Udostępnij
Skomentuj

Nadstawka na biurko - jaką wybrać? Jak zrobić?

Nadstawka na biurko stanowi praktyczne akcesorium, które pomoże w utrzymaniu porządku. Jaką nadstawkę na biurko kupić?

Nowoczesne nadstawki na biurko mogą pełnić kilka funkcji. Z jednej strony są to półki ułatwiające posegregowanie i przechowywanie przyborów szkolnych lub akcesoriów do pracy, z drugiej – stanowią one niebanalne dekoracje wnętrz. Nadstawka na biurko komputerowe umożliwi z kolei wygodne umiejscowienie drukarki lub ustawienie monitora na odpowiedniej dla użytkownika wysokości. Współczesne modele dostępne są w wielu wariantach – jako niewielkie półki lub dużych rozmiarów regały wyposażone w kilkanaście przegródek i kilka szuflad. Jak dobrać odpowiednią nadstawkę do biurka młodzieżowego lub do mebla do gabinetu? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Nadstawka na biurko – jaki materiał?

Podobnie, jak same biurka, tak i nadstawki wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, które wpływają na design danego modelu, jego wytrzymałość, a także możliwy czas użytkowania. Najczęściej spotykane rozwiązania to:

  • nadstawka na biurko drewniana – zrobiona najczęściej z drewna dębowego, sosnowego, bukowego lub mahoniu. Meble drewniane od setek lat uważane są za jedne z najtrwalszych, solidnych i eleganckich. Nadstawka na biurko sosnowa oraz bukowa ze względu na właściwości drewna, z jakiego jest wykonana, nie będzie przyciągała drobinek kurzu. To doskonałe rozwiązanie do pokoju alergika. Konstrukcje drewniane pozostawione mogą być w naturalnej kolorystyce i lakierowane na mat, półmat lub połysk, a także malowane na dowolny kolor;
  • nadstawka na biurko metalowa – występuje w dwóch wersjach – jako model w całości wykonany z metalu lub jako mebel, którego konstrukcja zrobiona jest z metalu – stali nierdzewnej chromowanej, malowanej proszkowo lub z aluminium, natomiast półki z płyty meblowej lub drewna;
  • nadstawka na biurko z płyty meblowej – obok modeli drewnianych, to najczęściej wybierana propozycja. Nie ma się czemu dziwić, gdyż nadstawki z płyt drewnopochodnych dostępne są w wielu kolorach oraz wzorach, różnych kształtach, wielkościach i pojemnościach. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju płyt nadstawki wykończone mogą być na mat, półmat lub wysoki połysk;
  • nadstawka na biurko szklana – jedno z najatrakcyjniejszych wizualnie rozwiązań. Tego rodzaju nadstawki wykonuje się ze szkła hartowanego – często barwionego. Jej konstrukcja zrobiona jest zazwyczaj z metalu – stali lub aluminium;
  • nadstawka na biurko plastikowa – ma charakter podstawki pod monitor. To niewielkich rozmiarów półka, dzięki której można dostosować wysokość monitora do użytkownika – umożliwiając tym samym zajęcie przez pracującego odpowiedniej pozycji.

Jaką nadstawkę na biurko kupić? Polecane modele

Dokonując najogólniejszego podziału nadstawek na biurko, można wyróżnić dwa rodzaje tego typu rozwiązań – proste nadstawki na biurko pod sprzęt komputerowy oraz nadstawki na biurko w postaci regału. Oczywiście oba z wymienionych modeli dostępne są w różnych wielkościach i formach. Wśród najczęściej kupowanych konstrukcji znajdują się:

  • nadstawka na biurko pod monitory – składa się z nóżek (lub podstawy) oraz jednej wąskiej, prostokątnej półki. Niektóre modele mają charakter narożny – wówczas półka kształtem przypomina stożek. Nadstawki na biurko pod monitory produkuje się z drewna, płyty meblowej, plastiku, metalu oraz szkła;

Warto wiedzieć

Nadstawka na biurko pod monitory umożliwia prawidłowe ustawienie ekranu. Jego położenie oraz kąt nachylenia narzucają postawę ciała użytkownika. Odpowiednia pozycja odciąża kręgosłup i znacznie zmniejsza uczucie zmęczenia powodowane wielogodzinną pracą w pozycji siedzącej.

  • nadstawka na biurko pod drukarkę – to najczęściej konstrukcja wykonana z metalu lub szkła, rzadziej z drewna lub płyty meblowej. Ma ona formę wysokiej półki na dwóch nogach i podstawie zapewniającej jej stabilność. Tego typu rozwiązania ułatwiają dostęp do drukarki, która zawsze jest pod ręką;
  • nadstawka na biurko regał – zbudowana z wielu półek o różnej wielkości, na których przechowywać można zeszyty, dokumenty, przybory, długopisy lub po prostu wyeksponować dekoracje. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe, niewielkie szuflady. Tego rodzaju nadstawki wykonuje się przede wszystkim z drewna i płyt meblowych.

Jak dopasować nadstawkę do biurka?

Pierwszy element, jaki trzeba wziąć pod uwagę, poszukując nadstawki na biurko, to oczywiście jej typ, czyli prosta półka pod monitor lub drukarkę albo mebel w postaci regału do przechowywania akcesoriów biurowych lub przyborów szkolnych.

Drugi kryterium wyboru nadstawki to jej wygląd, który powinien być spójny ze stylistyką biurka. W przypadku drewna utrzymanego w naturalnej kolorystyce oraz płyt meblowych drewnopodobnych nie warto mieszać wzorów i stylów. Przykładowo – nadstawka na biurko dąb sonoma wykonana z płyty meblowej będzie najodpowiedniejsza do biurek z płyt drewnopochodnych o takim samym wzornictwie. Na ciekawe zestawienia można pozwolić sobie, gdy biurko utrzymane jest w jednolitej kolorystyce. Nadstawka na biurko biała doskonale będzie prezentowała się zarówno na meblu czarnym, niebieskim, brązowym, jak i żółtym. Jednym słowem – na każdym.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, kupując nadstawkę na biurko? Oczywiście jej wymiary. Nadstawka nie może wystawać poza blat biurka, nie powinna też zajmować zbyt wiele obszaru roboczego. Wybierając model do biurka młodzieżowego, warto sprawdzić ile miejsca zajmie ona na blacie i czy będzie można swobodnie rozłożyć podręcznik, ćwiczenia i zeszyt podczas odrabiania zadania domowego.

Nadstawka na biurko w zestawie czy osobno?

Nadstawki na biurko można dokupić w każdej chwili. Z łatwością znajdzie się model pasujący do posiadanego mebla – co do tego nie ma żadnych wątpliwości, bo wybór różnego rodzaju nadstawek jest spory. Będąc na etapie zakupu biurka, warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie lepiej od razu wybrać model wyposażony w funkcjonalną nadstawkę. Biurek z nadstawką na komputer lub nadstawką regałem również nie brakuje. Tego rodzaju meble bez trudu znaleźć można w większości sklepów z wyposażeniem wnętrz. Dostępne są one zarówno w wersji dla dzieci, jak i dla dorosłych – wykonane z różnych materiałów, z możliwością regulacji wysokości blatu oraz wyposażone w dodatkowe półki i szuflady.

Nadstawka na biurko – jak zrobić?

Fani majsterkowania i rozwiązań typu „zrób to sam” mogą zbudować prostą nadstawkę na biurko we własnym mieszkaniu. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim materiał, z jakiego ma być ona wykonana, czyli najlepiej przycięta na wymiar płyta meblowa lub gładkie, zaimpregnowane drewno. Ponadto wyposażyć trzeba się również w obrzeże meblowe najlepiej w wersji z klejem, zaślepki do konfirmatów, odpowiednie wiertło z frezem, wiertarkę, wkrętarkę, metr, konfirmaty oraz kołki, klej, nożyczki, kątowniki oraz nożyczki.

Od czego zacząć budowę nadstawki na biurko? Są dwie szkoły. Jedni zaczynają od oklejenia płyt obrzeżem meblowym, inni robią to na samym końcu. Wybór jest tutaj dowolny. Następnie przechodzimy do wymierzenia, gdzie powinny znajdować się otwory na konfirmaty i kołki. Gdy wszystko jest zaznaczone, można przystąpić do wiercenia, a następnie klejenia kołków, łączenia płyt i wkręcenia konfirmatów. I tak nadstawka na biurko jest już prawie gotowa. Pozostają zabiegi kosmetyczne – oklejenie obrzeżem meblowym, jeśli nie zostało to zrobione wcześniej oraz przyklejenie zaślepek na konfirmatach.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)