Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/markiza-tarasowa-jaki-material-wybrac-jaka-bedzie-najlepsza/10684/ 2018-08-20 10:28:53.000000

Markiza tarasowa-jaki materiał wybrać? Jaka będzie najlepsza?

Markizy chronią przed słońcem i pozwalają stosunkowo niewielkim kosztem na organizację cienia na balkonie czy tarasie. Szeroki wybór materiałów pozwala na dopasowanie markizy do potrzeb i gustów użytkowników, jednak żeby móc optymalnie skorzystać z rynkowej oferty, trzeba najpierw ją dokładnie poznać.

Dlatego poniżej zestawiamy najważniejsze rodzaje markiz, podpowiadamy, jak wybrać najlepszą oraz uczulamy, jakie są wady i zalety tego coraz bardziej popularnego rozwiązania.

Markizy zewnętrzne – wady i zalety

Markiza to specjalna podwieszana tkanina służąca ocieniowaniu tarasu, balkonu czy okna, zwijana na rurce nawojowej złączonej z belką lub metalowa ramą mocującą, jaką przytwierdza się do ściany. Markizy w większości modeli posiadają składane ramiona ze sprężynami, dzięki którym możliwe jest złożenie, tj. zwinięcie daszka – poszycia markizy. Zwykle markizy montuje się tam, gdzie nie ma możliwości stworzenia stałego zadaszenia lub jeśli koszty takiego przedsięwzięcia są zbyt duże, ale również wtedy, gdy daszek potrzebny jest tylko sezonowo. Jak każde akcesorium, markizy jednak posiadają zarówno wady, jak i zalety. Zobaczmy, jak prezentują się najważniejsze z nich.

ZALETY

 • Stosunkowo niska cena
 • Cień, ochrona przed promieniowaniem UV
 • Duży wybór dostępnych opcji
 • Prosta obsługa
 • Wygodny montaż

WADY

 • To rozwiązanie sezonowe
 • Nie chroni przed deszczem
 • Nieodporna na mocny wiatr
 • Brak ścianek bocznych

Jakie są rodzaje markiz?

Istnieje wiele rodzajów markiz, z których każda spełniać może odmienne funkcje. Ich rozpoznanie pomoże najlepiej dopasować zakup do naszych potrzeb. Zobaczmy zatem, jakie typy oferują nam producenci tego rozwiązania. Pamiętajmy przy tym, że dostępne są także kombinacje większości opisanych rodzajów.

 • Markizy z regulowanym kątem nachylenia – w tej opcji markiza posiada dodatkowy element, jakim są wsporniki ramion. Kąt wynosi zwykle od pięciu do czterdziestu stopni. Taka opcja zapewnia optymalne dopasowanie daszka do aktualnej wysokości słońca.
 • Markizy w półkasecie – w tej opcji markiza wyposażana jest w daszek osłaniający, który zapobiega niszczeniu materiału. Kiedy ją zwijamy, widoczny staje się front markizy czy przednia tzw. falbana. Dzięki zastosowaniu półkasety materiał dłużej utrzymuje swój kolor, nie będzie także tak szybko niszczała. Rozwiązanie jest jednak droższe niż standardowa opcja.
 • Markiza z kasetą to droższe niż powyższe rozwiązanie, jest jednak najbardziej zaawansowane technicznie i z pewnością przedłuża żywot markizy. Dzięki kasecie po zwinięciu markiza jest całkowicie ukryta.
 • Markiza bez kasety – to tańsza od wyżej wymienionych opcja, jednak warto ją wybrać w przypadku, jeśli markiza ma być użyta pod zadaszeniem czy balkonem albo kiedy mamy zamiar po sezonie ją zdemontować.
 • Markizy tarasowe elektryczne – korby do zwijania markizy mogą być ciężkie w operowaniu, stąd coraz popularniejsze są markizy z napędem, dzięki którym wystarczy jeden guzik, aby markiza schowała się. W niektórych, niestety droższych opcjach markizy same reagują na zmiany pogodowe, automatycznie zwijając się, kiedy zbiera się na przykład zbyt porywisty wiatr.
 • Markizy pergolowe – są prostsze i komfortowe w użytkowaniu, gdyż nie wymagają zwijania. To rozwiązanie raczej na tarasy na parterze. Przy wyborze warto pamiętać, aby tkanina była trwała – musi wytrzymać więcej, niż zwijane odpowiedniki.
 • Markizy pionowe – to markizy spuszczane z zadaszenia, częste rozwiązanie dla balkonów.

Jaki kolor markizy wybrać? Wybieramy poszycie

Kiedy wybierzemy już rodzaj markizy, czas zająć się jej estetyczną stroną – czyli tkaniną, jej wzorem i kolorem. Pamiętajmy, aby wybierać tkaninę impregnowaną, aby kolor był jak najdłużej odporny na płowienie. Zwykle producenci oferują pokryte teflonem tkaniny akrylowe bądź nieco droższe rozwiązania całkowicie wodoodporne. Na jakie cechy powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę, wybierając poszycie markizy?

 • trwałość – zwróćmy uwagę, czy materiał jest certyfikowany i przynajmniej częściowo wodoodporny;
 • szczelność – materiał powinien być na impregnowany;
 • konserwacja – sprawdźmy, czy wybrany przez nas model wymaga konserwacji i w jaki sposób się do niej przygotować. Zwykle dozwolone jest mycie delikatnymi, tradycyjnymi płynami, przez ich zastosowaniem należy się jednak upewnić, aby nie zniszczyć materiału.

Jeśli chodzi o wzory, tradycyjne tkaniny, rodem z amerykańskich uliczek, wyposażone są w paski. To jednak rozwiązanie dla odważnych, którzy nie boją się znudzić wyraźnym wzorem, albo dla lokali usługowych. Dla jeszcze odważniejszych rynek oferuje markizy z różnymi motywami – marynarskimi, roślinnymi czy nawet w panterkę. Zwykle przez użytkowników domowych wybierane są jednak jednolite kolorowo tkaniny. Kolor poszycia powinien być dopasowany do domu i elewacji.

Warto wiedzieć

Przeszukując oferty, warto sprawdzić, na ile lat producent daje gwarancje na dany produkt. Zwykle jest ona dłuższa na poszycie – może wynosić do dziesięciu lat. Standardowy czas gwarancji na napęd czy konstrukcję to zazwyczaj pięć lat.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni