Udostępnij
Skomentuj

Ława rozkładana – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Stylowa i praktyczna. Ława rozkładana – bo o niej mowa, to jeden z najbardziej uniwersalnych mebli. Jaką ławę kupić? Który model ławy rozkładanej będzie najlepszy?

Tradycyjne ławy to proste, niewielkich rozmiarów stoły, które połączone z zestawem wypoczynkowym w salonie pełnią funkcję stolika kawowego. Ich niczym niewyróżniające się formy sprawiły, że meble te na pewien czas odeszły w zapomnienie. Współcześni designerzy dostrzegli jednak potencjał ław i projektując nowoczesne funkcjonalne konstrukcje, tchnęli w nie drugie życie. Obecnie proponowane rozwiązania wyróżnia wysublimowane wzornictwo oraz praktyczność. Jaka ława do salonu będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę kupując ławę?

Ława rozkładana czy rozkładana i podnoszona?

Ława to rodzaj niższego stołu o niewielkich rozmiarach. Stanowi ona alternatywę dla popularnych stolików kawowych i właśnie w takiej roli wykorzystywana jest najczęściej. Ławy ustawiane są przede wszystkim w salonach, gdzie w połączeniu z wygodną kanapą i komfortowymi fotelami służą jako zestaw do przyjmowania gości. Współczesne ławy występują w różnych wariantach – różnią je kształty, wielkość, materiał, z jakiego są wykonany, wzornictwo, a także funkcjonalność.

Biorąc pod uwagę ostatni z wymienionych elementów, wyróżnia się:

 • ławy zwykłe – czyli proste meble bez dodatkowych funkcji, pełnią wyłącznie rolę niewielkiego stolika kawowego;
 • ławy rozkładane – modele, w których można zwiększyć powierzchnię blatu poprzez jego rozłożenie, tego typu meble wykorzystuje się podczas imprez lub spotkań ze znajomymi, gdzie potrzebne jest więcej miejsca na ciastka, przekąski i napoje;
 • ławy podnoszone – dzięki zamontowanemu mechanizmowi umożliwiają regulację wysokości blatu, dostępne są w kilku wariantach – najbardziej praktyczne to modele wyposażone w system pneumatyczny, który podczas zmiany wysokości blatu nie wymaga od użytkownika żadnego wysiłku;
 • ławy rozkładane i podnoszone – czyli najbardziej zaawansowane rozwiązania – pozwalają zarówno na zwiększenie powierzchni blatu, jak i regulację jego wysokości. Modele te są niezwykle praktyczne – pełnią nie tylko funkcję stolika kawowego, ale również stołu obiadowego.

Jaka ławę rozkładaną do salonu kupić?

Ławy rozkładane do salonu różni także materiał, z jakiego są wykonane. Najpopularniejsze rozwiązania stanowią ławy rozkładane drewniane oraz ławy rozkładane z płyty meblowej. Te pierwsze produkowane są zazwyczaj z wytrzymałego i solidnego drewna bukowego, sosnowego lub dębowego i wykańczane na mat lub wysoki połysk. Ławy rozkładane lakierowane prezentują się bardzo elegancko i estetycznie, pasują przede wszystkim do wnętrz klasycznych. Modele produkowane z płyty meblowej laminowanej dostępne są w różnym wzornictwie. Często posiadają one metalowe nóżki lub dodatkowe elementy z tworzywa sztucznego.

Ława z rozkładanym blatem przydaje się wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na wstawienie dużego stołu – na co dzień jest niewielkich rozmiarów stolikiem, a w razie potrzeby można zwiększyć jej powierzchnię do rozmiarów stołu obiadowego. To jedno z ciekawszych rozwiązań do niewielkich mieszkań, w których salon pełni często funkcje pokoju dziennego, jadalni oraz sypialni. Ze względu na sposób rozkładania blatu można wyróżnić takie rozwiązania jak:

 • ława rozkładana jak stół – której blat rozsuwany jest na dwie połówki, a spod spodu wyjmowany dodatkowy element, który następnie montuje się na środku. Szerokość blatu w tego typu ławach nie ulega zmianie;
 • ława rozkładana jak książka – występuje w kilku wariantach. Przede wszystkim jako model z ruchomym blatem, który ze środka ławy przesuwa się lekko w bok, a następnie otwiera drugie skrzydło, zwiększając powierzchnię stolika o drugie tyle. Kolejne popularne rozwiązanie stanowi ława rozkładana na kwadrat, czyli ława rozkładana na szerokość, a nie na długość. W tym modelu blat – dzięki specjalnemu mechanizmowi obraca się o 90 stopni, a następnie rozkłada skrzydło takiej samej wielkości jak dotychczasowa powierzchnia stolika, tworząc blat w kształcie kwadratu;
 • ława rozkładana ze schowkiem – trzecim rodzajem ławy rozkładanej jest model z blatem podnoszonym na specjalnych uchwytach. W tego typu rozwiązaniach połówki blatu podnosi się do góry, tworząc dwa osobne, mniejsze stoliki – powierzchnia użytkowa stolika nie ulega tutaj zwiększeniu. Pod blatami, które po rozłożeniu znajdują się na większej wysokości niż początkowo, znajduje się pojemny schowek.

Na co zwrócić uwagę kupując ławę rozkładaną?

Aranżując niewielkich rozmiarów salon, trzeba nie lada sprytu, aby zmieścić w nim wszystkie potrzebne elementy. Zakup mebli wielofunkcyjnych, które mają kilka zastosowań, jest najlepszym z możliwych pomysłów na rozgospodarowanie przestrzeni. Sztuką nie jest zmieścić wszystkie potrzebne meble i akcesoria w pomieszczeniu, ale urządzić wnętrze funkcjonalne i estetyczne. Decydując się na zakup praktycznej ławy rozkładanej, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 1. Kształt ławy. Klasyczne ławy rozkładane mają kształt prostokąta – często kwadratu lub owalu. Nowoczesne modele przybierają nierzadko fantazyjne, ciekawe formy, niczym nieprzypominające tradycyjnych rozwiązań.
 2. Sposób rozkładania blatu. Ławy rozkładane mogą posiadać różne systemy rozkładania blatu. Dostępne możliwości zostały opisane powyżej.
 3. Materiał i jakość wykonania. Meble muszą zachwycać wyglądem oraz solidnością. Materiał, z jakiego są wykonane oraz jakość ich wykonania mają zasadnicze znaczenie dla żywotności danej konstrukcji. Ławy rozkładane muszą być stabilne, nie mogą się chwiać, a po zwiększeniu powierzchni blatu, wszystkie elementy powinny do siebie pasować. Powierzchnia stolika musi tworzyć całość – bez żadnych luk i prześwitów w blacie.
 4. Design ławy. To jedno z podstawowych kryteriów podczas zakupu nie tylko stolika, ale wszystkich mebli. Wygląd konstrukcji powinien pasować do stylistyki pomieszczenia. Uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania, które wpisują się z powodzeniem w każdą aranżację, stanowią ława rozkładana czarna oraz ława rozkładana biała. Dość popularnymi modelami są także stoliki z płyty laminowanej drewnopodobnej – największym zainteresowaniem cieszą się takie konstrukcje jak ława rozkładana olcha oraz ława rozkładana dąb sonoma.
 5. Wielkość ławy. Ma istotne znaczenie dla małych salonów. Kupując modele rozkładane, należy zwrócić uwagę na rozmiar mebla – zarówno złożonego, jak i rozłożonego. Ława nie może być zbyt duża, musi pasować do wielkości pomieszczenia oraz rozmiaru zestawu wypoczynkowego.
 6. Dodatkowa funkcjonalność. Ława rozkładana do stołu, czyli model, w którym zwiększyć można powierzchnię blatu oraz dostosować jego wysokość, jest rozwiązaniem najbardziej praktycznym. Niektóre konstrukcje posiadają dodatkowe funkcjonalności. Ciekawe rozwiązanie stanowi ława rozkładana na kółkach, która umożliwia łatwe przesuwanie mebla w inne miejsce.
 7. Producent ławy. Kupując ławę rozkładaną do swojego salonu, warto wybierać produkty sprawdzonych firm, cieszących się wieloma pozytywnymi opiniami użytkowników. W naszym sklepie oferujemy najwyższej jakości ławy King Home, ławy Halmar, a także ławy Art-Pol. Na uwagę zasługują również designerskie i solidne ławy ASM Meble oraz ławy Miloo Home.

Ława rozkładana do salonu łączy w sobie funkcjonalność stolika kawowego, stołu obiadowego, a także mebla do przechowywania. Wyposażona w dodatkowe elementy – takie jak kółka, staje się meblem praktycznym, który zastosowanie znajdzie w wielu mieszkaniach.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)