Udostępnij
Skomentuj

Łóżka z zagłówkiem – do jakiej sypialni? Jakie wybrać?

Nowe łóżko? Zastanawiasz się, które będzie lepsze- z zagłówkiem, czy bez? Znajdziemy odpowiedź na te pytania.

Z zagłówkiem czy bez – jakie łóżko wybrać?

Zdecydowanie o wiele lepiej jest kupić łóżko z zagłówkiem. Przy wyborze łóżka liczy się nie tylko solidna rama, która jest podstawą dla materaca, ale również wygodne oparcie.

Polecane łóżka do sypialni

Docenią je w szczególności Ci, którzy lubią odpoczywać w pozycji siedzącej lub półleżącej. Łóżko z zagłówkiem tapicerowanym stanie się Twoim towarzyszem w czasie wieczorów z książką albo śniadania jedzonego w łóżku. Łóżko z zagłówkiem stanie się również najważniejszym elementem dekoracyjnym w sypialni. Inne ozdoby przestaną być potrzebne. Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie wnętrze w stylu glamour. Nie może w nim zabraknąć żyrandola z kryształkami, miękkiej wykładziny, w której zanurzają się Twoje stopy i nowoczesnego łóżka tapicerowanego z zagłówkiem. Może być on pikowany lub gładki w zależności od Twoich indywidualnych preferencji. Na pewno taka aranżacja ucieszy każdego, kto nie przepada za standardowymi rozwiązaniami. Łóżko z zagłówkiem to również propozycja dla wszystkich osób, które nie mają pomysłu na urządzenie sypialni. Zagłówek można dopasować do każdego stylu, aby Twoje wnętrze było niepowtarzalne.

Zagłówek łóżka – czym kierować się przy wyborze?

Skoro już wiesz, że łóżko z zagłówkiem jest o wiele lepszym rozwiązaniem, to pewnie teraz zadajesz sobie pytanie: Jaki zagłówek do łóżka wybrać?. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele zagłówków. Mogą być one proste lub mogą posiadać różne półki i skrytki. Jednak ogólnie rzecz biorąc zagłówki można podzielić na dwa rodzaje: zagłówki miękkie oraz zagłówki twarde. Zagłówki miękkie, czyli w obiciu z tkaniny, skóry lub ze skóry ekologicznej. Zagłówki tego rodzaju są komfortowe i bezpieczne. Nie uderzysz się boleśnie o kant łóżka lub zagłówek. Jednak są one dużo mniej funkcjonalne niż zagłówki twarde.

Zalety i wady miękkich zagłówków

ZALETY

  • Miękkie zagłówki chronią przed uderzeniami
  • Nie trzeba mieć dodatkowych poduszek, można opierać się o zagłówek
  • Zagłówek jest estetyczny i elegancki

WADY

  • Miękkie zagłówki są dużo mniej funkcjonalne niż twarde
  • Miękkie zagłówki są trudniejsze w czyszczeniu

Natomiast zagłówki twarde mogą być zrobione z drewna, palet, płyty MDF lub innych materiałów. Zagłówki twarde wykonane z drewna mogą pełnić wiele funkcji. Można do nich dołączyć między innymi zaczepy i półki. Zagłówki tego rodzaju mogą oddzielać łóżko od ściany. Jest to szczególnie przydatne na poddaszu, gdy łóżko jest postawione pod skosem. W obrębie drewnianego zagłówka mogą się znajdować różne skrytki i schowki.

Łóżko Modena Halmar

Warto wiedzieć!

Zagłówki twarde są łatwe w czyszczeniu, po obłożeniu ich poduszkami zagłówki tego rodzaju są bardzo wygodne. Można do nich dodać  półki, schowki, haczyki i oświetlenie. Niestety bez poduszek potrafią być niezwykle niewygodne. Możesz stworzyć własny ranking zagłówków do łóżka i wtedy podjąć ostateczną decyzję.

Jak zamontować zagłówek do łóżka?

Łóżko w nowoczesnym stylu musi posiadać tapicerowany zagłówek. Szybko przymocujesz go do ściany za pomocą kątowników. Rodzaj wkrętów jest zależny od rodzaju ściany. Jeżeli masz ścianę betonową, to najpierw musisz wywiercić wiertarką otwory na kołki z wkrętami. Jeżeli zagłówek nie jest ciężki, to wystarczą kołki nr 6.

Jak zrobić zagłówek samemu?

Wbrew pozorom zrobienie własnego zagłówka do łóżka wcale nie jest takie trudne. Będą Ci do tego potrzebne: deska o szerokości łóżka i o wybranej przez Ciebie wysokości, wiertarka, wkręty, gąbka tapicerska, dopasowana wielkością do deski, zszywacz stolarski, szyna mocująca, mocny klej, mocna tkanina na obicie. W pierwszym kroku musisz bardzo solidnie przykleić gąbkę do deski. Nie żałuj na to, ani czasu, ani kleju, bo w przeciwnym razie odpadnie i cała Twoja praca pójdzie na nic. W dalszej kolejności musisz rozłożyć na płaskiej powierzchni materiał, którym chcesz obić deskę. Rozłóż go lewą stroną do góry. Następnie połóż deskę z przyklejoną wcześniej gąbką na materiale. Gąbką do ziemi. Następnie bardzo mocno naciągnij materiał na deskę, zawijaj go i przymocuj go do tylnej części deski bez gąbki. Materiał przybij zszywaczem stolarskim. Uważaj na to, aby go nie pomarszczyć! W dalszej kolejności wytnij z tego samego materiału kawałek o wymiarach deski. Zaokrąglij go na końcach oraz przyłóż do tyłu deski. Przybij go za pomocą zszywacza stolarskiego. Następnie przymocuj zagłówek do ściany używając szyny mocującej. Możesz go również przymocować bezpośrednio do łóżka, jednak tylko wtedy, gdy nie będzie ono stało zbyt blisko ściany. 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)