogruntowe są w stanie wytrzymać. Do tego dochodzą również informacje na temat maksymalnej prędkości poruszania się pojazdy, który przejeżdża przez opary najazdowe.
  • Moc światła. Bardzo ważna informacja, gdy chcemy uzyskać konkretny efekt.
  • Rodzaj oprawki/trzonka. Przeważnie jest to oprawa najazdowa GU10 lub E27, choć na rynku dostępne są również inne modele. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy dokładnie przeanalizować kartę produktową.

Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynku dostępna jest również lampa najazdowa regulowana, które pozwala na ustawienie kierunku, w który zostanie skierowane światło. Ciekawym rozwiązaniem okaże się również lampa najazdowa z czujnikiem ruchu, która uruchamia się dopiero wtedy, gdy wykryje, że znajdujemy się w pobliżu. Tego typu rozwiązania bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza w ogrodzie.

Lampy najazdowe – jaka firma?

Rynek omawianych systemów jest dość zróżnicowanych, toteż sporo producent proponuje swoje rozwiązania. Jak można się łatwo domyślić, najbezpieczniejszym wyborem okażą się oprawy przygotowane przez renomowane i dobrze znane firmy. Gwarantują one bowiem co najmniej przyzwoitą jakość wykonania oraz stabilne, bezawaryjne działanie.

Wszystko to sprawia, że warto polecić między innymi lampy najazdowe Philips, zarówno te stosowane głównie na podjazdach, jak i modele ogrodowe. Dobrym wyborem okażą się również oprawy najazdowe Kanlux, Massive i Bergamo.

Oprawy najazdowe – jaka cena?

Na koniec warto zastanowić się, ile światła najazdowe kosztują. Mowa tu oczywiście o cenie zakupu, do której powinniśmy dodać również koszty eksploatacyjne – te natomiast różnią się w zależności od zastosowanych rozwiązań. Najtańsze w utrzymaniu okażą się oczywiście lampy chodnikowe solarne.

Standardowe oprawy zakupimy za około 50-60 złotych za sztukę. Jeśli zależy nam jednak na produktach dodatkowo wzmacnianych lub zapewniających dostęp do przydatnych funkcji i mechanizmów (np. do fotokomórki), powinniśmy przygotować się na wydatek kilkuset złotych.

Analizując dział lampy najazdowe opinie, łatwo możemy dojść do wniosku, że okażą się one bardzo przydatne, zarówno na chodniku płytowym, kostce biurowym, jak i podjeździe wokół domu czy w ogrodzie. Dość niskim kosztem zyskujemy bowiem atrakcyjne i praktyczne oświetlenie, które może pełnić kilka funkcji. Do tego dochodzi również dostęp do odmian solarnych, które nie wymagają dodatkowe zasilania. Wszystko to sprawia, że oprawami najazdowymi naprawdę warto się zainteresować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)