Udostępnij
Skomentuj

Lampa wisząca do jadalni – jak wybrać? Czy warto?

Lampy wiszące cieszą się ogromną popularnością. Czy to rozwiązane polecane do jadalni? Jak wybrać lampę wiszącą nad stół?

Lampa wisząca nad stół do jadalni – czy to dobre rozwiązanie?

Wiszące lampy można znaleźć w wielu aranżacjach jadalni. To rozwiązanie cieszące się ogromną popularnością. Jakie są jego zalety, a kiedy się nie sprawdzi?

Zalety i wady

ZALETY

 • Lampa wisząca może być usytuowana niżej, a przez to świetnie oświetla powierzchnię blatu.
 • Oświetlenie wiszące nad stołem optycznie wydziela tę część pomieszczenia.
 • Lampa wisząca nad stołem może dawać lekko ciepłe, nastrojowe światło.
 • Oświetlenie wiszące w jadalni wygląda modnie i stylowo.

WADY

 • O nisko usytuowaną lampę można się uderzyć.
 • Jeśli w pomieszczeniu nie ma innego oświetlenia sufitowego, samo światło nisko zawieszonej lampy będzie raczej niewystarczające – powierzchnia nad lampą i sufit pozostaną ciemne.

Lampy wiszące do jadalni mają wiele zalet i nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Jeśli w pomieszczeniu są także inne źródła światła i chcemy wybrać lampę wiszącą nad stół, to warto się zdecydować na to rozwiązanie.

Jak wybrać lampę wiszącą do jadalni? Od czego zacząć?

Wybór lamp jest, bardzo często, podyktowany ich estetyką. Nic dziwnego – lampy, a szczególnie modele wiszące, przykuwają spojrzenie, są dekoracyjne, podkreślają wystrój wnętrza. By dobrać lampę nad stół w jadalni, warto zacząć od:

 • Zastanowienia się nad stylem lub trendami dominującymi we wnętrzu – nie zawsze jadalnia urządzana w duchu minimalistycznym jest w pełni ascetyczna. Wnętrza domowe to nie aranżacje z katalogu – podlegają zmianom, zostawiamy w nich różnorodne przedmioty osobiste. To wszystko wpływa na ostateczny charakter pomieszczenia. Gdy przebywa się w nim na co dzień można nawet nie dostrzegać specyficznych akcentów, które decydują o jego charakterze. Przed wyborem lamp warto na spokojnie rozejrzeć się po jadalni i zastanowić nad tym, jaki styl w niej dominuje i czy chcemy pozostać mu wierni, czy raczej go przełamać. Wnętrze zbyt monotonne wiele zyska, gdy zawiesimy w nim lampę o designerskim kolorze lub o nietypowym kształcie. Wnętrze przesycone kolorami można uzupełnić całkowicie neutralną lampą wiszącą, która nie będzie odwracała uwagi od pozostałych elementów wystroju.
 • Zdecydowaniem się na konkretną estetykę lampy – to wiele ułatwi. Gdy zdecydujemy, jaka estetyka najbardziej nam odpowiada, możemy skupić się wyłącznie na tych lampach, które pasują do określonego stylu. Nowoczesna lampa wisząca do jadalni świetnie uzupełni nowoczesne wnętrze, a lampa z kryształkami będzie perfekcyjnym wyborem do wnętrza glamour.

Kwestie estetyczne są niezwykle istotne przy zakupie lampy do jadalni, ale to tylko początek poszukiwań idealnego rozwiązania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie lampy nad stół do jadalni?

By lampa do jadalni spełniła oczekiwania nabywcy, musi być nie tylko estetyczna w jego oczach, ale też funkcjonalna. Przed zakupem warto jeszcze zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Powierzchnia jadalni, rozmiar oraz kształt stołu – jeśli jadalnia jest duża, pojedyncza lampa wisząca kula zupełnie się nie sprawdzi, a jeśli jadalnia jest ciasna, nie warto wybierać lampy wiszącej na wiele żarówek, która może dawać zbyt wiele światła do tak małej powierzchni pomieszczenia. Nad stołem podłużnym można zawiesić lampę prostokątną lub owalną na kilka żarówek, a nad okrągłym stolikiem można zastosować lampę sufitową wiszącą na jedną żarówkę.
 • Kolorystyka lampy – to kwestia, która ma niebagatelny wpływ na estetykę lampy, a często także na intensywność oświetlenia i ostateczny efekt wizualny. Lampa sufitowa czarna daje przyjemny i nastrojowy efekt, lampa z przejrzystego szkła mocno rozprasza i przepuszcza światło, a lampa biała nadaje mu bardziej subtelny charakter.
 • Maksymalna moc żarówek – to ważna kwestia, która zdecyduje o tym, jak mocne światło uzyskamy. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że w przypadku lampy wiszącej do jadalni, zbyt mocne żarówki i tak nie są wskazane, gdyż mogą oślepiać osoby siedzące przy stole.
 • Funkcjonalność lampy – wiele lamp wiszących (nawet tych, na kilka żarówek) domyślnie nie posiada opcji podłączenia do dzielonego włącznika. To oznacza, że wszystkie żarówki będą świeciły się jednocześnie. Oczywiście instalację w lampie można przerobić, ale może to powodować utratę gwarancji, a w dodatku trzeba się na tym znać, by zrobić to poprawnie. Jeśli zależy nam na wyborze lampy, która domyślnie jest przystosowana do dzielonego włącznika lub może być użytkowana wraz ze ściemniaczem, to warto od razu zwrócić uwagę na tę kwestię.
 • Marka – warto zwracać uwagę na renomę producenta oraz wybierać lampy tych firm, które cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Jedną z popularnych lamp dwupunktowych jest 2-punktowa lampa wisząca do jadalni Otis, ale to nie jedyne rozwiązanie, które jest chętnie wybierane. W swoim asortymencie lampy tego typu posiadają także marki Nowodvorski czy King Home.

Sufitowe lampy wiszące to świetny wybór do jadalni. Lampy tego typu bardzo dobrze oświetlają blat stołu i sprawiają, że światło wyznacza strefy w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że lampy wiszące są bardzo efektowne i modne, co wpływa na wystrój całego pomieszczenia.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)