Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/lampa-wpuszczana-led-jak-wybrac-jaka-najlepsza/12955/ 2018-12-28 13:38:42.000000

Lampa wpuszczana LED - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Zastosowanie nowoczesnych opraw wpuszczanych pozwala na opracowanie nie tylko praktycznego, ale również niezwykle atrakcyjnego systemu oświetleniowego, który bardzo dobrze sprawdza się w domach i w przestrzeni marketingowej.

Jest to możliwe również z tego względu, że lampy wpuszczane LED występują na rynku w wielu odmianach, zróżnicowanych nie tylko pod względem kształtu i ogólnej prezencji. Producenci cały czas starają się dostarczać na rynek nowe rozwiązania, z czego korzystają oczywiście konsumenci. Każda lampa wpuszczana jest jednak montowana niemal na równi z podłożem, co pozwala na uzyskanie atrakcyjnego efektu.

Oprawa wpuszczana LED – zastosowanie

Wbrew pozorom, z omawianych produktów można skorzystać na wiele sposobów, które związane są z obszarami i miejscami montażu oświetlenie. Biorąc to wszystko pod uwagę, wymieniane są między innymi:

 • lampa LED wpuszczana w sufit – standardowy produkt, który znajduje zastosowanie zarówno w normalnych sufitach, jak i w konstrukcjach podwieszanych. Takie rozwiązanie często jest stosowane w łazienkach i na przedpokoju. Oprawy wpuszczane w sufit występują w wielu odmianach, różniących się między sobą kształtami, wielkością oraz ilością źródeł światła,
 • lampa LED meblowa – kolejne bardzo popularne rozwiązanie, które często pełni funkcje oświetlenia dodatkowego,
 • lampy wpuszczane w ścianę – ich wykorzystanie jest bardzo szerokie. Pozwalają na odpowiednie podświetlenie przestrzeni marketingowej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby skorzystać z nich także w domu,
 • lampy LED wpuszczane w podłogę – przydają się zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Podczas ich stosowania warto sprawdzić, jakie obciążenia są w stanie wytrzymać. Jeśli zdecydujemy się na modele najtańsze, przygotowane przez niesprawdzonych producentów, musimy liczyć się z tym, że dość szybko ulegną zniszczeniu,
 • lampy LED wpuszczane w schody – dzięki takim oprawom możemy łatwo oświetlić schody bez stosowania dodatkowych źródeł światła,
 • oprawa wpuszczana LED zewnętrza – wykorzystywana na gankach, podjazdach, a także w ogrodach. Konieczny jest dobór produktów, które wyróżniają się wysoką szczelnością i odpornością na wpływ zmiennych temperatur oraz opadów atmosferycznych.

Wymienione wyżej rodzaje opraw wpuszczanych spełniają różne zadania. Przeważnie są wykorzystywane jako oświetlenie dodatkowe lub dekoracyjne, jednak zakupić możemy również systemy, które staną się głównymi źródłami światła w konkretnych pomieszczeniach. Co jednak najważniejsze, lampy wpuszczane w sufit, czy też w inną powierzchnie, występują w odmianach, które pozwalają na dokładne skierowanie wiązki światła w wybrane przez nas miejsce.

Oczywiści zdecydować możemy się również na lampy sufitowe wpuszczane wielopunktowe oraz regulowane. Wszystko to sprawia, że korzysta się z nich w salonach, sypialniach, łazienkach, kuchniach, wnętrzach komercyjnych etc.

Jakie lampy wpuszczane LED wybrać?

Choć skupiliśmy się na oprawach korzystających z diod LED, na rynku znaleźć można również modele halogenowe. Warto pamiętać jednak, że to właśnie LED-y gwarantują niski poziom poboru energii, dlatego też są najtańsze w eksploatacji.

Rodzaj zastosowanego źródła światła nie jest jednak jedynym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu konkretnych opraw.

 • Typ. Choć podział dostępnych na rynku rozwiązań został już przez nas przedstawiony, wielu producentów dzieli lampy tylko na dwie kategorie – mowa o oprawach stropowych, które możemy zamontować w suficie, ścianie czy też podłodze, a także lampach schodowych.
 • Kolor. Mimo tego, że nie jest on najważniejszy i nie wpływa na sposób funkcjonowania lampy wpuszczanej, warto wziąć go pod uwagę, zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu pewnej spójności aranżacyjnej. Na rynku znaleźć możemy między innymi lampy LED wpuszczane białe, czarne, chromowane, szare, złote czy też grafitowe. Jest więc w czym wybierać.
 • Moc. Bardzo istotny parametr, który pozwala nam przewidzieć, jak silne będzie światło generowane przez lampę. Jeśli lampy wbudowane w sufit lub w inną powierzchnię mają spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną, moc nie musi być zbyt duża. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z oświetleniem użytkowym.
 • Ilość źródeł światła. Pod tym względem lampy sufitowe wpuszczane są bardzo zróżnicowane. Standardowe modele dysponują zaledwie jednym źródłem światła, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupi oprawę wpuszczaną LED z dwoma, trzema, pięcioma, dziesięcioma czy nawet kilkunastoma źródłami światła. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, czy zależy nam na oświetleniu punktowym czy może rozproszonym. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie wszystkie zestawy zawierają źródło światła. Czasem kupujemy wyłącznie oprawę, a halogen lub lampę LED trzeba zdobyć osobno.
 • Stopień ochrony. Kolejna istotna kwestia, która jest zależna od tego, gdzie z lampy korzystamy. Jeśli planujemy zamontować oprawę wewnątrz domu lub mieszkania, wystarczające okażą się standardowe produkty ze stopnień ochrony IP44. Z zupełnie innych produktów skorzystamy natomiast do oświetlenia ganku czy też podjazdu. Są to zazwyczaj oprawy wpuszczane LED IP65, wyróżniające się ochroną pyłoszczelną, a także przed strugą wody laną na obudowę z dowolnej strony.
 • Zasilanie. Na rynku przeważnie możemy znaleźć oprawy LED-owe sufitowe 230V.
 • Temperatura barwowa. Kolejny parametr, który powie nam, jaki efekt uda nam się uzyskać stosując konkretną oprawę. Na szczęście rynek pod tym względem jest bardzo zróżnicowany, dlatego nie powinniśmy większych problemów, by zakupić lampy o zimnym czy też ciepłym źródłem światła.
 • Firma. Swoje produkty oferuje wiele firm zajmujących się oświetleniem, dlatego nie możemy narzekać na brak wyboru. Analizując rynek, warto polecić między innymi oprawy wpuszczane Kanlux, Philips, GTV, Zamel i Osram.

Oprawa wpuszczana LED – jaka cena?

Koszt zakupu omawianych produktów zależy przede wszystkim od wymienionych wyżej parametrów technicznych, ale również od przeznaczenia. Na rynku dostępne są bowiem modele punktowe, lampy wykorzystywane jako oświetlenie główne, a także oprawy przemysłowe.

Najtańsze produkty zakupimy za kilka złotych – przeważnie są to same oprawy, bez źródeł światła. Jeśli zależy nam na wyższej jakości, powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Modele najbardziej rozbudowane, a także lampy przemysłowe mogą natomiast kosztować od 100 do nawet tysiąca złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni