Udostępnij
Skomentuj

Niwelator optyczny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Niwelatory optyczne dziś są używane coraz rzadziej, ale to nie znaczy, że nie są już przydatne. Tam, gdzie nie potrzeba zaawansowanych funkcji dodatkowych, a liczy się cena narzędzi, dobry niwelator optyczny będzie nierzadko lepszym rozwiązaniem od kiepskiego niwelatora laserowego.

Co to jest niwelator optyczny?

Niwelator optyczny to proste urządzenie, które wykorzystuje się w celu zmierzenia różnic w wysokości dwóch punktów w terenie. Co widać przez niwelator? Łatę niwelacyjną, czyli skalę umieszczoną w punkcie celowania. Na niej odczytuje się wartości i uzyskuje się w ten sposób bezpośredni wynik pomiaru. Jak mierzyć niwelatorem? Samo użycie niwelatora nie jest skomplikowane. Należy tylko pamiętać o jego właściwym poziomowaniu oraz odpowiednim ustawieniu łaty. Nie są to czynności technicznie skomplikowane, wymagają natomiast wiedzy na temat działania konkretnego modelu niwelatora – takie informacje zawarte są w instrukcji, z którą można się szybko zapoznać.

Funkcje niwelatora

Podstawową funkcją niwelatora jest bezpośredni pomiar różnicy wysokości między dwoma punktami w terenie. Każdym niwelatorem optycznym można jednak również zgrubnie zmierzyć odległość do łaty. W tym celu wykorzystuje się dwie dodatkowe kreski celownika, od górnej odejmuje wartość dolnej i różnicę mnoży przez stałą (zwykle wynoszącą 100). Niwelatory optyczne nie mają żadnych zaawansowanych funkcji matematycznych. Te wyposażone w odpowiednie tarcze mogą jeszcze pomóc w pomiarze kątów poziomych, natomiast nie będzie to szczególnie dokładny odczyt.

Jak wybrać niwelator optyczny – przegląd cech

  • Jakość optyki. W niwelatorach optycznych kluczowym elementem wpływającym na dokładność pomiarów jest średnica obiektywu, powiększenie lunety oraz precyzja wykończenia elementów całego układu optycznego.
  • Rodzaj kompensatora. Najczęściej stosowane są kompensatory magnetyczne oraz powietrzne. Te drugie są delikatniejsze, ale pozwalają na uzyskanie większej precyzji pomiarów.
  • Zasięg. Należy zawsze pamiętać, że zasięg niwelatora jest ograniczony nie tylko od góry, ale również od dołu. Od góry ogranicza go konstrukcja układu optycznego, a zwłaszcza powiększenie lunety. Od dołu natomiast jest to najmniejsza ogniskowa, czyli wartość, poniżej której dany układ optyczny nie pozwoli na uzyskanie wyraźnego, ostrego obrazu łaty.

Niwelator: jaka firma najlepsza?

Niwelatory są dość powszechnie dostępne w ofertach takich producentów jak Bosch czy Hilti oraz Stanley, ale są też marki znane głównie wśród geodetów. Do takich należy między innymi Topcon. Prawda jest taka, że samo wykonanie podstawowego modelu optycznego niwelatora nie wymaga ani zaawansowanej technologii, ani bardzo drogich materiałów i można kupić sprzęt marek ekonomicznych. Pytanie jednak, jaką osiągnie on dokładność i jak sprawdzi się w trudnych warunkach placu budowy.

Niwelator: jaki najlepszy?

image

Nie ma idealnego modelu niwelatora. Duży zasięg często okupiony jest mniejszą precyzją, a większa wytrzymałość – większą masą. Można oczywiście wskazać niwelatory mniej lub bardziej odpowiednie do konkretnych zastosowań, natomiast to też nie tak, że w danej roli sprawdza się tylko jeden model. Prosty niwelator do ziemi, do trawnika czy nawet niwelator do kostki brukowej nie musi mieć dużej dokładności (i tak zwykle nie da się jej utrzymać na etapie wykańczania nawierzchni), natomiast już niwelatory do wylewek samopoziomujących muszą być dokładniejsze, a przede wszystkim nie muszą mieć dużego zasięgu. Nawet jeśli sprawdzą się na maksymalnie 20 metrach, to i tak w zupełności wystarczy. Niwelator do ogrodzeń z kolei musi być mały i poręczny, żeby jego obsługa była wygodniejsza. Prawdopodobnie też przyda się funkcja pomiaru kątów poziomych, żeby zaplanować przebieg ogrodzenia zgodnie z granicami działki.

Zupełnie inaczej rzecz ma się z niwelatorami na dużych placach budowy – te mogą być większe, często wystarcza centymetrowa dokładność, ale już sama konstrukcja musi być znacznie mocniejsza. Niwelatory optyczne do traktora, ciągnika czy koparko-ładowarki sprawdzają się średnio. Dziś w tej roli najczęściej pojawiają się laserowe niwelatory z polem prowadzącym. Ostatecznie jednak niwelator optyczny do spycharki jako sprzęt wspomagający również się sprawdzi, ale jego wykorzystanie będzie wymagało większej wprawy.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)