Udostępnij
Skomentuj

Odpowietrznik do kaloryfera - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Podczas użytkowania instalacji centralnego ogrzewania, do naszych kaloryferów może dostać się powietrze.

Uniemożliwia ono ich prawidłowe funkcjonowanie. Żeby grzały one w sposób prawidłowy, należy je odpowietrzyć. W jaki sposób możemy to wykonać? Najprościej będzie skorzystać z możliwości odpowietrznika do kaloryfera. Objawy zapowietrzonego grzejnika najczęściej związane są z niedostatecznym wytwarzaniem ciepła, a także jego bardzo głośną pracą. Zazwyczaj możemy usłyszeć wtedy bulgotanie wody w instalacji, szumy oraz świsty. Wszystko to powinno skłonić nas do przeprowadzenia wspomnianego odpowietrzania.

Polecane grzejniki

Nie wszystkie kaloryfery posiadają jednak wbudowane mechanizmy usuwania powietrza. Jest to problem zwłaszcza w przypadku starych, żeliwnych produktów. Sprawia to, że jesteśmy zmuszeni zakupić go na własną rękę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Jaki odpowietrznik do grzejnika?

Na rynku panuje zasadniczy podział tego typu produktów na odpowietrzniki ręczne i automatyczne. Różnią się one między sobą budową, sposobem montażu i działania, a także kosztami, jakie musimy ponieść.

Odpowietrznik ręczny

Największą zaletą odpowietrznika ręcznego jest jego bardzo niska cena. Za standardowe produkty zapłacimy kilka złotych, co z pewnością dla wielu może okazać się kwestią decydującą. Jest on również bardzo prosty w montażu – wystarczy prawidłowo przykręcić go do grzejnika, aby mógł wykonywać swoje zadania. Warto podkreślić również fakt, iż można go zamontować w każdej pozycji.

Największą wadą tego typu produktów jest ich niska wydajność, która związana jest z niewielkimi rozmiarami i ograniczoną budową. Wszystko to sprawia, że odpowietrzniki ręczne przydadzą się wyłącznie podczas miejscowego odpowietrzania pojedynczych grzejników.

Chcąc zdecydować się na rozwiązanie ręczne, powinniśmy zwrócić uwagę na budowę produktu. Na rynku znajdują się bowiem odpowietrzniki sterowane za pomocą śrubokręta, pokrętła lub specjalnego kluczyka. Zdecydowanie najbardziej topornymi urządzeniami są te, które musimy regulować za sprawą śrubokręta. Dla wielu okazać się to może zbyt uporczywe, dlatego zalecane są odpowietrzniki wyposażone w pokrętło lub kluczyk.

Warto podkreślić również fakt, iż modele ręczne są montowane na stałe. Zazwyczaj mogą pracować w temperaturze do ok. 100-120 stopni Celsjusza i przy ciśnieniu nieprzekraczającym wartości 15 bar. Przy odpowietrzaniu grzejnika należy bezpośrednio pod produktem ustawić naczynie na wodę, która spłynie po całkowitym usunięciu powietrza.

Odpowietrznik kaloryfera automatyczny

Zdecydowanie inaczej funkcjonują produkty automatyczne, zwane również pływakowymi. Przede wszystkim ich działanie jest w pełni samoczynne, dzięki czemu nie musimy przeprowadzać odpowietrzania ręcznie. Możliwe jest to dzięki złożonej budowie samego urządzenia.

Jak działa odpowietrznik automatyczny? Kluczowym elementem jest pływak, który najczęściej umieszczony jest w korpusie (w przeważającej liczbie produktów przyjmuje on formę cylindryczną). To on prowadzi do otwarcia i zamknięcia otworu, przez który wydostaje się woda. Gdy powietrze znajdzie się w górnej części odpowietrznika, poziom wody opada, a wraz z nią wspomniany pływak. Prowadzi to do pociągnięcia dźwigni otwierającej otwór. Dzięki temu powietrze może wydostać się z odpowietrznika, przywracając tym samym prawidłową pracę całego grzejnika. Gdy do tego dojdzie, poziom wody znów się podnosi, a pływak wędruje ku górze, zamykając otwór. Jak widać, jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które do prawidłowego działania nie potrzebuje naszej ingerencji.

Warto podkreślić, iż odpowietrznik automatyczny może być stosowany nie tylko do grzejników ściennych i sufitowych, ale również między innymi do pionów instalacyjnych, naczyń wzbiorczych, ogrzewania podłogowego czy chociażby kolektorów słonecznych.

Nadają się do pracy zarówno w instalacjach otwartych, jak i zamkniętych, co zdecydowanie rozszerza nasze możliwości. Maksymalna temperatura, z jaką urządzenia automatyczne mogą pracować, wynosi 110 stopni Celsjusza. Dopuszczalne ciśnienie to natomiast 12 bar. Chcąc sprawdzić, jaką wydajnością wyróżnia się kupowany przez nas produkt, należy zwrócić uwagę na parametr zdolności wydmuchowej. Jest on zależny głównie od średnicy wylotowej, jaką dysponuje zawór.

Na rynku spotkać możemy odpowietrzniki proste lub kątowe, z zaworem zwrotnym lub bez niego, a także z różnie skonstruowanymi otworami wylotowymi. Jeżeli chodzi o wady tych produktów, należy zwrócić uwagę, iż tanie modele są bardzo narażone na wpływ zanieczyszczeń pochodzących z wody. Sprawia to, że wymagają one regularnej konserwacji. Zawory automatyczne są także dosyć awaryjne, dlatego powinniśmy celować przede wszystkim w produkty sprawdzonych firm. Chcąc wydłużyć okres ich użytkowania, należy niestety zainwestować nieco więcej pieniędzy.

Jaki odpowietrznik najlepszy?

Ostateczna decyzja uzależniona jest więc od naszych potrzeb i wymagań. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w urządzenie tanie, powinniśmy zdecydować się na odpowietrznik ręczny. Nie jest on może zbyt wygodnym urządzeniem, jednak gwarantuje trwałość. W przypadku jakiejkolwiek awarii, jego wymiana nie będzie nas zbyt wiele kosztować.

Odpowietrzniki automatyczne są natomiast dużo wygodniejsze, gdyż nie musimy robić nic, aby prawidłowo działały. Nadają się więc do dużych kaloryferów bądź całych systemów grzewczych, które często się zapowietrzają. Ich wadą jest jednak dość wysoka cena (często kosztują o około 30 złotych więcej od rozwiązań ręcznych), a także spora awaryjność. Kupując produkt drogi, musimy pamiętać także o tym, iż jest on bardzo narażony na działanie „złej” wody, która wyróżnia się niewłaściwym składem chemicznym.

W przypadku odpowietrzników automatycznych często pojawia się także problem z uchodzącą wodą. Co zrobić, gdy odpowietrznik kaloryfera cieknie? Zazwyczaj problem związany jest z pływakiem, który może zostać zablokowany przez zanieczyszczenia. W takiej sytuacji należy zdjąć urządzenia, rozebrać go i usunąć blokadę. Jeżeli dysponujemy zaworem kulowym, nie zapomnijmy go najpierw zamknąć.

Niezależnie od tego, na jaki odpowietrznik się zdecydujemy, powinniśmy skorzystać z rozwiązań stworzonych z odpowiednich materiałów. Najpopularniejsze produkty są stworzone z mosiądzu chromowanego, który wyróżnia się odpornością na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Wykończenie odpowietrznika może zostać wykonane również z niklu, który też gwarantuje nam bezpieczeństwo. Przed zakupem produktu, sprawdźmy dokładnie rozmiar gwintu i wymiary, które będą pasowały do naszych kaloryferów.

Jak zamontować odpowietrznik do kaloryfera?

Podczas przygotowywania się do założenia automatycznego urządzenia, powinniśmy przede wszystkim skupić się na wyborze łatwo dostępnego miejsca. Musi ono znajdować się na górze instalacji, najlepiej w najwyższym jej punkcie, gdyż to właśnie tam zbiera się powietrze. Bezpośrednio przed montażem trzeba zamknąć przyłącze grzejnika i termostat.

Nie zapomnijmy także o postawieniu naczynia pod zaworem grzejnika, z którego może uchodzić woda. W przypadku rozwiązań kątowych i ręcznych, odkręcamy zawór spustowy i wkręcamy odpowietrznik (pamiętajmy o tym, aby uszczelnić jego gwint). Przy urządzeniach prostych, należy wkręcić zawór montażowy, a następnie sam odpowietrznik.

W odpowietrznikach automatycznych tak zwany kapturek, który położony jest w górnej części odpowietrznika, ma pozostawać cały czas otwarty. Dzięki temu mechanizm będzie w pełni automatyczny. Fachowcy zalecają również montaż specjalnego zaworu stopowego, który posłuży nam do wyczyszczenia odpowietrznika bez usuwania wody. To samo tyczy się sytuacji, w której produkt będziemy chcieli wymienić.

Odpowietrznik do kaloryfera – cena

Jeżeli zdecydujemy się na zakup odpowietrznika ręcznego, będziemy musieli zapłacić maksymalnie kilka złotych (ich cena nie powinna przekroczyć 10 złotych). Więcej należy wydać za urządzenia automatyczne. W zależności od konstrukcji oraz materiałów, z jakich zostały wykonane, ich koszt oscyluje w granicach od 10 do nawet 200 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.