Udostępnij
Skomentuj

Łóżko domek dla dziecka - jakie wybrać? Jak zrobić?

Łóżko domek do pokoju dziecięcego to rozwiązanie tak oryginalne, jak i niedrogie – może zapewnić dziecku dużo frajdy, a rodzicom pomóc odpowiednio zaaranżować pokój pociechy.

Łóżko jak domek – co jest potrzebne?

Łóżko domek tworzy miejsce nie tylko do spania, ale i zabawy. Stanowi kreatywną przestrzeń, w której dziecko odpoczywa i spędza wolny czas. Jeśli odpowiednio je wykonamy, będzie nie tylko dobrze się sprawdzać, ale także może okazać się tańszym rozwiązaniem niż tradycyjne łóżko. Jak zatem je zrobić? Po pierwsze skupmy się na wyborze odpowiedniego materaca. To on ma największy wpływ na postawę dziecka podczas snu, a tym samym na jego rozwój. Materac najlepiej kupić pełnowymiarowy – nawet jeśli póki co jest lekko za duży dla naszego dziecka. Zbudowanie domku zamknie przestrzeń sypialną, przez co materac nie powinien wydawać się maluchowi zbyt obszerny. Większe rozmiary pozwolą też cieszyć się domkiem dłużej. Dla mniejszych dzieci możemy oczywiście wybrać mniejsze rozmiary materaca. Najpopularniejsze to łóżko domek 180x90 bądź nieco mniejsze łóżko domek 160x80. Potrzebne będą nam też drewniane listwy o różnej długości. Ważne, aby były na tyle grube i solidne, aby dziecko nie mogło ich złamać swoim ciężarem. Takie listwy można zamówić u stolarza lub w sklepie budowlanym, a także kupić i przyciąć samodzielnie.

Warto wiedzieć

Dla małych dzieci lepszym rozwiązaniem są elastyczne materace piankowe niż sprężynowe. Te drugie nie dopasowują się tak łatwo do lekkiego ciała.

Jak zrobić łóżko domek?

Na początek należy przygotować:

 • Pięć listew równych długości materaca;
 • Cztery listwy o długości równej zaplanowanej wysokości domku;
 • Dwie listwy o długości równej szerokości naszego materaca;
 • Cztery listwy o końcach przyciętych pod kątem 45 stopni (na daszek).

Na początek potrzebny jest projekt. Podstawą będą cztery listwy, które stworzą miejsce na materac. Muszą być one dokładnie dopasowane do jego wielkości. Prosty projekt można wykonać samemu – ogranicza nas tylko własna inwencja i wyobraźnia. Listwy muszą być dokładnie oszlifowane, aby nie wystawały z nich wióry czy drzazgi, które mogłyby wbić się w delikatną skórę dziecka. Musimy je ze sobą solidnie połączyć, używając nie tylko kleju, ale także dużych wkrętów. Dodatkowo konstrukcję można wzmocnić niewielkimi kątownikami lub barierką. Jeśli zdecydujemy się na barierkę, na przykład w formie niskiego płotka, pamiętajmy o zostawianiu wolnego miejsca na wejście do łóżkowego domku. Płotek nie może być też zbyt wysoki, aby nie utrudnić nam dostępu do dziecka. Połączone listwy malujemy farbą do drewna bądź lakierobejcą. Jeśli warstwa wydaje nam się niewystarczająca, po wyschnięciu możemy nałożyć kolejną. Materac wkładamy do środka. Podłogę możemy zabezpieczyć dodatkowymi cienkimi listwami albo płytą. Łóżko gotowe!

Łóżko domek drewniany – gotowe rozwiązania

Łóżko domek złączone z samych ram, jakie zostało opisane powyżej, to nie jedyna możliwość zaadaptowania tego rozwiązania do dziecięcego pokoju. Na rynku meblarskim istnieją także rozwiązania gotowe – łóżeczka nie tylko w kształcie domków, ale też zamków, namiotów łódek czy samolotów. Mogą być wyposażone w dodatkowe rozwiązania – na przykład okienka, drzwiczki, blaty czy półki.

Uwaga!

Jeśli łóżko znajduje się na dole, pamiętajmy, aby środek nie był zasłonięty. Podczas snu rzeczywiście dziecko nie potrzebuje światła, ale bez niego ciężko będzie mu złapać naturalny tryb budzenia się.

Wybrać możemy także łóżko domek z dodatkowym spaniem – pod głównym łóżkiem znajdować się może wysuwana część z kolejnym materacem, mogącym poszerzyć domek na przykład wtedy, gdy nasz maluch ma gościa. Pod łóżkiem może znajdować się też obszerny pojemnik na pościel czy inne rzeczy.

Łóżko domek dla dziecka – wady i zalety

ZALETY

 • Kreatywna przestrzeń do spania
 • Niedrogie rozwiązanie
 • Możliwość wykonania dowolnego projektu
 • Indywidualnie dopasowany materac

WADY

 • Czasochłonny montaż
 • Nisko osadzony materac
 • Samodzielne wykonanie wymaga czasu i inwencji

Łóżko domek – jaki materac wybrać?

Jak już wspominano, polecane są materace pełnowymiarowe, na przykład 180x90, lub nieco mniejsze – 160x80. Mniejsze materace sprawią, że domek będzie znacznie mniej przestrzenny, co utrudni życie nie tyle maluchowi, co rodzicom próbującym położyć go spać – do zbyt małego będzie ograniczony dostęp. Jaki natomiast powinien być materac jeśli chodzi o wykonanie?

 • Antybakteryjny i antyalergiczny
 • Możliwy do prania w pralce
 • Odpowiednio gruby (szczególnie jeśli ma leżeć nisko przy ziemi)
 • Ze ściąganą powłoką wierzchnią

Materace odpowiednie dla dzieci różnią się od tych dla dorosłych osób. Dziecięcy kręgosłup dopiero się kształtuje, a maluch ciągle rośnie – odpadają więc wszystkie materace profilowane. Niepolecany jest ponadto popularny materac z kokosa i gryki – po czasie mogą okładać się w nim zanieczyszczenia i robaki. Dla dzieci najlepszy będzie materac elastyczny, najlepiej taki, który można prać w pralce w razie gdyby się ubrudził.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)