Udostępnij
Skomentuj

Mały narożnik – jak wybrać? Który będzie najlepszy?

Mały narożnik z funkcją spania może stanąć zarówno w pokoju dziecka, jak i w salonie. Jaki mały narożnik kupić?

Optymalne zagospodarowanie przestrzeni w niewielkim mieszkaniu lub w kawalerce to kwestia nadrzędna. Z jednej strony trzeba zmieścić w nich wszystkie niezbędne meble i dodatkowe elementy wyposażenia, z drugiej pomieszczenia nie powinny być zbytnio zagracone. Sposobem na wykorzystanie dostępnej przestrzeni do maksimum jest zastosowanie kompaktowych konstrukcji, najlepiej niewielkich rozmiarów. Propozycją doskonałą do salonów będących jednocześnie pokojem dziennym, sypialnią oraz gabinetem jest mały narożnik. Sprawdzi się on również w pokoju dziecka, kuchni, niewielkim tarasie albo w gabinecie. Gdzie wstawić mały narożnik? Jaki model wybrać? Podpowiadamy możliwe rozwiązania.

Jaki mały narożnik do salonu?

Niewielkich rozmiarów narożniki atrakcyjnie prezentują się w różnego rodzaju pomieszczeniach, są także niezwykle wygodne. Oferta tego typu rozwiązań jest mocno zróżnicowana – małe narożniki dostępne są w różnych wielkościach, konfiguracjach, wykończeniach oraz wyposażone mogą być w wiele dodatkowych funkcji. Tego typu konstrukcje można podzielić na dwie podstawowe grupy – małe narożniki z funkcją spania oraz małe narożniki bez funkcji spania. Te pierwsze stosuje się przeważnie w niewielkich salonach, gdzie za dania stanowią wygodny i niebanalnie prezentujący się element zestawu wypoczynkowego, a nocą pełnią funkcję komfortowego łóżka sypialnianego.

Mały narożnik do spania nie zajmuje wiele przestrzeni, a często wyposażony jest także w dodatkowe pojemne schowki na pościel, szuflady lub półki usytuowane w jego bokach. Dzięki tego typu funkcjonalnościom może śmiało zastąpić komodę lub szafkę nocną. Pojemnik na pościel usytuowany pod siedziskiem pomieści nie tylko poduszkę oraz kołdrę, ale także pozwoli przechowywać np. ręczniki.

Niebanalnie w salonie prezentuje się mały narożnik z zagłówkami. Zastosowane dodatkowe poduszki zwiększają komfort użytkowania złożonego łóżka. Pozwalają się swobodnie odprężyć i zrelaksować po ciężkim i długim dniu.

Mały narożnik – jaka tapicerka?

Nie można zapominać również o tym, iż narożnik poza rolą mebla wypoczynkowego oraz łóżka sypialnianego jest przede wszystkim atrakcyjnym elementem wyposażenia pomieszczenia. W salonie jest on kluczowym meblem, który nadaje wnętrzu odpowiedniego charakteru. Podczas zakupu modelu do pokoju dziennego należy kierować się więc stylistyką łóżka, na którą zasadniczy wpływ ma wykorzystany materiał obiciowy. Biorąc pod uwagę ten element, można wyróżnić takie rozwiązania jak:

  • mały narożnik skóra naturalna – nie tylko elegancko i luksusowo prezentuje się w każdym wnętrzu, jest też miękki i przyjemny w dotyku. Skóra naturalna jest wytrzymała i solidna, wymaga jednak odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Mebli pokrytych tego typu materiałami nie powinno się czyścić z użyciem detergentów. Aby utrzymać je w czystości, należy stosować wodę z płynem do naczyń, a także specjalnie do tego przeznaczone środki. Małe narożniki obite skórą naturalną mogą w lecie sprawiać wrażenie ciepłych, a zimą zimnych. Skóra naturalna jest przewiewna, świetnie sprawdzi się więc w mieszkaniu alergików. Warto jednak pamiętać, iż meble skórzane postawione blisko okna po pewnym czasie zaczną blaknąć i płowieć;
  • mały narożnik ekoskóra – nie jest tak wytrzymały i elegancki, jak modele pokryte skórą naturalną, jednak łatwiej utrzymać go w czystości. Ekoskóra nie jest wrażliwa na działanie detergentów, nie wymaga też użycia specjalnych środków do czyszczenia lub pielęgnacji. Aby poprawić wygląd skóry ekologicznej i na dłużej zachować jej dobrą kondycję można co jakiś czas nasmarować ją kremem (bez alkoholu), pozostawić na kilkanaście minut i przetrzeć. Meble pokryte skórą ekologiczną często „kleją się” do ciała, a dodatkowo w lecie sprawiają wrażenie ciepłych, a zimą zimnych. W przeciwieństwie do narożników tapicerowanych skórą naturalną, można je postawić niedaleko okna lub przeszklonych drzwi balkonowych – skóra ekologiczna jest odporna na promieniowanie słoneczne;
  • mały narożnik tkanina – łóżka pokryte tkaniną cudownie ocieplają wnętrze i nadają mu przytulnego charakteru. Jako materiały obiciowe można wykorzystać wiele różnego rodzaju tkanin. Do najpopularniejszych należą: szenile, welury, żakardy oraz alcantary. Szenil jest gruby i miękki, dostępny w wieli barwach oraz wzorach. Ponadto należy od rozwiązań wytrzymałych, nie mechaci się, może być jednak trudny do utrzymania w czystości. Małe narożniki pokryte welurem prezentują się elegancko i luksusowo, a do tego są miękkie i przyjemne w dotyku. Należą jednak do rozwiązań drogich, można je też łatwo zabrudzić. Na uwagę zasługują również małe narożniki pokryte alcantarą, która jest nowoczesnym, wysokiej jakości materiałem. Jest to propozycja bardzo wytrzymała i łatwa do utrzymania w czystości.

Gdzie postawić mały narożnik?

Wygląd, rozmiar, a także dodatkowe funkcjonalności powodują, że małe narożniki można zastosować w różnych pomieszczeniach. Mały narożnik do kuchni to model bez funkcji spania, wykonany z drewna lub płyty meblowej i w niewielkiej części tapicerowany skórą lub tkaniną. Narożniki do kuchni sprawdzą się w otwartych przestrzeniach, postawione przy stole doskonale zastąpią krzesła. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się małe narożniki 120 cm lub 140 cm. Niewielkich rozmiarów narożne kanapy można wykorzystać także w pokoju dziecięcym. Tego rodzaju łóżka pozwalają w pełni wykorzystać miejsce w kątach. Mały narożnik dla dziecka wyglądem bardziej przypomina duży fotel niż łóżko – ma kształt kwadratu i wyposażony jest w wysokie boki oraz pojemny schowek na pościel.

Mały narożnik do pokoju młodzieżowego ma już nieco bardziej zbliżony kształt do tradycyjnego modelu dla dorosłych. W pokoju nastolatka atrakcyjnie prezentuje się konstrukcja bez boków. Warto zadbać o to, aby wyposażona była w kilka miękkich i wygodnych poduch, zwiększających komfort użytkowania.

Podczas zakupu małego narożnika – czy to do salonu, gabinetu, czy pokoju dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wielkość. Jak zostało wspomniane wcześniej, w przypadku modeli do kuchni wystarczą konstrukcje 120 cm. Kupując łóżko dla dorosłej osoby, najlepiej zdecydować się na mały narożnik 180 cm lub mały narożnik 190 cm.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)