Udostępnij
Skomentuj

Lustro łazienkowe - jak odnowić?

Lustra łazienkowe narażone są na działania wielu niesprzyjających czynników, takich jak gwałtowna zmiana temperatury, wysoka wilgoć w powietrzu czy kontakt z substancjami, które powodują matowienie tafli. Na szczęście można odnowić nawet bardzo zanieczyszczone i zniszczone lustro.

Lepiej jest zapobiegać

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać zniszczeniom lustra niż później je odnawiać. By tafla pozostała czysta i błyszcząca, można zastosować jeden z wielu ogólnie dostępnych środków, takich jak:

  • specjalistyczne środki,
  • mocno schłodzona, czarna herbata,
  • spirytus salicylowy,
  • ocet rozcieńczony z wodą w proporcjach 1:2.

Systematyczne przecieranie lustra sprawi, że będzie cały czas wyglądało jak nowe. Bardzo trudno jest zapobiegać zaciekom, które pojawiają się prawie zawsze po dłuższym prysznicu czy kąpieli. Powstają na skutek skraplania się pary wodnej, która to krople później gwałtownie wysychają. By uniknąć tego zjawiska, możemy zakupić specjalne lustro łazienkowe, które uniemożliwia osadzanie się na nim cząsteczek wody. Jego cena jest jednak znacznie wyższa niż w przypadku standardowych modeli. Można także zastosować jedną z dwóch domowych metod na unikanie zaparowanych zwierciadeł. Są nimi przecieranie tafli pianką do golenia lub pastą do zębów. Nie można zapomnieć oczywiście o bardzo dokładnym zmyciu kosmetyku, kiedy zakończymy już czyszczenie za jego pomocą.

Jak odnowić lustro łazienkowe po babci?

Bardzo popularne stają się lustra retro do łazienki. Choć można w wielu sklepach znaleźć modele charakteryzowane, to najpiękniejsze okazy można znaleźć we własnej piwnicy lub u handlarza antykami. Ich stan bardzo często sprawia, że nie nadają się do natychmiastowego powieszenia. Można temu jednak zaradzić. Jeśli znaleźliśmy zaniedbane lustro łazienkowe w drewnianej ramie, najrozsądniej jest wyjąć taflę i przeprowadzić konserwację osobno dla każdego elementu. Odpowiednie wyszlifowanie drewna i ponowne jego pomalowanie przywróci mu dawny blask. Cały proces renowacji przedstawia się następująco:

  1. Porządnie umyjmy ramę lustra wodą z mydłem lub płynem.
  2. Bardzo dokładnie wysuszmy powierzchnię – nie może być wilgotna.
  3. Przetrzyjmy ramę papierem ściernym o małej granulacji do momentu, aż na ramie nie pozostaną resztki farby.
  4. Jeśli odkryliśmy jakieś ubytki, wypełnijmy je specjalnym materiałem dostępnym w sklepach z drewnem.
  5. Ramę dwukrotnie pokrywamy warstwą podkładu.
  6. Malujemy – najlepiej farbą w sprayu lub cienkim pędzelkiem. Przy drugiej metodzie trzeba się jednak szykować na żmudną i długotrwałą pracę.

Biała lub złota rama będzie pasować do stylizacji retro. Trudniejsze zadanie może nas czekać przy odnawianiu samego zwierciadła. Z pewnością nie zaszkodzi zacząć od porządnego mycia wodą z mydłem przy pomocy flanelowej szmatki. Jeśli samo lustro łazienkowe bez ramy pozbawione jest znaczących rys i uszkodzeń, a występują jedynie przebarwienia, warto zabrać je do szklarza.

W czym może nam pomóc szklarz?

Jeśli sama tafla nie jest uszkodzona, bardzo popularnym zabiegiem renowacji jest posrebrzanie. Tylną część pokrywa się cienką warstwą srebra, dzięki czemu wszystkie przebarwienia znikają. Stopień zniszczeń najlepiej określi fachowiec. W pewnych przypadkach o wiele korzystniej jest wymienić całe zwierciadło – zarówno pod kątem uzyskanego efektu, jak i kosztów. Najbardziej wartościowa jest i tak sama rama. Nie ma znaczenia, czy nasze lustro łazienkowe jest okrągłe, owalne czy prostokątne. Szklarz wykona taflę na wymiar i wstawi tak, że całość będzie wyglądała jak nowa.

Tak odnowione lustro łazienkowe będzie wspaniale wyglądało w aranżacjach retro lub klasycznych. Wystarczy zamontować romantyczne i delikatne podświetlenie, by uzyskać wspaniały element dekoracyjny.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)