Udostępnij
Skomentuj

Ogród zimowy - co to jest? Jak urządzić?

Dobrze zakomponowany ogród powinien cieszyć oczy nie tylko podczas miesięcy letnich ale także podczas zimy. Jak urządzić ogród zimowy, by cieszyć się zielenią cały rok?

Ogród nie tylko pozwala na realizowanie naszych ogrodniczych pasji: będzie także ładnym uzupełnieniem naszej domowej przestrzeni. Rośliny, które możemy podziwiać przez przeszklone wnętrza naszego salonu ukoją nasze zmęczoną codziennością zmysły. Warto pomyśleć nad założeniem ogrodu zimowego, którym będziemy mogli cieszyć się właściwie cały rok.

Co to jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to po prostu oranżeria, którą podziwiać można przez cały rok. Taki rodzaj ogrodu ma za zadanie powiększyć przestrzeń naszego domu. W przeciwieństwie do tradycyjnych oranżerii czy kwietnych werand ogród zimowy powinien być dobrze ogrzewanym i izolowanym pomieszczeniem. Takie pomieszczenie powinno służyć zarówno roślinom i ludziom. Do ogrodów zimowych zaliczane są także bardzo nowoczesne przestrzenie, jak oazy ze szkła. Oaza to rodzaj ogrodu zimowego szklanego, zbudowana w ogrodzie i nie połączona bezpośrednio z naszym domem. Do wnętrza oazy możemy wstawić fotele, kanapy, czy stworzyć w jej środku przytulną atmosferę.

Planując ogród zimowych musimy pamiętać nie tylko o dobrze odpowiednich roślin, ale także o skutecznym systemie ogrzewania. Oranżerię tworzą przede wszystkim duże przeszklone przestrzenie, dlatego też musimy pamiętać o założeniu właściwego systemu dogrzewającego, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się naszym ogrodem nawet podczas zimowych miesięcy. Równie ważny jest dach - możemy zdecydować się na zbudowanie otwieranej oranżerii lub na ogród z tradycyjnym dachem.

Jak urządzić ogród zimowy?

Aranżując ogród, musimy pamiętać przede o wszystkim o dobrym zakomponowaniu przestrzennym. Bardzo ważna jest strona świata, po której zdecydujemy się zasadzić rośliny. W zależności od orientacji naszego domu, możemy założyć:

  • Ogród wschodni – intensywnie nasłoneczniony, pozwala na uprawę większości roślin. W tej części ogrodu możemy uprawiać właściwie wszystkie gatunki, pamiętajmy jednak o zorganizowaniu zacienionych przestrzeni,
  • Ogród południowy – to najlepiej nasłoneczniona część ogrodu, niezależnie od pory dnia czy roku. Dobrze będą się w nim czuły rośliny egzotyczne. Podobnie jak w przypadku ogrodu wschodniego musimy pamiętać o zacienieniu fragmentu ogrodu,
  • Ogród zachodni – świetnie sprawdzi się jako zimowisko dla roślin. Jest bardzo dobrze nasłoneczniony w godzinach popołudniowych, dlatego musimy pamiętać o jego prawidłowej wentylacji,
  • Ogród północy – najmniej korzystny dla naszych roślin. Najlepiej będą się w nim czuły rośliny cieniolubne. Z powodzeniem możemy też przechowywać rośliny zimujące. Jeśli chcielibyśmy hodować w ogrodzie północnym inne gatunki roślin musimy pamiętać o zaprojektowaniu dodatkowego systemu naświetlającego.

Od położenia ogrodu zimowego przy domu w dużej mierze zależy jaki będzie miał charakter, Jeśli odpowiednio dobierzemy rośliny do panujących tam warunków, będziemy mogli cieszyć się zielenią i przyrodą nie tylko w letnie miesiące.

Ogród zimowy to nie tylko odpowiednie zaaranżowanie botaniczne. Musimy pamiętać także o zaprojektowaniu samej przeszklonej werandy. Możemy zdecydować się na ogród zimowy drewniany lub na elementy konstrukcyjne wykonane z tworzyw sztucznych. Ważny jest także wybór dachu: ogród zimowy z pełnym dachem dobrze będzie trzymał ciepło, może nie zapewnić jednak odpowiedniej wentylacji przestrzeni. Otwierany dach lepiej sprawdzi się w ogrodach letnich czy tradycyjnych werandach.

W zależności od naszych oczekiwań możemy zdecydować się na ogród zimowy ogrzewany lub nie. Jak ogrzać zimowy, byśmy wraz z roślinami nie zamarzli podczas długich wieczorów? Ze względu na duże przeszklone przestrzenie straty ciepła w oranżerii są duże. Najlepiej byłoby, gdybyśmy utrzymywali w pomieszczeniu temperaturę wynoszącą ok. 10 stopni Celsjusza. Najczęściej do ogrodów zimowych wybiera się instalację cieplna c.o.

Ogród zimowy: wady i zalety

Z pewnością największą zaletą ogrodów zimowych jest ich całoroczność. Tak zakomponowana oranżeria pozwoli nam cieszyć naszym ogrodem cały rok, nawet podczas mroźnych miesięcy. Taki rodzaj werandy pomoże nam także optycznie powiększyć przestrzeń domu, pozwoli też na miłe spędzenie czasu – fajnie jest po pracy usiąść z książką w otoczeniu pięknych roślin. Będziemy mieć też na pewno satysfakcję z procesu planowania wnętrza i samej opieki nad roślinami.

Największą wadą ogrodów zimowych są wysokie koszty związane z jego ogrzewaniem. Pamiętajmy też o odpowiednim doborze roślin: wybrane przez nas gatunki muszą pasować do położenia domu (strony świata decydują o panujących w ogrodzie warunkach). Musimy także dobrze oszacować koszty podczas budowy ogrodu zimowego. Cennik oranżerii jest różny, zależy od powierzchni planowanej werandy, użytych materiałów i gatunków roślin.

Zaprojektowanie i budowa ogrodu zimowego z pewnością nie należą do tanich inwestycji. Warto jednak pomyśleć nad taką aranżacją przestrzeni. Ogród zimowy pomoże nam fajnie urozmaicić przestrzeń naszego domu, będzie też miejscem gdzie w ciszy i spokoju będziemy się rozkoszować naturą.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)