Udostępnij
Skomentuj

Napęd do bramy przesuwnej - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Prawidłowe i długotrwałe działanie bramy przesuwnej jest gwarantowane nie tylko przez jej prawidłową obsługę oraz czynności konserwacyjne, ale również właściwe dobranie niezbędnych elementów dodatkowych. Jednym z najważniejszych jest bez wątpienia napęd.

Odpowiada on oczywiście za prawidłową pracę całego systemu, toteż ewentualne błędy w doborze mogą skutkować częstymi awariami oraz całkowitym uszkodzeniem mechanizmu. Wszystko to sprawia, że do zakupu mechanizmu bramy przesuwnej należy podejść po przeanalizowaniu wszystkich najważniejszych kwestii.

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Jak łatwo można się domyślić, dobór napędy jest uzależniony od rodzaju wykorzystywanej bramy. Na co jednak dokładnie należy zwrócić uwagę?

  • Ciężar bramy. Zaczynamy od jednego z najważniejszych parametrów. Producenci powinni podać dokładną wartość dotyczącą tego, jaki ciężar są w stanie wytrzymać napędy do bram przesuwnych – jest to podstawowy element, na podstawie którego dobieramy automat do posiadanego systemu. To jednak nie wszystko, bowiem zaleca się, aby zachować pewien zapas mocy (najlepiej 20-30%). Dodatkowe kilogramy sprawią, że napęd nie będzie funkcjonował na maksymalnym obciążeniu, co oczywiście przełoży się na jego żywotność. Na rynku znaleźć można napędy do bramy przesuwnej do 200 kg, 1000kg, 1500 kg i wiele innych.
  • Długość bramy. Jak wiadomo, bramy przesuwne różnią się również długością skrzydła, warto więc sprawdzić, jakie parametry napędu będą odpowiednie dla posiadanej bramy.
  • Użytkowanie. Mowa o tym, jak często automaty do bramy przesuwnej będzie wykorzystywany. Parametr ten określany jest za sprawą cykli na dobę. Na rynku dostępne są bowiem napędy przystosowane do użytku domowego (maksymalnie 50 cykl), a także modele przemysłowe (ponad 50 cykli). Jeśli dokonamy złego wyboru, mechanizm ulegnie zużyciu wcześniej niż zakładaliśmy.
  • Funkcje. W zależności do rodzaju napędu, wykorzystywanego przez niego silnika oraz zasilania, skorzystać możemy z wielu funkcji dodatkowych, które zwiększają komfort korzystania z systemu. Mowa tu między innymi o specjalnych mechanizmach, które sprawiają, że napędy działają ciszej, spowalnianiu bramy na końcowym odcinku, funkcji oszczędzania energii, systemie wykrywającym przeszkody czy też awaryjnym otwieraniu bramy.
  • Stan techniczny bramy. Warto sprawdzić, czy brama porusza się bez większych problemów czy może podczas pracy generowane są tarcia, które mogą wpłynąć na skuteczność funkcjonowania napędu.
  • Konstrukcja bramy. Chodzi o materiał, z którego została wykonana, a także sposób wykonania, który wpływa na obciążenie generowane podczas pracy systemu. Wszystko to powinno zostać przeanalizowane podczas doboru napędu pod względem mocy.
  • Producent. Jak to często w przypadku tego typu mechanizmów bywa, renoma producenta odpowiedzialnego za ich przygotowanie może nam dużo powiedzieć na temat jakości i przydatności produktu. Renomowana marka daje gwarancję, że system będzie sprawny i wytrzymały. Jakiej firmy napęd do bramy przesuwnej wybrać? Analizując ofertę rynkową, polecić można między innymi napęd do bramy przesuwnej Nice oraz FAAC.

Są to najważniejsze parametry, które powinniśmy wziąć pod uwagę kupując napęd. Jeśli jednak nadal nie mamy pewność, czy dokonujemy właściwego wyboru, powinniśmy skonsultować się z fachowcem, który dobierze odpowiednie rozwiązanie.

Jak zamontować napęd do bramy przesuwnej?

Jeśli nie mamy doświadczenia z tego typu operacjami, należy zdecydować się na usługi fachowca, który zagwarantuje nam, że cały system będzie funkcjonował w sposób prawidłowy. Jednak jeśli chcemy spróbować zrobić to na własną rękę, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Na samym początku należy sprawdzić, czy brama przy obsłudze manualnej działa w sposób płynny i bez przeszkód. Przed zamontowaniem napędu trzeba usunąć ewentualne usterki. Przyjmuje się, że brama nie powinna być montowana na powierzchniach nierównych i pochylonych, gdyż w sposób znaczący utrudni to instalację napędu.

Podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę na mocowanie zębatki – jej stabilność to klucz do prawidłowego działania automatyki do bram przesuwnych. Oczywiście należy również zastanowić się, w którą stronę brama ma być otwierana czy korzystać będziemy ze sprzętów dodatkowych (np. z fotokomórek), a także czy brama została odpowiednio zabezpieczona przed wpływem wiatru.

Napęd do bramy przesuwnej - cena

Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, jak oferta rynkowa prezentuje się pod względem kosztów zakupu konkretnych rozwiązań. Decydując się na zakup napędu do bramy przesuwnej o łącznej wadze do 1000 kg, musimy przygotować się na wydatek około 1000 złotych, choć oczywiście wiele zależy od tego, z czego składa się cały zestaw - czy producent dołączył fotokomórki, pilota i inne elementy.

Do tego dochodzi również poziom zaawansowania całej centrali. Najbardziej rozbudowane zestawy mogą kosztować 1300, 1500, a nawet grubo ponad 2000 złotych. Cały czas należy pamiętać o odpowiednim dobraniu napędu do posiadanej bramy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Na pewno należy zwrócić uwagę na moc, ale też przydatne są fajne opcje serwisowe, kultura pracy, łatwy dostęp do centralki (ja samodzielnie programowałem swój napęd, ale jeśli ktoś tego nie umie to odradzam), poza tym fajnie jak napęd po prostu nie rzuca się w oczy. Ja mam swój napęd już kilka lat, działa super.